Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Nechápu , proc Vám vadí , když dělám mezery mezi slovo a interfunkcí .
Je to pro mne přehlednější a proto dávám každou větu na nový řádek.
Raději píši bez hacku a carek , protoze mám špatné zkušenosti s kodovací tabulkou Latin2 v Linuxu .
Překvapuje mne to , když taky píšu jiným stylem než Vy , je hned brán za "špatného" .
Předem odsoudíte pisatele do ...
Já lidi nesoudím podle pravopisu , ale podle toho , co dokáží a co je v nich .
Jak mám psát česká písmena na mobilu , který to nesvede ? ( mám namysli prohlížení stránek přes wap )
Tiskni
Sdílej:
A proc ne? Dejme tomu, ze je to forma testu inteligence
T4ky 5e n3nud1m
Protože je to chyba. Mezery z obou stran se dělají pouze u některých značek, napadá mne jen pomlčka a elipsa (výpustka; a tam ještě jen někdy).
Raději píši bez hacku a carek , protoze mám špatné zkušenosti s kodovací tabulkou Latin2 v Linuxu.
Latin2 je pojem, pod kterým si představuje každý něco jiného. Někteří CP852, někteří ISO 8859-2 a někteří ještě něco úplně jiného. Jaké máte konkrétně špatné zkušenosti? Tedy tak špatné, aby to ospravedlnilo fakt, že komplikujete ostatním čtení vašich příspěvků.
Já lidi nesoudím podle pravopisu, ale podle toho, co dokáží a co je v nich.
Nesoudím lidi, soudím příspěvek. Je-li příspěvek psán tak čuňácky, že mi to komplikuje jeho čtení, takový příspěvek se mi nelíbí a přesahuje-li to meze, ozvu se. Jsem ochoten pochopit absenci diakritiky ve výjimečných případech, kdy pisatel mimořádně sedí u počítače, kde je špatné nastavení, a nechce nebo nemůže ho změnit. Pokud je ale důvodem lenost, pohodlnost nebo dokonce snaha o "kůl imidž", akceptovat to nemohu. Hrubky a absence interpunkce (nebo její chybné používání) jsou neomluvitelné.
I v případě jedné osoby se velké písmeno používá jen v dopisech. Je samozřejmě námětem k diskusi, zda se má ve smyslu tohoto pravidla považovat email nebo příspěvek do webové diskuse za dopis. Můj názor je že ne, ale jsem radikál a osobně bych to navrhoval zrušit i v těch dopisech. Považuji za nesmysl, aby pravopis závisel na tom, kam větu napíšu.
osobně bych to navrhoval zrušit i v těch dopisech. Považuji za nesmysl, aby pravopis závisel na tom, kam větu napíšu.Je to čista snobarna asi z predminuleho stoleti pod vlivem nemciny (kde uz to BTW v oficialnich pravidlech zrusili), ale diky pestovani v reklamach se to nejen drzi, ale dokonce i jeste vice rozmaha i v beznych textech. Bohuzel by mohl byt clovek povazovan za nevzdelance nebo dokonce za nezdvoraka, kdyz to v nejakem oficialnejsim dopisu nebude...
Jenže v němčině se aspoň při vykání píše Sie vždy, ne jako u nás někde ano a někde ne.
Jenže v němčině se aspoň při vykání píše Sie vždy, ne jako u nás někde ano a někde ne.Tyka se samozrejme "Ihr" a "Du" ;)
Bohuzel by mohl byt clovek povazovan za nevzdelance nebo dokonce za nezdvoraka, kdyz to v nejakem oficialnejsim dopisu nebude...Bohužel. Ale je třeba nepodléhat.
YaST Online Update? :-)
Jenže mám s utf jen samé problémy .
Windows to čte blbě atd .
Nemuseli jste mi včera nadávat ....
Problémy jsou od toho, aby se řešily, ne rovnou obcházeli. A s latin2 (předpokládám že ISO-8859-2) problémy nemáte? Win používají CP1250, která je s ISO kompatibilní až na 6 písmenek ž,ť,š (+ velké). Spíš bych čekal že budete mít problémy s tímto. Ve windech není nejmenší problém psát v UTF-8, osobně v jiném kódování nepíšu nikde (UTF vzniklo právě proto, že řeší problémy různých kódování národních abeced). Co tak sleduju, tak si většinu problémů způsobujete sám (např. bezhlavé vymazání nejdůležitější DB v MySQL)
Windows to čte blbě atd .Windows možná. Ale na úpravu textového dokumentu se používá textový editor ne operační systém. Nebo v Mandrivě otevíráte text v jádře?
Nemuseli jste mi včera nadávat ...Nevšiml jsem si, že by vám někdo nadával. Jinak na ten blogpost jiná reakce než jaká je, být nemohla.
a diakritika? Pokud nekdo pouziva anglickou klavesnici, je to jednoduzsi.
Vím, že to místní pravičáci uslyší neradi, ale co se týká jazykové a typografické kultury, bylo dlouhou dobu na špičce spíš Právo, ale i to už jde poslední dobou dolů. MF (nebo Dnes nebo jak se zrovna jmenují) začala upadat hned od roku 1990.
