Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
U většiny takových návodů se dá jedině volit mezi blátem nebo louží; každý má nějakou zásadní vadu, například že
Jako jedna z nejméně blátivých louží mi přijde tohle, ale je třeba z toho vynechat všechno, co vytváří škodlivý a zbytečný swap. A když už zlo, tak aspoň to menší: Swap musí být soubor, ne oddíl.
U většiny takových návodů se dá jedině volit mezi blátem nebo louží; každý má nějakou zásadní vadu, například že
- používá zbytečné (a zbytečně matoucí) LVM,
- používá škodlivý (SSD ničící) a zbytečný swap,
- zbytečně vytváří víc než 2 oddíly (1 pro UEFI, 1 pro data),
- vytváří vůbec nějaké oddíly na discích, ze kterých se nebootuje a na kterých tedy oddíly (GPT) nemají co dělat.
Jako jedna z nejméně blátivých louží mi přijde tohle, ale je třeba z toho vynechat všechno, co vytváří škodlivý a zbytečný swap. A když už zlo, tak aspoň to menší: Swap musí být soubor, ne oddíl.
A dělení na oddíly, řekněme, že si někdo vyčlení samostatný /var, aby, když nastane nějaký problém a logy vystřelí v objemech, mu neucpaly datový disk.
To si dnes OS hlídá sám, ne? Ve výchozím nastavení by to mělo být tak, že pokud se zapíše do /var určitý objem dat, nebo se zaplní určité procento kapacity disku, tak se do /var přestane zapisovat. Alespoň před nějakým časem mi to tu někdo tvrdil. Ještě tam byla třetí podmínka, ale tu jsem už zapomněl.
To si dnes OS hlídá sám, ne? Ve výchozím nastavení by to mělo být tak, že pokud se zapíše do /var určitý objem dat, nebo se zaplní určité procento kapacity disku, tak se do /var přestane zapisovat.Urcite? Jak?
Když už je disk úplně plný, tak se na něj dál nezapisuje.To si dnes OS hlídá sám, ne? Ve výchozím nastavení by to mělo být tak, že pokud se zapíše do /var určitý objem dat, nebo se zaplní určité procento kapacity disku, tak se do /var přestane zapisovat.Urcite? Jak?
/var
se rootem, tak při plném systému nenabootuješ.
Takže pokud někdo nechce používat Btrfs, tak pro něj má smysl /var oddělit. Nebo to jde nějak pořešit?
Nevím, jestli určitě. Hledal jsem teď tu reakci, ve které to bylo uvedeno, ale nenašel. Každopádně nikdo to tenkrát nevyvracel a tak žiju v domění, že to tak je. Než jsem sem o tom napsal, tak jsem se na to zeptal AI a ta mi to potvrdila. Tak teď nevím. Každopádně na netu o tom nic najít taky nemůžu. Kdyby to někdo objasnil, tak budu rád.
Thx
journald
. Do /var/log
bude psat samba
, webserver, firewalld
, logy btmp
,utmp
,wtmp
, připadně audity (kdysi jsem ucpal systém, že jsem před víkendem zvedl úroveň logování auditních záležitosti a do pondělka bylo plno) nebo monitoring jako atop
(to uznávám, že předvídatelně). A třeba do /var/lib/systemd/coredump
to mohou najet dumpy, když něco začne padat. Ve /var/cache
mám mnohem více dat než v logu, nebo kromě logu může systém hrnout notifikační maily a posílá-li je rootovi, pak bobtná /var/mail
.
Myslíš s Btrfs (subvol + quotas)? Spíš to tu teď řešíme bez závislosti na fs.
nikde nic nedělit, protože tím rozsekáváš volný prostor. A můj protiargument byl, že cena medií je tak nízkáTak proc pro podradne data nepouzit rovnou jiny disk nez porcovat jeden? Pokud stroj zvlada jen jeden disk, tak tam bych taky nic nedelil a dulezita data zalohoval na externi disk.
Tiskni
Sdílej: