Byla vydána verze 0.84 telnet a ssh klienta PuTTY (Wikipedie). Podrobnosti v přehledu nových vlastností a oprav chyb a Change Logu.
Microsoft představil Azure Linux 4.0 a Azure Container Linux. Na konferenci Open Source Summit North America 2026 organizované konsorciem Linux Foundation a sponzorované také Microsoftem. Azure Linux 4.0 vychází z Fedora Linuxu. Azure Container Linux je založen na projektu Flatcar. Azure Linux (GitHub, Wikipedie) byl původně znám jako CBL-Mariner.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 165 (pdf).
Byla vydána verze 9.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a informačním videu.
Firefox 151 podporuje Web Serial API. Pro komunikaci s různými mikrokontroléry připojenými přes USB nebo sériové porty už není nutné spouštět Chrome nebo na Chromiu postavené webové prohlížeče.
Byla vydána nová stabilní verze 8.0 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 148. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Ve FreeBSD byla nalezena a opravena zranitelnost FatGid aneb CVE-2026-45250. Jedná se o lokální eskalaci práv. Neprivilegovaný uživatel se může stát rootem.
Společnost Flipper Devices oznámila Flipper One. Zcela nový Flipper postavený od nuly. Jedná se o open-source linuxovou platformu založenou na čipu Rockchip RK3576. Hledají se dobrovolníci pro pomoc s dokončením vývoje (ovladače, testování, tvorba modulů).
Vývojáři Wine oznámili vydání verze 2.0 knihovny vkd3d pro překlad volání Direct3D na Vulkan. Přehled novinek na GitLabu.
Společnost Red Hat oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu (RHEL) 10.2 a 9.8. Vedle nových vlastností a oprav chyb přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Vypíchnout lze CLI AI asistenta goose. Podrobnosti v poznámkách k vydání (10.2 a 9.8).
Rada prva: vzdy napis chybovu hlasku. Od slova do slova.
Rada druha: pristupove prava (mode) sa menia (change) pomocou programu chmod. Vid manualova stranka.
chmod 755 firefoxa nic. V terminalu dam
cd /usr/share/MozillaFirefox ./firefoxa nic znova to skoci do promptu kdyz dam su a prihlasim se jako root, tak normalne program spustim... Taky je mi divny, ze v terminalu v Gnome pri zmene adresare je furt prompt na bash-2.05b# a nebo treba kdyz dam prikaz alias, tak to nic nevypise.... mimo xfree normalne v konzoli se vse zobrazuje.. je to v nastaveni terminalu?
find . ! -perm 644 ! -perm 755 ! -type l | xargs ls -ldv adresari mozilly a nastavte ty prava spravne. Prompt se nastavuje v promenne PS1, viz man bash.
chmod 755 usr/lib/MozillaFirefox -Ra stale nic. Prikazu
find . ! -perm 644 ! -perm 755 ! -type l | xargs ls -ldnerozumim, vypise to naky soubory ale co s tim dal nevim. Nejvic mne stve ze se ta ceska verze neinstaluje jako balicek... ani zadny README tam neni. :((
Tiskni
Sdílej: