abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 16:00 | Humor

    Byl představen cross-assembler xa.sh, napsaný čistě v Bourne shell skriptu. Tento nástroj umožňuje zpracovávat assemblerový kód pro Intel 8080, přičemž je možné snadno přidat podporu i pro další architektury, například 6502 a 6809. Skript využívá pouze různé běžné unixové příkazy jako jsou awk, sed nebo printf. Skript si lze stáhnout z GitHubového repozitáře projektu.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 0
    včera 17:22 | IT novinky

    Byla představena nová verze modelu Claude Opus 4.6 od společnosti Anthropic. Jako demonstraci možností Anthropic využil 16 agentů Claude Opus 4.6 k vytvoření kompilátoru jazyka C, napsaného v programovacím jazyce Rust. Claude pracoval téměř autonomně, projekt trval zhruba dva týdny a náklady činily přibližně 20 000 dolarů. Výsledkem je fungující kompilátor o 100 000 řádcích kódu, jehož zdrojový kód je volně dostupný na GitHubu pod licencí Creative Commons.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 16
    včera 16:44 | Komunita

    Kultovní britský seriál The IT Crowd (Ajťáci) oslavil dvacáté výročí svého prvního vysílání. Sitcom o dvou sociálně nemotorných pracovnících a jejich nadřízené zaujal diváky svým humorem a ikonickými hláškami. Seriál, který debutoval v roce 2006, si i po dvou dekádách udržuje silnou fanouškovskou základnu a pravidelně se objevuje v seznamech nejlepších komedií své doby. Nedávné zatčení autora seriálu Grahama Linehana za hatecrime však vyvolává otázku, jestli by tento sitcom v současné Velké Británii vůbec vznikl.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 5
    včera 13:33 | IT novinky

    Společnost JetBrains oznámila, že počínaje verzí 2026.1 budou IDE založená na IntelliJ ve výchozím nastavení používat Wayland.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 11:22 | IT novinky

    Společnost SpaceX amerického miliardáře Elona Muska podala žádost o vypuštění jednoho milionu satelitů na oběžnou dráhu kolem Země, odkud by pomohly zajistit provoz umělé inteligence (AI) a zároveň šetřily pozemské zdroje. Zatím se ale neví, kdy by se tak mělo stát. V žádosti Federální komisi pro spoje (FCC) se píše, že orbitální datová centra jsou nejúspornějším a energeticky nejúčinnějším způsobem, jak uspokojit rostoucí poptávku po

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 23
    včera 11:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2.53.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 70 vývojářů, z toho 21 nových. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Komunita

    Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 216. sraz, který proběhne v pátek 20. února od 18:00 v Red Hat Labu (místnost Q304) na Fakultě informačních technologií VUT v Brně na ulici Božetěchova 1/2. Tématem srazu bude komunitní komunikační síť MeshCore. Jindřich Skácel představí, co je to MeshCore, předvede nejrůznější klientské zařízení a ukáže, jak v praxi vypadá nasazení vlastního repeateru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 03:33 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 9.0 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled novinek, vylepšení a oprav v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    5.2. 13:55 | IT novinky

    Hodnota Bitcoinu, decentralizované kryptoměny klesla pod 70 000 dolarů (1,44 milionu korun).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    5.2. 13:22 | IT novinky

    Valve z důvodu nedostatku pamětí a úložišť přehodnocuje plán na vydání zařízení Steam Controller, Steam Machine a Steam Frame: „Cílem tedy stále zůstává vydat všechna tři nová zařízení v první polovině letošního roku, ale přesná data a ceny jsou dvě věci, na kterých usilovně pracujeme a jsme si dobře vědomi toho, jak rychle se v tomto ohledu může vše změnit. Takže ač dnes žádné zveřejnitelné údaje nemáme, hned jak plány finalizujeme, budeme Vás informovat.“

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (19%)
     (6%)
     (0%)
     (10%)
     (26%)
     (3%)
     (5%)
     (2%)
     (12%)
     (29%)
    Celkem 792 hlasů
     Komentářů: 25, poslední 3.2. 19:50
    Rozcestník

    Dotaz: Po změně jádra u distribuce SuSE 9.0 failují spouštěné služby

    Pavel Čejka avatar 1.3.2004 17:51 Pavel Čejka | skóre: 28 | blog: tosinezaslouzijmeno
    Po změně jádra u distribuce SuSE 9.0 failují spouštěné služby
    Přečteno: 172×
    Upgradoval jsem jádro v distribuci SUSE 9.0 z původního 2.4.21 na 2.6.3 (stabilní, žádný release candidate), protože mám takový malý server se dvěma SATA HDD z nichž potřebuju bootovat s pomocí externího (v PCI, nikoliv onboard) SATA řadiče s VIA čipsetem. Postupným zkoumáním jsem zjistil, že je nejlépe podporován od jádra 2.6.2 výše, takže jsem zvolil tenkrát cca 2 dny staré jádro 2.6.3.

    Po pár peripetiích s rozcházením bootování z disků (jádru se musí předat parametr ide=reverse a zároveň musí mít zakompilovánu podporu řadičů mimo základní desku) se mi povedlo distribuci nabootovat a částečně zprovoznit, ale při bootování mi selhávají služby hotplug, portmap, xinetd, sshd, nscd, cron. Hotplug přitom jako jediný selže, když ho zkusím spustit pomocí /etc/init.d/hotplug start a opravdu neběží, ale na tom mi nezáleží, protože ho nepotřebuju, vše co v počítači bude můžu mít zakompilováno přímo v jádře a nic dalšího se připojovat nebude. Ostatní služby pouze hlásí selhání, ale ve skutečnosti běží podle všeho normálně. Např. zadám-li /etc/init.d/portmap status ohlásí running, pokusím-li se ho restartovat, tak to funguje správně a ohlásí done, když přepnu do runlevelu 1 a zpět do runlevelu 3, služby opět ohlásí selhání a opět běží stejně jako po nabootování.

    Samozřejmě jsem procházel logy, ale není tam o chybách zmíněných služeb vůbec nic, jediné co se ukládá do /var/log/warn je hláška samby o spuštění, jinak nic. Zkusím si ještě pohrát s ukecaností a zvýšit verbose level.

    Otázka zní, setkali jste se s tím? Liší se pouze návratové hodnoty (takže skript je interpretuje jako selhání), nebo to znamená skutečný problém s funkčností služeb?

    Druhá méně důležitá otázka, jak řešit hotplug? Co konkrétně by mohlo chybět?

    Odpovědi

    1.3.2004 20:17 Petr Šobáň | skóre: 80 | blog: soban | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Po změně jádra u distribuce SuSE 9.0 failují spouštěné služby
    Jde o to zda máš správné verze programů pro příslušné jádro :-)

    Koukni do souboru linux-2.6.3/Documentation/Changes zda splňuješ všechny požadavky - viz pro jádro 2.6.3

    o  Gnu C                  2.95.3                  # gcc --version
    o  Gnu make               3.78                    # make --version
    o  binutils               2.12                    # ld -v
    o  util-linux             2.10o                   # fdformat --version
    o  module-init-tools      0.9.10                  # depmod -V
    o  e2fsprogs              1.29                    # tune2fs
    o  jfsutils               1.1.3                   # fsck.jfs -V
    o  reiserfsprogs          3.6.3                   # reiserfsck -V 2>&1|grep reiserfsprogs
    o  xfsprogs               2.6.0                   # xfs_db -V
    o  pcmcia-cs              3.1.21                  # cardmgr -V
    o  quota-tools            3.09                    # quota -V
    o  PPP                    2.4.0                   # pppd --version
    o  isdn4k-utils           3.1pre1                 # isdnctrl 2>&1|grep version
    o  nfs-utils              1.0.5                   # showmount --version
    o  procps                 3.1.13                  # ps --version
    o  oprofile               0.5.3                   # oprofiled --version
    
    
    Pavel Čejka avatar 1.3.2004 21:51 Pavel Čejka | skóre: 28 | blog: tosinezaslouzijmeno
    Rozbalit Rozbalit vše Po změně jádra u distribuce SuSE 9.0 failují spouštěné služby
    • gcc 3.3.1
    • gnu make 3.80
    • binutils 2.14
    • util-linux 2.11z
    • module-init-tools 0.9.14-pre2
    • tune2fs 1.34 (25-Jul-2003)
    • fsck.jfs version 1.1.2, 25-Mar-2003 -- tento filesystém nepoužívám, celé to jede na reiserfs
    • reiserfstune 3.6.9 (2003 www.namesys.com)
    • xfs_db version 2.5.6 -- taky nepoužívám
    • pcmcia-cs -- zcela chybí, nemám pcmcia sběrnici
    • quota-tools -- zcela chybí, nepoužívám, v jádře není podpora
    • ppp -- zcela chybí, nepoužívám
    • isdn4k-utils -- zcela chybí, nepoužívám
    • nfs-utils -- zcela chybí, nepoužívám
    • procps version 3.1.11
    • oprofile -- zcela chybí, nepoužívám

    Ještě jsem mrknul do skriptu /etc/rc.status, který používají všechny spouštěcí skripty v /etc/init.d/, ale nenašel jsem nic co by na první pohled souviselo s výše vyjmenovaným, ale to nejspíš nic neznamená. Zkusím nevyhovující verze updatovat. Pokud nebudou dělat problémy utility k filesystémům, které na žádném připojeném disku použité nejsou a nebudou, tak zbývá jen procps, což by potenciálně mohlo být ono. Pokud se to potvrdí, tak dám vědět.

    1.3.2004 20:59 Michal Marek (twofish) | skóre: 55 | blog: { display: blog; } | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Po změně jádra u distribuce SuSE 9.0 failují spouštěné služby
    Samozřejmě jsem procházel logy, ale není tam o chybách zmíněných služeb vůbec nic, jediné co se ukládá do /var/log/warn je hláška samby o spuštění, jinak nic. Zkusím si ještě pohrát s ukecaností a zvýšit verbose level.
    Jestli chcete presne vedet proc to dela co to dela, tak na zacatek tech startovacich skriptu pridejte neco jako
    set -x
    exec &>/kam/to/chci/ulozit
    
    A zkuste porovnat vysledky u 2.4 a 2.6.

    Minimalne pak budete vedet, v cem je problem a co je treba resit.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.