Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
/boot
má být normální adresář nebo subvolume, ne oddíl.
(Že je zašifrovaný, to je samozřejmě dobře.)
Rád bych se zeptal, zda je možné…
Je.
…jestli není nějaká záludnost při klonování šifrovaného disku.
Není.
Jen je otázka: Proč to dělat? Vede to pak ke spoustě zmatků kvůli identickým UUID (v oddílech, používají-li se, v LUKS kontejnerech, v souborových systémech), takže v případě použití původního a naklonovaného disku na jednom systému musí uživatel neustále dávat pozor, co přesně mountuje, kam zapisuje atd.
Mnohem lepší je vytvořit nový LUKS kontejner (případně nové oddíly, byť podotýkám, že žádné oddíly nejsou potřebné ani žádoucí, pokud se z disku nebootuje), nový souborový systém a pak (efektivně) přenést pouze souborovým systémem používané bloky, nejlépe pomocí btrfs send ... | btrfs receive
.
Disk je šifrovaný komplet, včetně boot ( jinak mi tobohuželna rozdíl od starších verzí nainstalovat nešlo. )
…naštěstí…
Vím jak udělat bitovou kopii disku…
Pak je ještě dobré vědět, proč ji dělat. Většinou k tomu totiž není důvod a není to ani dobrý nápad, ani nejlepší možnost.
…asi pak budu muset upravit UUID disku…
Tak to rozhodně ne. Bitová kopie zachová nejen UUID od filesystému, ale dokonce i UUID od LUKS (známý jako UUID v crypttab
a PARTUUID
ve fstab), ba navíc dokonce i (v případě použití oddílů a GPT) PARTUUID.
Právě proto je bitová kopie přinejmenším problematický nápad a použití originálu i kopie na jednom systému může vést k nepříjemným překvapením.
Jen nevím, jestli tím zároveň změním i to heslo pro boot nebo se mění někde jinde.
Uvažovat u LUKS o „změně hesla“ téměř kompletně přehlíži podstatu věci. LUKS má jeden master key, který s hesly nijak nesouvisí. Tím se šifrují data. K master key se dá dostat otevřením některého z klíčových slotů, kterých je obvykle 8 (nebo zkrátka malé N) a jejich počet a obsazení ukáže například cryptsetup luksDump
. Každý klíčový slot obsahuje kryptografický materiál, který pomocí klíče, hesla nebo jiného vstupu a pomocí funkce zvané PBKDF (příklad: argon2id
) dokáže odvodit master key.
Můžeš tedy přidat klíčový slot a mít několik hesel nebo jiných klíčů k odemykání téhož LUKS kontejneru.
Nebo můžeš některé sloty zrušit. Přidání nového slotu a odstranění starého může být ekvivalent změny hesla.
Nebo můžeš … nedělat se sloty nic a pak bude mít případná bitová kopie přesně stejné sloty, jaké měl originál, tedy bude možné ji odemknout stejnými hesly a/nebo klíči.
Nebo, ideálně, nedělej bitovou kopii vůbec. Vytvoř nové oddíly (pokud a jen pokud se z disku bootuje), vytvoř nový LUKS kontejner, vytvoř nový souborový systém, přenes (pouze) data pomocí btrfs send ... | btrfs rceive
, uprav fstab
, crypttab
a (případně) default/grub
, z chrootu vygeneruj znova initramdisky a GRUB konfigurák a je (bezpečně) vymalováno, bez riskantních duplicitních UUID.
btrfs send ... | btrfs rceive
Skoro bych se vsadil, že na disku, o kterém je řeč, to takto nepůjde. Skoro bych se vsadil, že na disku, o kterém je řeč, to takto nepůjde.btrfs send ... | btrfs rceive
Pak nezbude než doufat, že to tazatele alespoň přiměje k zamyšlení nad rozumnou volbou souborových systémů.
Proč?
pomocí gparted roztaženo na plnou velikost
Ty jsi pomocí GParted roztáhl LUKS?
Fakt to jde. Nechtělo se mi tomu věřit.
Díky za rozšíření obzoru.
Dík
Tiskni
Sdílej: