abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:33 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 24.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 24.7 je Thriving Tiger. Přehled novinek v příspěvku na fóru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:11 | Bezpečnostní upozornění

    Binarly REsearch upozorňuje na bezpečnostní problém PKFail (YouTube) v ekosystému UEFI. Stovky modelů zařízení používají pro Secure Boot testovací Platform Key vygenerovaný American Megatrends International (AMI) a jeho privátní část byla při úniku dat prozrazena. Do milionů zařízení (seznam v pdf) po celém světě tak útočníci mohou do Secure Bootu vložit podepsaný malware. Otestovat firmware si lze na stránce pk.fail. Ukázka PoC na Linuxu na Windows na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    včera 02:22 | Nová verze

    Mobilní operační systém /e/OS (Wikipedie) založený na Androidu / LineageOS, ale bez aplikací a služeb od Googlu, byl vydán ve verzi 2.2 (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je rodičovská kontrola.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 01:22 | IT novinky

    Společnost OpenAI představila vyhledávač SearchGPT propojující OpenAI modely umělé inteligence a informace z webů v reálném čase. Zatím jako prototyp pro vybrané uživatele. Zapsat se lze do pořadníku čekatelů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:11 | Nová verze

    Distribuce Linux Mint 22 „Wilma“ byla vydána. Je založená na Ubuntu 24.04 LTS, ale s desktopovým prostředím Cinnamon (aktuálně verze 6.2), příp. MATE nebo Xfce, balíkem aplikací XApp, integrací balíčků Flatpak a dalšími změnami. Více v přehledu novinekpoznámkách k vydání.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 2
    25.7. 17:44 | Zajímavý článek Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.7. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v cgitu. Vypíchnout lze podporu rozšíření v Lua.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 17:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.80.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 14:11 | IT novinky

    Apple oznámil, že v beta verzi spustil své Apple Maps na webu. Podporován je také webový prohlížeč Chrome. Ne však na Linuxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 23
    25.7. 13:11 | IT novinky

    Portál Stack Overflow po roce opět vyzpovídal své uživatele, jedná se především o vývojáře softwaru, a zveřejnil detailní výsledky průzkumu. Průzkumu se letos zúčastnilo více než 65 tisíc vývojářů. Z Česka jich bylo 710. Ze Slovenska 246.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Dotaz: Distribuce na otestovani notebooku

    blami avatar 31.1.2004 00:26 blami | skóre: 29 | Praha
    Distribuce na otestovani notebooku
    Přečteno: 122×
    Zdravim, nedavno jsem odpovidal na par dotazu ohledne Linuxu na notebooku, co jak rozchodit atd. Pri tom mne napadlo, ze tady v cechach je to s notebooky s Linuxem primo od vyrobce celkem krize, a pouziti informaci ze zahranicnich serveru popisujicich jak co rozjet je mozne jen u znamejsich a vetsich vyrobcu jako je IBM/HP Invent (ne kazdy vi ze ceske UMAX je jinde ECS, ASUS je ... atd.) proto me napadlo spatlat nejakou tu "diagnostickou" distribuci na jedno cedecko, ktera by treba jen nabootovala vypsala co v notebooku je a jestli to pujde (nejsem tak zkuseny abych uz ted mohl rict ze neco takoveho je nemozne, proto pokladam dotaz) na cedecko dat nekolik ruznych jader nejznamejsich distribuci (nejlepe bych si to predstavoval tak ze by tam byl spolecny obraz ramdisku s temi analyzacnimi skripty a programy a pak zvlast co nejvice oklestene ty ktere distribuce (opet nevim jak je to s licencemi atd. a nevim jestli vubec jde udelat multiboot na jedno CD) ... clovek by strcil do mechaniky a zachvilku videl na co si dat bacha co je dobre atd. prave v distru ktere bude chtit s tim kterym jadrem ... (proste automatizovana sada ukonu ktery jinak clovek dela - lspci z toho vycist unknown devices a dalsi. ...) mozna nejake ulozeni logu na disketu pokud to jde ... a konecne mozna by to bylo dobre i pri kupovani takovych tech stolnich PC v celku ... proste zadne blbinky navic ... kdyz clovek uvidi ze to nejak jede muze to dal zkouset trebas s knopixem. Zajimal by mne nazor na realizovatelnost a prakticnost tohoto.

    Odpovědi

    31.1.2004 10:52 Aloner | skóre: 24 | blog: Aloner | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Distribuce na otestovani notebooku
    Podle mne je to uplna zbytecnost.

    Duvody:

    1. Nikdy nebude mozne "spichtit" univerzalni detekovadlo HW. Podivejte se na takovy Knoppix, musi mit nekolik vstupnich parametru pro vypinani detekce HW, aby vyhovel vsem. A stejne zdaleka vsem neni mozne vyhovet.

    2. Problem jadra. Problemy s rozchozenim v nekterych pripadech souvisi s cim vsim je jadro zkompilovano, popr. s podporou v jadre vubec (v 2.4 nefunguje, v 2.6 funguje a naopak). Predstava, ze budete mit jadro zkompilovane se vsim je desiva :-)

    3. Pokud neco nebude chodit, budete muset stejne vygooglovat, zda je chyba v zavadenem modulu (viz. dlouholeta chyba v modulu USB, dosud neodstranena!) nebo to nefunguje kvuli kolizi s jinym modulem, nebo to nefunguje protoze zavadite modul se spatnymi parametry.

    4. atd. atd. :-)

    Tech vyjimek je opravdu spousta a proto si myslim, ze udelat takovou distribuci bude velmi obtizne, ne-li nemozne.

    Muj soukromy nazor na autodetekci HW:
    Me osobne manie okolo autodetekce HW (importovana zhyckanymi uzivateli Win, kteri prechazeji na Linux) doslova desi. Jestli nekdo neni schopny si na Linuxu natahnout ty spravne moduly pro svuj HW, tak at se vrati k vetsinovemu oper.systemu :-) Ja osobne davam prednost distribucim, ktere autodetekci nemaji (Gentoo) a zaroven se zdaleka vyhybam distribucim s "divokou" autodetekci HW (Knoppix apod.)
    31.1.2004 21:27 David Ondřich | skóre: 4
    Rozbalit Rozbalit vše OT: můj názor na autodetekci
    Ona ta "mánie okolo autodetekce HW" s sebou nese i mnohá pozitiva (a sociální jistoty). Jejím odsouzením totiž vracíš k většinovému systému nejen málo schopné uživatele (nebo mnohé začátečníky), ale také nezanedbatelnou (početně) část počítačů.

    Když totiž stojíš před úkolem rozchodit linux na zcela neznámém stroji, nemáš k dispozici ani internet, ani svůj počítač s haldou dokumentace, budeš bez autodetekce dost často v roli převozníka, jehož přívoz je na opačném břehu než on. Někdy máš ještě možnost podívat se do toho stroje, proč ti to jádro kurňa nechce nabootovat a jaký by asi mohly bejt parametry pro lilo, ale u většiny notebooků se dovnitř nepodíváš.

    Pokud jsi před takovým problémem ještě nestál, jsi šťastný muž (nebo šťastná žena, podle nicku se to nepozná :-)). Já už několikrát ano, proto na autodetekci nežehrám a jsem rád, že je (i když ne všemocná).

    S ostatním, co píšeš, souhlasím.
    1.2.2004 16:28 Aloner | skóre: 24 | blog: Aloner | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše OT: můj názor na autodetekci
    Praveze pred ukolem rozchodit Linux na zcela neznamem hardware jsem uz stal nekolikrat a VZDY byla autodetekce to nejhorsi co mne mohlo potkat. K cemu je mi autodetekce, kdyz se mi behem ni masina zasekne ? A nedejboze, aby to byla tak skvela autodetekce, ze behem ni nejsou vypisovany temer zadne hlasky ze kterych by slo vypozorovat, na cem to zdechlo.

    Ja proti autodetekci jako takove nic nemam, ALE dokud pro vyrobce hardwaru nebude samozrejmosti, ze poskytnou specifikace svych vyrobku vsem (tedy nejen Win vyvojarum), tak autodetekci zalozenou na "nahodnem" zkouseni zavedeni modulu a jinych podobnych zverstvech rozhodne nechci.

    Abych to shrnul: autodetekce ano, ale zaroven ponechat uzivateli moznost do autodetekce kdykoliv zasahnout (napriklad ji vypnout apod.), mit moznost ji mit maximalne pod kontrolou. Autodetekce ala Knoppix rozhodne ne !!! Uznavam, ze muj pohled je pro zacatecniky neprijatelny. Zacatecnici chteji, aby jim byl hardware detekovan vzdy, vsechen a bez zbytecnych reci okolo. Ja chci naopak plnou kontrolu nad tim, co se deje, proto taky pouzivam Linux !
    blami avatar 1.2.2004 10:28 blami | skóre: 29 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Distribuce na otestovani notebooku
    Diky tohle jsem chtel slyset
    1.2.2004 14:52 ads
    Rozbalit Rozbalit vše Distribuce na otestovani notebooku
    mimochodom na www.linuxzone.cz je nejaky ver na otestovanie hardvare, live cd tusim

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.