Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 0.4.15 (𝕏) svobodného operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání.
Byl představen rpi-image-gen, tj. oficiální nástroj pro vytváření vlastních softwarových obrazů pro zařízení Raspberry Pi.
Byla vydána nová major verze 8.0, aktuálně 8.0.1, softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je lepší podpora Kobo KEPUB formátu nebo integrovaný lokálně běžící engine Piper pro převod textu na řeč používaný pro čtení nahlas (již od verze 7.18).
Společnost OpenAI rozšířila své API o nové audio modely. Nový model pro převod textu na řeč (text-to-speech model) lze bez přihlašování vyzkoušet na stránce OpenAI.fm.
Příspěvek Bezpečnost paměti pro webové fonty na blogu Chrome pro vývojáře rozebírá, proč se pro zpracování webových fontů v Chrome místo FreeType nově používá v Rustu napsaná Skrifa z Fontations.
V pátek 21. a v sobotu 22. března proběhnou Arduino Days 2025, tj. každoroční „narozeninová oslava“ platformy Arduino. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je bude možné na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V sobotu v Praze na Matfyzu.
Komunitná konferencia Bratislava OpenCamp, ktorá sa uskutoční už o tri týždne 5. 4. 2025 na FIIT STU pozná svoj program – návštevníkom ponúkne 3 paralelné behy prednášok a workshopov na rôzne témy týkajúce sa otvoreného softvéru či otvorených technológií.
Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
Japonská SoftBank Group kupuje firmu Ampere Computing za 6,5 miliardy dolarů. Ampere Computing vyrábí 32-128jádrové procesory Ampere Altra a 192jádrové procesory AmpereOne.
┌─────────────────────────────────────────────────────────────────────┐ │ │ │ [ ] Support for frame buffer devices │ │ │ │ Console display driver support ---> │ │ a │ ┌─────────────────────────────────────────────────────────────────────┐ │ │ │ --- VGA text console │ │ │ │ [*] Video mode selection support │ │ │ │ < > MDA text console (dual-headed) (EXPERIMENTAL) │ │ │ │ │ │ │ │ │ │
lsmod
nebo konfiguracni soubor kernelu... Uz mi to prijde jak u blbejch na dvorku, pokud ten ovladac nezkompilujete, tak nemate co vypinat, to je vazne tak tezke pochopit???
Nevím, jestli původní distribuční jádro je ve stejné verzi jako to tvoje nové, skoro to vypadá že ne. A v tom případě by v /usr/src/linux nebyly zdrojaky nové, ale staré verze. Takhle se to v tomhle případě totiž chová.
--JP PS: Hlavu vzhůru, ono se to poddá ;o)Na kompilaci ovladače se používají zdrojáky jádra. Když to nechce zkompilovat, je něco špatně, problém bych tedy osobně viděl na straně těch zdrojáků. Trochu mi to připomnělo problém na MDK, kde distribuční jádro bylo tuším 2.4.22-10 a zdrojáky na 2.4.22-21.
Jaké máš distro? V závislosti na distribuci bych na tvém místě stejně raději zkompiloval novější jádro.
-- JP PS: Když ti to funguje se starým jádrem, pak si můžeš přeci prohlédnout jeho konfigurák ;o)sh NVIDIA-Linux-x86-1.0-5336-pkg1.run
Spoustite to timto prikazem?
lsmod
, pokud tam bude nvidia
, tak jste je zjevne neodinstaloval, bez ohledu na to, co rika nejake poblaznene rpm.
Jinak dokumentace zde a dal uz opravdu nevim, co k tomu dal rict.
Trochu jsem uletěl, jestli jsi to zkompiloval, tak by problém se zdrojáky být neměl.
Taky si přečti (zatím ;o)) poslední příspěvek od Petra Šobáně. NVIDIAdriver.run nebo co že tam máš mít fakt nebude to pravý ořechový, ale to se snad předpokládá.
Jo, .config, to by mělo být ono ;o). Pro příště - funkční konfiguráky je lepší nepřepisovat, od toho je možnost uložit alternativní konfigurák. Ale na to už jsi přišel...
A nebylo by od věci sem hodit, co že ti to kdy přesně hlásí, popř. nějaký log (kousek logu). Lidi někdy při ptaní motají dohromady instalaci (kompilaci) driveru se startem Xek, protože jim to tam pak někdy zařve. Ale tohle snad tvůj případ není.
--JPSection "Module" Load "dbe" Load "extmod" Load "fbdevhw" Load "glx" Load "record" Load "freetype" Load "type1" EndSection Section "Monitor" Identifier "Monitor0" VendorName "Monitor Vendor" ModelName "Monitor Model" DisplaySize 320 240 HorizSync 31.0 - 70.0 VertRefresh 55.0 - 120.0 Option "dpms" EndSection Section "Device" # no known options #BusID Identifier "RIVA TNT2" Driver "nvidia" VendorName "GeForce4 Ti" Option "NoLogo" EndSection Section "Screen" Identifier "Screen0" Device "RIVA TNT2" Monitor "Monitor0" DefaultDepth 24 SubSection "Display" Depth 8 Modes "1024x768" "800x600" "640x480" EndSubSection SubSection "Display" Depth 16 Modes "1024x768" "800x600" "640x480" EndSubSection SubSection "Display" Depth 24 Modes "1024x768" "800x600" "640x480" EndSubSection SubSection "Display" Depth 32 Modes "1024x768" "800x600" "640x480" EndSubSection EndSectionsekce které nejsou závislé na nvidii jsem smazal (klávesnice, fonty,myš - ty použij svoje)
V lilo.conf:
VGA=normal
Popřípadě zkusit starší ovladače nvidie (podle mě ptákovina)
--JPTřeba podle lila: http://www.faqs.org/docs/Linux-HOWTO/Framebuffer-HOWTO.html#s5
Zkuste nabootit z nějakého live cd a případně se tam inspirovat. Mě osobně už napadá jen spousta ptákovin (verze Xek apod. :o(
--JP
Tiskni
Sdílej: