3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Zdravím, chci se zeptat na zkušenosti s tím jestli/jak využíváte AI?
Používáte Open source nástroje, máte LLM na svém vlastním počítači / serveru?
Nebo využíváte dostupné nástroje?
Používáte ChatGPT, Gemini, nebo jiné LLM?
Zkusili jste si vytvořit digitální dvojče (třeba u personal.ai a pokud ano, jaké s tím máte zkušenosti?
Používáte AI pro automatizaci? Pokud ano, jaké nástroje používáte?
Máte zkušenosti se Zappier, Make a dalšími?
Integrujete AI do pracovních procesů (nemyslím Microsoftí integraci, ale jiné způsoby).
Je to spousta otázek a napadá mne mnoho dalších, ale budu rád,
když se dozvím nějaké zkušenosti a postřehy od ostatních.
Na ostatní otázky třeba narazíme v diskuzi.
Díky moc! :)
Jinak diskuzi, co se o tohle téma otírá, najdeš aktuálně třeba zde. Podle mne nic jako AI zatím neexistuje. To co se označuje jako AI jsou jen pokročilé algoritmy pro analýzu dat.
Osobně jsem využil jen whisper, k transformaci zvukových záznamů rozhovoru do textu, protože se za 30 let nenašel nikdo, schopný a ochotný ty rozhovory překlepat do textu. Jinak mne to všeobecné nadšení možnostmi AI spíš obtěžuje, protože generuje tuny hnoje, čímž se komplikuje dohledávání validních informací.
Jasně, díky. Přesně tyhle názory mne zajímají!
Takže myslíš, že je lepší napsat blog, např. o tom jak to používám a řešit diskuzi pod ním?
Mne zajímají možnosti inteligentní automatizace rutinní práce
ale třeba taky věci ohledně "digitálního dvojčete" (víc než pouhé chatování s AI chatbotem).
No a pak možnosti, které máme v open source světě.
Přemýšlel jsem o tom, že bych vyzkoušel vlastní server
(samozřejmě na to není čas ), ale například sdílení všech osobních dat
u vytváření digitálních dvojčat mne dost znepokojuje.
Na druhou stranu mít možnost mít ještě jeden "digitální mozek" k dispozcici
je docela lákává nabídka (chápu ta různá omezení, ale přesto... )...
Takže myslíš, že je lepší napsat blog, např. o tom jak to používám a řešit diskuzi pod ním?
No. Pokud to nějakým způsobem používáš, tak asi jo.
Mne zajímají možnosti inteligentní automatizace rutinní práce ale třeba taky věci ohledně "digitálního dvojčete" (víc než pouhé chatování s AI chatbotem).
Pro mne osobně to byla jednorázová práce. Měl jsem za úkol rozjet diskless který by uměl využívat starší GPU a potřeboval jsem nějaký rozumný cíl. Tak jsem toho využil. Stroj běží a kdyby to někdo potřeboval, nemusí využívat služeb Googlu, MS ani Apple, protože je to nachystané všechno out-of-box. Předhodíš audio, vypadne text.
Na druhou stranu mít možnost mít ještě jeden "digitální mozek" k dispozcici je docela lákává nabídka
Není. Je to zase jenom trapné HYPE, které zanedlouho zvětrá jak staré pivo. Viz ten zmíněný diskless. Ta karta není zas tak stará, ale už je prakticky nepoužitelná, protože pro novějších distribuce už nemá ovladače. O dlouhodobé udržitelnosti se dnes ovšem taktně mlčí. Většinou to vypadá tak, že se vše zahodí a dělá komplet znova, jakmile se něco změní na nižší úrovni, než je běžný admin nebo vývojář schopen zvládnout.