Mezery před interpunkčními znaménky (ne interfunkčními - ať to znamená cokoli) popírají základní smysl těchto značek. Tečky, čárky, dvojtečky a středníky ukončují jednu část písemného projevu projevu. Oddělování vět od sebe je až druhotnou funkcí. Říkají ti "tady skončila jedna informace", "informace začne" říkají jen některé a to až druhotně (dvojtečka). Ve chvíli, kdy se tato znaménka octnou kvůli mezeře před nimi na novém nebo samostatném řádku ztrácejí smysl a místo, aby přehlednost textu zvyšovaly, udělají v textu jen úplný zmatek. To už se text čte lépe bez nich.
Dávat každou větu na nový řádek přehlednost příliš neřeší, protože tím výrazně snižuješ přehlednost odstavců.
Když se řekne, že někdo něco dělá špatně, tak to _nikdy_ neznamená, že on je špatný. Znamená to, že by měl mít buď dobrý důvod, proč to dělá jak to dělá (zvyk a lenost nejsou dobrými důvody), nebo se zamyslet zda by tuto činnost nemohl nějak vylepšit/napravit.
Mezery před interpunkčními znaménky (ne interfunkčními - ať to znamená cokoli) popírají základní smysl těchto značek.Jenže vysvětluj to někomu, když to vidí každý den v televizi, reklamách, obálkách časopisů... Zvláště oblíbené je dávat mezeru před vykřičníky a otazníky (a někdy dvojtečky), zatímco tečky a čárky jsou normálně. Grrr.
tak me nebavi porad prehazovat klavesnici tam a zpatkyProč nenastavit přepínání klávesnice pro každý program/okno zvlášť?
keyb.com
a spřátelené soubory jsem používat odmítal, protože jsem neznal zkratky jako Control+Alt+{F1,F2}. (A jsou podle mě stejně debilní.) Místo toho jsem používal keyb_cs.com
a vega_cs.com
, to bylo QWERTY a přepínalo se F12. Na druhou stranu ve Windows jsem si jaksi zvykl na QWERTZ (mj. kvůli škole) a nějak to se mnou přešlo do Linuxu.
Za tu interfunkci máš ode mne za 3, že jsi dobrej šašek i když nechtěně.
Ad pravopis - vzdělaný člověk působí lepším dojmem - není na něm hned vidět, jestli to je tyd*t.
Ber to tak, že žiješ v komunitě a ona má jistá pravidla - třeba nepsaná. Tak se snaž jimi řídit. Nebo to aspoň více skrývat před okolím, svou originalitu.
Pro vás možná, ale blogpost je text, kterým vy sdělujete něco ostatním. Takže ho musíte (měl byste) psát stylem, kterým vyhovuje ostatním (totéž platí i v případě zdrojového kódu, pokud například programujete v týmu).
Raději píši bez hacku a carek , protoze mám špatné zkušenosti s kodovací tabulkou Latin2 v Linuxu .UTF-8
Překvapuje mne to , když taky píšu jiným stylem než Vy , je hned brán za "špatného" . Předem odsoudíte pisatele do ... Já lidi nesoudím podle pravopisu , ale podle toho , co dokáží a co je v nich .Psát typograficky a pravopisně je otázka vzdělanosti. Psaní podle typografických pravidel výrazně zvyšuje rychlost čtení textu. Upravený text se čte lépe, než s kostrbatými okraji, obrovskými mezerami mezi slovy atd. Psaní s ohledem na pravopis zamezuje spatnému vyložení textu (tj text bude více jednoznačný).
Nechtěl jsem, aby vybočoval z davu. Až vůbec vědomě či nevědomě pošpinit tento server pravopisnými chybami. Mám s českým jazykem veliké potíže(pravopis).
Děkuji za to, ze se mi snažíte pomoci. Jak mám vysletlit mému administrátorovi, že chci psát ve škole jen v unicode utf8?
Za ty pravopisné hrubice se velice omlouvám, nepíšu je úmyslně.
Vďż˝tejte na strďż˝nkďż˝ch Jana Brunclďż˝ka - to je způsobeno otevření souboru napsaný v CP1250 a uložen nechtěne v utf8 , protože jsem na swebu měnil jednu cestičku a neohlídal jsem to.
To tam ale visí pár dnů co? To ještě nebylo možné opravit?
vetsina lidi rozezna text at uz je napsany cely nebo jen s sponi a horni tretina. Taky obcas zkomoleny slovo nevadi. Vse si da clovek dohromady stejne dobre.Jasne, taky k certu s upravou jidel, v zaludku si to clovek da dohromady stejne dobre :P
Díky, dám si větší pozor při psaní! Na té stránce mi admin zablokoval přístup.
Ano, používám linux od roku 2000. Tehdy jsem začínal v textové konzoli a to na Redhead(červený klobouk). Rok poté jsem práci s linuxem přerušil na 4 roky kvůli škole(musel jsem používat Windows). A od roku 2004 jsem začal od znova, pěkně od základu.
Už je moje čeština lepší?
Nyní mám nainstalovanou Mandrivu 2006 Free na 400 MHZ/320MB/170GB. Jsem s ní skoro
spokojený.
Takže ještě trochu osvěty: