Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Na embedded zařízeních občas po bootu nenajelo sshd.
Instaloval jsem APU2 - jednodeskový počítač s překvapivě výkonnou x86 a skutečným mSATA (takže neřešíte microSD karty jako u různých Ovoce Pi). Neměl jsem k tomu připojené žádné periferie, a po bootu trvalo několik minut, než se tam dalo přihlásit po síti. Po přihlášení na lokální konzoli se ukázalo, že visí zaseklý proces sshd -t, a až časem se to odsekne, zaloguje se random: crng init done a sshd začne přijímat spojení. Jenom pro představu, takhle vypadá debianí sshd unita:
[Service] ExecStartPre=/usr/sbin/sshd -t ExecStart=/usr/sbin/sshd -D $SSHD_OPTS
a -t je nějaký parametr co testuje konfiguraci. Takže to čeká už v tom. Mimochodem tohle se blbě ladí, protože když do systému začnete rejpat, tak mu tím přidáváte entropii a k problému nedojde.
Jedno z nalezených řešení doporučovalo nainstalovat haveged. Ten se snaží entropii sehnat různě, kdo ví kde, a s kdo ví jakou kvalitou. To mi ale přijde nekoncepční -- tenhle problém se přece odjakživa řeší tím, že se při vypínání uloží náhodné bajty na disk, a při bootu se načtou, a tím je hned entropie dostatek.
V systemd se o toto stará služba systemd-random-seed.service. Ta data bere ze souboru /var/lib/systemd/random-seed. A tady zjistíme, že když se do jaderného zásobníku entropie vkládají data, tak se o nich dá říct, jestli jim má jádro věřit (resp. kolik entropie obsahují, a dáte tam hodnotu od 0 po délku dat). Jádro pak podle toho (ne)zvýší odhad, jak moc entropie má k dispozici, a procesy vyžadující kvalitní entropii se odseknou, až když je tento odhad nějak vysoký. A ta systemd služba říká, že data ze souboru se započítat nemají.
Naštěstí v novém systemd se kouká na proměnnou prostředí SYSTEMD_RANDOM_SEED_CREDIT, která nastavuje přesně toto. Můžete si to vyzkoušet:
# cat /proc/sys/kernel/random/entropy_avail 46 # /lib/systemd/systemd-random-seed load -- loadnutí seedu s defaultním nastavením # cat /proc/sys/kernel/random/entropy_avail 53 -- nic zásadního se nezměnilo # SYSTEMD_RANDOM_SEED_CREDIT=force /lib/systemd/systemd-random-seed load -- vynucení důvěry # cat /proc/sys/kernel/random/entropy_avail 2457 -- a už je entropie dost
Takže řešení je udělat systemctl edit systemd-random-seed.service, napsat tam
[Service] Environment="SYSTEMD_RANDOM_SEED_CREDIT=force"
a hotovo. Mimochodem ten soubor se seedem se aktualizuje jen při korektním vypínání počítače, pokud vaše počítače běží a vypínají se jen nekorektně při výpadku napájení, možná by stálo za to dát /lib/systemd/systemd-random-seed save do cronu.
Co ale udělat, pokud nemáte dostatečně nový systemd, nebo nemáte systemd vůbec? Například v Debianu Buster systemd ještě tuto volbu nepodporuje, je to až v buster-backports. Můžete to udělat ručně, to vkládání entropie se dělá jedním ioctl. Tady je skript v Pythonu, co to dělá. Používá se takto: cat uložený_náhodný_soubor | ./rndaddentropy.py. Přidejte si to třeba do rc.local a vyřešeno.
Pro systemd hatery dodávám, že třeba init z historického Debianu Lenny vypadá, že entropii z uloženého seedu taky neoznačuje jako důvěryhodnou. Ale je možné, že tehdejší kernely to nerozlišovaly. Teprve nedávno se nějaké věci měnily.
Tiskni
Sdílej:
Mohol by si dať detaily ako si to objednal ?
</povzdech>
voproti rpi to má jakoby navíc bzučák taky :O ;D
hlásí, že v balíku initscripts je skript /etc/init.d/urandom, který při vypnutí počítače z urandom uloží kernel.random.poolsize bajtů do souboru a po zapnutí udělá cat > /dev/urandom.
Zjevně to stačí, protože ještě před vydáním Debianu Buster to vypadalo, že budu muset řešit to samé: boot zůstal viset na inicializaci rng. Nejdřív jsem to chtěl řešit tím haveged (akorát spuštěným jen jednorázově), ale nakonec to nebylo potřeba - hádám, že přidali právě tenhle skript.
Ale pro mě za mě, dokud to funguje, šťourat se v tom nebudu.
pro cryptografii jakože teda asi i tamto sshd je v unixu preferovaný /dev/urandom hele :O :O
Fact: /dev/urandom is the preferred source of cryptographic randomness on UNIX-like systems.