V příloze máš anonymizovanou fotku, kterou udělal kolega v před deseti dny v krámě na Lužinách. Je to kasa. Pastnul jsem to, jen proto abych demonstroval jaké zhovadilosti dnes nahrazují pokladní. Ta kasa běží pravděpodobně na Win 7, ale protože soft byl naprganý pro MS Win XP, běží na ní VMware Workstation(!) a v tom dva virtuály. Jeden obsluhuje platební terminál a druhý tu kasu. A tohle běží zřejmě na každé kase, takže už je jasné proč je VMware Fusion a VMware Workstation zdarma i pro komerční použití
A to se tady šmudla RealJ odvažuje opírat do mých sofistikovaných řešení.
BTW Kameramanka kdy?Co tím myslíš? :)
Ehm. Nespletl sis tak trochu příjmení?
"Luděk Staněk" ≢ "Luděk Smolík"
Jenže tohle je dotaz v poradně a ne tvůj blogpost v kategorii sranda.
Mňa by zaujímalo prečo sa snaží akademická sféra vytvoriť umelú inteligenciu, a nie zvýšiť inteligenciu ľudskej populácie.
Zlomila nad ní hůl, protože vidí koho je ta ľudská populácia schopná znovu zvolit. Tak holt upínají své naděje do vesmíru. Jenže tam to nebude zřejmě o nic lepší.
Čím se lidstvo liší od jiných zástupců říše zvířat? Tím, že je v podstatně vyšší míře schopno pro něj relevatní informace sbírat, uchovávat, sdílet a využívat.
Přečetl jsem si dnes ráno mail, který existenci téhle schopnosti v akademické sféře dost zpochybňuje. Možná proto je u ní tak populární ta naivní víra ve všespasitelnost AI, která odbourá čtení nápověd a manuálů tím, že požadovaný úkon rovnou udělá za vás aniž by se zdržovala vysvětlováním toho co, proč a jak zrovna dělá a proč naopak něco nedělá.
A jsme u toho.
Inteligence není o tom vzít fakta, porovnat je, analyzovat jejich obsah a na základě toho určit pravděpodobný výsledek. Nýbrž o tom, že na základě paralely z naprosto jiné oblasti najdeš řešení, které se na první pohled může zdát nesmyslné a přesto bude funkční.
Podle mého názoru jde hodně o to jakým způsobem se k tomu přistupuje.
Myslím, že je okolo AI spousta balastu, hodně lidí se pohoršuje nad tím, jak LLM halucinují.
Ale myslím, že je zásadně důležité se s ní naučit počítat a používat ji.
IMHO ti, kteří nechají svoji skepsi vítězit se dostanou brzy na druhou kolej.
Typická situace je například ohledně jazykových překladů.
Jedni se bijí v prsa a prohlašují, že LLM pořádně nefunguje a že se není čeho bát.
Druzí to v tichosti už používají a jejich efektivita práce se výrazně znásobila.
Já sám jsem to zkusil prověřit několika způsoby a s rozdílnými výsledky.
Od úplně skvělých až po tristní.
Ale celkově vzato je moje zkušenost převážně pozitivní.
Jde o to, že je to relativně nová technologie, která se ale vyvíjí astronomickým tempem.
A to co dnes dobře nefunguje, může být za pár měsíců jinak.
Už jenom představa, že si můžete natrénovat vlastní specializované boty
a ti se potom mohou "scházet" ve větších skupinách a spolupracovat spolu
na řešení problému.. a taky s Vámi.
Kdo by si to před nedávnou dobou představil, že by něco takového bylo možné.
Moderní cloudové LLM jsou naopak velmi rychlé a dokážou pracovat v podstatě autonomně,...
Je to optický klam. Nikdo totiž nepočítá čas zabitý korekturami. Čím „lepší” automatický překlad, tím náročnější je korektura. Podle toho to dnes vypadá i v oblasti zpravodajství. Důvěryhodnost a kvalita je na úrovni Světa zvířat za redaktorské éry Jaroslava Haška (1909/1910) a jen málo kdo je schopen, v případě zahraničních zdrojů, od pohledu rozeznat záměrný „fake” na základě automatického překladu. Kolikrát na to upozorní jen do očí bijící titulek článku, který je zcela v protikladu vůči obsahu.
Tiskni
Sdílej: