Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 160 (pdf).
Izrael od února zakáže dětem používat v prostorách základních škol mobilní telefony. Podle agentury AFP to uvedlo izraelské ministerstvo školství, které zdůraznilo negativní dopady, které na žactvo používání telefonů má. Izrael se tímto krokem přidává k rostoucímu počtu zemí, které dětem ve vzdělávacích zařízeních přístup k telefonům omezují.
Internetová společnost Google ze skupiny Alphabet pravděpodobně dostane příští rok pokutu od Evropské komise za nedostatečné dodržování pravidel proti upřednostňování vlastních služeb a produktů ve výsledcích vyhledávání. V březnu EK obvinila Google, že ve výsledcích vyhledávání upřednostňuje na úkor konkurence vlastní služby, například Google Shopping, Google Hotels a Google Flights. Případ staví Google proti specializovaným
… více »Byl oznámen program a spuštěna registrace na konferenci Prague PostgreSQL Developer Day 2026. Konference se koná 27. a 28. ledna a bude mít tři tracky s 18 přednáškami a jeden den workshopů.
Na webu československého síťařského setkání CSNOG 2026 je vyvěšený program, registrace a další informace k akci. CSNOG 2026 se uskuteční 21. a 22. ledna příštího roku a bude se i tentokrát konat ve Zlíně. Přednášky, kterých bude více než 30, budou opět rozdělené do tří bloků - správa sítí, legislativa a regulace a akademické projekty. Počet míst je omezený, proto kdo má zájem, měl by se registrovat co nejdříve.
Máirín Duffy a Brian Smith v článku pro Fedora Magazine ukazují použití LLM pro diagnostiku systému (Fedora Linuxu) přes Model Context Protocol od firmy Anthropic. I ukázkové výstupy v samotném článku obsahují AI vygenerované nesmysly, např. doporučení přeinstalovat balíček pomocí správce balíčků APT z Debianu místo DNF nativního na Fedoře.
Projekt D7VK dospěl do verze 1.0. Jedná se o fork DXVK implementující překlad volání Direct3D 7 na Vulkan. DXVK zvládá Direct3D 8, 9, 10 a 11.
Byla vydána nová verze 2025.4 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) zveřejnil Národní politiku koordinovaného zveřejňování zranitelností (pdf), jejímž cílem je nejen zvyšování bezpečnosti produktů informačních a komunikačních technologií (ICT), ale také ochrana objevitelů zranitelností před negativními právními dopady. Součástí je rovněž vytvoření „koordinátora pro účely CVD“, jímž je podle nového zákona o kybernetické … více »
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.12. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Rozchození internetu přes mobilní přístroj Siemens mc-60 je velice jednoduché , uvedu postup pro Mandrivu 2006, funguje to u to i na jiné distibuce, protože zminovaný telefon má v sobě zabudovaný hw modem a tak to zde uvedu v několika bodech :
| Kolonka | Údaj |
|---|---|
| Název spojení: | GPRS |
| Telefonní číslo: | *99***1# |
| Ověření: | PAP/CHAP |
| Typ zpětného volání: | Žádné |
| Kolonka | Údaj |
|---|---|
| Název modemu: | Modem |
| Modemové zařízení: | /dev/ttyS0 |
| Řízení toku: | Hardwarově |
| Ukončení řádky | CR |
| Rychlost spojení: | 115200 |
| Kolonka | Údaj |
|---|---|
| Inicializační řetězec 2: | AT+CGCONT=1,"IP","internet.t-mobile.cz" |
| Kolonka | Údaj |
|---|---|
| Připojit se k: | GPRS |
| Uživatelské jméno: | gprs |
| Uživatelské heslo: | gprs |
| Kolonka | Údaj |
|---|---|
| Provozovatel | Web |
| Doba prodleni | 300 |
| proxi deaktivováno | Ano |
| Kolonka | Údaj |
|---|---|
| APN: | internet.t-mobile.cz |
| Jméno uživatele: | wap |
| Heslo uživatele: | wap |
| DNS1: | 000.000.000.000 |
| DNS2: | 000.000.000.000 |
[linux@idrak]$ su [root@idrak]$ ifup ppp0A jsem na internetu !
Tiskni
Sdílej:
Jakí máte zkušenosti s tímto připojením ?
pppd call t-mobilea zavěsím pomocí Ctrl+C
t-mobile:
/dev/rfcomm0 115200 defaultroute usepeerdns nodetach crtscts lock noauth local debug connect "/usr/sbin/chat -v -f /etc/chatscripts/tmobile-connect" disconnect "/usr/sbin/chat -v -f /etc/chatscripts/tmobile-disconnect"tmobile-connect:
TIMEOUT 10 ABORT 'BUSY' ABORT 'NO ANSWER' ABORT 'ERROR' "" 'ATZ' SAY 'Nastavuju APN\n' OK 'AT+CGDCONT=1,"IP","internet.t-mobile.cz"' ABORT 'NO CARRIER' SAY 'Pripojuji GPRS...\n' OK 'ATD*99***1#' CONNECT ''
Zajímavé, škoda, že to musí souštět jenom root.
PS: Nechci provokovat s pravopisem, jen jsem tuk do klávesy drobet vedle.
Telefon je pripojen k pocitaci datovym kabelem na com1. Kabel tvori io Max232.
Hmm, ja mam Motorolu C350, taková starší šunka, našel jsem ji na pláži :_) Má na sobě standartní MiniUSB konektor, takze si asi koupim ten kabel a zkusim to nejak zprovoznit. Nejdřív bych se asi měl ujistit, jestli má hardwarový modem, že?
No, uvidím, není to zas tak nutné, ale ICQ na chatě by bylo fajn :_)
ICQ pro mobil se jmenuje JIMM. Sám ho používám a jsem maximálně spokojený. Pro připojení je třeba hw modemu v mobilu, jinak se nepřipojíte ! Také jsem zkoušel jiné značky bez hw modemu a neuspěl jsem.