Chybí vám někdo, s kým byste si popovídali o bastlení, technice, počítačích a vědě? Nechcete riskovat debatu o sportu u piva v hospodě? Pak doražte na virtuální pokec u virtuálního piva v rámci Virtuální Bastlírny organizované strahovským MacGyverem již tento čtvrtek. Možná se ptáte, co se tak může probírat? Dají se probrat slavná výročí - kromě 55 let obvodu 555 (což je mimochodem prý andělské číslo) a vzpomínky na firmu Signetics -
… více »GTK2-NG je komunitní fork GTK 2.24 (aktuální verze je 4.22). Oznámení a diskuse v diskusním fóru Devuanu, forku Debianu bez systemd. Není to jediný fork GTK 2. Ardour je například postaven na vlastním forku GTK 2 s názvem YTK.
V neděli 17. května 2026 proběhne v Českých Budějovicích první MobileLinux Hackday zaměřený na Linux v mobilech, embedded platformy a open source hardware. Po sedmi úspěšných měsíčních setkáních v Praze se akce přesouvá také do jižních Čech, aby se komunita mobilního Linuxu mohla potkat i mimo hlavní město. Akce se uskuteční v konferenčním sále Vajgar v Clarion Congress Hotelu (Pražská tř. 2306/14) se zahájením mezi 14:00 až 15:00 a … více »
Vývojáři Debianu zhruba v polovině vývojového cyklu Debianu 14 s kódovým názvem Forky rozhodli, že Debian musí dodávat reprodukovatelné balíčky, tj. kdokoli si může nezávisle ověřit, že daný binární balíček vznikl překladem a sestavením z konkrétních zdrojových kódů. Aktuálně je reprodukovatelných 98,29 % balíčků.
Německý e-shop Škoda Auto byl hacknut. Útočníci získali přístup k uživatelským údajům (jméno, adresa, e-mail, heslo, telefon, …).
Na webu konference Den IPv6 2026, která se uskuteční 4. června v Národní technické knihovně v pražských Dejvicích, je nyní k dispozici kompletní program této tradiční akce věnované tématům spojeným s protokolem IPv6. Na celodenní pásmo přednášek je třeba se přihlásit a zaplatit účastnický poplatek 242 korun. Registrační formulář najdou zájemci opět na webu akce. Konferenci Den IPv6 2026 organizují i letos společně sdružení CESNET, CZ.NIC a NIX.CZ.
Byl představen emulátor terminálu Ratty (GitHub) s podporu 3D grafiky přímo v terminálu. Inspirací byl operační systém TempleOS od Terryho Davise. Ratty je napsán v jazyce Rust. Využívá knihovnu Ratatui pro tvorbu rozhraní a herní engine Bevy pro 3D vykreslování.
Evropské instituce i některé americké státy dál zpřísňují pravidla pro ověřování věku na internetu. Cílem je zabránit dětem v přístupu k obsahu pro dospělé. Úřady ale narážejí na zásadní problém – stále více lidí používá VPN, tedy služby umožňující skrýt identitu i skutečnou polohu na internetu. Právě VPN nyní Evropská parlamentní výzkumná služba (EPRS) označila za „mezeru v legislativě, kterou je potřeba uzavřít“ [Novinky.cz].
Multiplatformní open source aplikace pro psaní poznámek Joplin (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 3.6. Nově lze mít v poznámkách embedovaný externí obsah, např. YouTube videa.
Open Hardware Summit 2026 organizovaný OSHWA (Open Source Hardware Association) proběhne o víkendu 23. a 24. května v Berlíně na Technické univerzitě Berlín.
Blíží se doba dovolených a určitě si chceme kontrolovat maily i v terénu.
Máme skromné vybavení.
066f:4200 SigmaTel, Inc. STIr4200 IrDA BridgeZe softwaru budeme potřebovat následující:

Vlezeme do Menu → Settings → Connectivity, zapneme GPRS a IrDA a zaškrtneme škrtátko Authentication.
S infraportem je to spíše alchymie, moduly se musí zavádět ve správném pořadí atd. František Bublík napsal rozsáhlé pojednání. V rychlosti:
# infraport musí být vytažený z USB # vykostíme moduly rmmod stir4200 rmmod irda # nakostíme modul :) modprobe stir4200 # nastavíme parametry - viz linuxsoft.cz/article.php?id_article=1237 echo 115200 > /proc/sys/net/irda/max_baud_rate echo 1 > /proc/sys/net/irda/max_tx_window echo 2000 > /proc/sys/net/irda/max_tx_data_size echo 100 > /proc/sys/net/irda/min_tx_turn_time # vyndáme modul rmmod stir4200 # nyní připojíme (fyzicky) infraport a necháme chvíli udev, aby se s tím duševně vyrovnal # ještě chvíli- asi tak 5 sekund # připojíme rozhraní irda0 irattach irda0 -s
Do konzole zadáme irdadump a pokud přiblížíme mobil, měli bychom vidět něco takového:
xid:rsp c980ddc4 < 00897100 S=6 s=4 SIEMENS C72 hint=b124 [ PnP Modem Fax IrCOMM IrOBEX ] (28) xid:cmd c980ddc4 > ffffffff S=6 s=5 (14) xid:cmd c980ddc4 > ffffffff S=6 s=* paranoid hint=0400 [ Computer ] (24)
Ještě musíme zavést moduly ircomm a ircomm-tty, které nám v /dev vytvoří zařízení ircomm0.
Použijeme řešení z Doliho komentáře - osvědčilo se. (první soubor se má nacházet v /etc/ppp/peers/, kdyby někdo nevěděl) Vytočíme pppd call t-mobile a kocháme se.
Ještě k tarifům a k ceně - normální Twist GPRS stojí 6 haléřů za kilobajt a je účtováno po 5kB. Za 1MB přenesených dat bychom tedy zaplatili neuvěřitelných 60Kč, což je nestravitelné. Naštěstí máme balíček Twist Surf+ za 40Kč týdně. Ten umožní neomezené přenosy, ovšem pouze na portech 80 a 443. Osvědčilo se mi spustit si SSH server na portu 443 a tunelovat se přes něj. Na serveru nám také může běžet Ziproxy, což se vzhledem k dosahovaným rychlostem hodí.
S tímto připojením se dá dosáhnout kolem 5kB/s. Bohužel po překročení FUP 15MB na týden vám T-Mobile rychlost srazí na 2kB/s
Pro browsení bez obrázků to je použitelné. SSH se přes to také dá dělat, ale nesmí vám vadit, že něco napíšete a na terminálu se vám to zobrazí až tak za 2-3s.
Testováno na kraji Šalingradu-Bystrc. Ping kolem 1s.
Ověřeno v Debianu Etch i Lenny a Ubuntu 8.04.
Tiskni
Sdílej: