Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Na embedded zařízeních občas po bootu nenajelo sshd.
Instaloval jsem APU2 - jednodeskový počítač s překvapivě výkonnou x86 a skutečným mSATA (takže neřešíte microSD karty jako u různých Ovoce Pi). Neměl jsem k tomu připojené žádné periferie, a po bootu trvalo několik minut, než se tam dalo přihlásit po síti. Po přihlášení na lokální konzoli se ukázalo, že visí zaseklý proces sshd -t
, a až časem se to odsekne, zaloguje se random: crng init done
a sshd začne přijímat spojení. Jenom pro představu, takhle vypadá debianí sshd unita:
[Service] ExecStartPre=/usr/sbin/sshd -t ExecStart=/usr/sbin/sshd -D $SSHD_OPTS
a -t je nějaký parametr co testuje konfiguraci. Takže to čeká už v tom. Mimochodem tohle se blbě ladí, protože když do systému začnete rejpat, tak mu tím přidáváte entropii a k problému nedojde.
Jedno z nalezených řešení doporučovalo nainstalovat haveged. Ten se snaží entropii sehnat různě, kdo ví kde, a s kdo ví jakou kvalitou. To mi ale přijde nekoncepční -- tenhle problém se přece odjakživa řeší tím, že se při vypínání uloží náhodné bajty na disk, a při bootu se načtou, a tím je hned entropie dostatek.
V systemd se o toto stará služba systemd-random-seed.service
. Ta data bere ze souboru /var/lib/systemd/random-seed
. A tady zjistíme, že když se do jaderného zásobníku entropie vkládají data, tak se o nich dá říct, jestli jim má jádro věřit (resp. kolik entropie obsahují, a dáte tam hodnotu od 0 po délku dat). Jádro pak podle toho (ne)zvýší odhad, jak moc entropie má k dispozici, a procesy vyžadující kvalitní entropii se odseknou, až když je tento odhad nějak vysoký. A ta systemd služba říká, že data ze souboru se započítat nemají.
Naštěstí v novém systemd se kouká na proměnnou prostředí SYSTEMD_RANDOM_SEED_CREDIT
, která nastavuje přesně toto. Můžete si to vyzkoušet:
# cat /proc/sys/kernel/random/entropy_avail 46 # /lib/systemd/systemd-random-seed load -- loadnutí seedu s defaultním nastavením # cat /proc/sys/kernel/random/entropy_avail 53 -- nic zásadního se nezměnilo # SYSTEMD_RANDOM_SEED_CREDIT=force /lib/systemd/systemd-random-seed load -- vynucení důvěry # cat /proc/sys/kernel/random/entropy_avail 2457 -- a už je entropie dost
Takže řešení je udělat systemctl edit systemd-random-seed.service
, napsat tam
[Service] Environment="SYSTEMD_RANDOM_SEED_CREDIT=force"
a hotovo. Mimochodem ten soubor se seedem se aktualizuje jen při korektním vypínání počítače, pokud vaše počítače běží a vypínají se jen nekorektně při výpadku napájení, možná by stálo za to dát /lib/systemd/systemd-random-seed save
do cronu.
Co ale udělat, pokud nemáte dostatečně nový systemd, nebo nemáte systemd vůbec? Například v Debianu Buster systemd ještě tuto volbu nepodporuje, je to až v buster-backports. Můžete to udělat ručně, to vkládání entropie se dělá jedním ioctl. Tady je skript v Pythonu, co to dělá. Používá se takto: cat uložený_náhodný_soubor | ./rndaddentropy.py
. Přidejte si to třeba do rc.local a vyřešeno.
Pro systemd hatery dodávám, že třeba init z historického Debianu Lenny vypadá, že entropii z uloženého seedu taky neoznačuje jako důvěryhodnou. Ale je možné, že tehdejší kernely to nerozlišovaly. Teprve nedávno se nějaké věci měnily.
Tiskni
Sdílej:
Mohol by si dať detaily ako si to objednal ?
voproti rpi to má jakoby navíc bzučák taky :O ;D
pro cryptografii jakože teda asi i tamto sshd je v unixu preferovaný /dev/urandom hele :O :O
Fact: /dev/urandom is the preferred source of cryptographic randomness on UNIX-like systems.