Společnost PINE64 stojící za telefonem PinePhone, notebooky Pinebook a Pinebook Pro, IP kamerou PineCube, hodinkami PineTime, páječkou (pájecím perem) Pinecil, zdroji PinePower nebo RISC-V vývojovou deskou PineCone publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek. Opět společně s videem (YouTube, LBRY, TILvids). Od 18. ledna bude možné objednat PinePhone s předinstalovaným Mobianem aneb Debianem pro mobilní zařízení.
Byla vydána nová verze 3.6 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek také na YouTube. Zdůrazněn je nový font Leland. Jeho představení na YouTube.
Fedora Magazine představil projekt Fedora Kinoite aneb Fedoru Silverblue s prostředím KDE Plasma. Fedora Silverblue je neměnný systém s atomickými aktualizacemi, tj. základní systém je distribuován jako celek, s prostředím GNOME.
Projekty Elasticsearch a Kibana, doposud distribuované pod licencí Apache 2.0, přejdou na duální licencování pod Server-Side Public License (původně používanou pro MongoDB a neschválenou jako open-source organizací OSI) a vlastní source-available licencí. Změna vejde v platnost počínaje vydáním 7.11.
Na Humble Bundle lze do neděle 17. ledna do 19:00 získat zdarma počítačovou hru Bomber Crew (YouTube, Wikipedie) běžící také v Linuxu.
Minimalistická linuxová distribuce Alpine byla vydána v nové stabilní řadě 3.13. Novinkou jsou např. oficiální obrazy v cloudu (AWS EC2), vylepšené síťové nástroje nebo podpora PHP 8.0.
Uživatelé Admineru verze 3.7.1 a starších mohli být 29. a 30. prosince napadeni. Útočníkovi se podařilo do souboru jush.js, který se do této verze ještě stahoval z adminer.org, vložit kód, který mu odesílal přihlašovací údaje. Pokud jste v tomto čase tuto více než 7 let starou verzi Admineru používali, tak změňte hesla databází, ke kterým jste se přihlašovali. Novější verze ovlivněné nejsou.
Ernie Smith píše o historii populárních routerů Linksys WRT54G, jejichž software byl založený na Linuxu, a proto posléze díky GNU GPL uvolněn jako open source, což vedlo k vývoji alternativního softwaru jako DD-WRT či OpenWrt a řadě dalších využití.
Po roce vývoje od vydání verze 5.0 a více než 8 300 změnách byla vydána nová stabilní verze 6.0 softwaru, který vytváří aplikační rozhraní umožňující chod aplikací pro Microsoft Windows také pod GNU/Linuxem, Wine (Wikipedie). Z novinek lze zdůraznit core moduly ve formátu PE, Vulkan backend pro WineD3D, podporu DirectShow a Media Foundation nebo redesign textové konzole. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Guido Günther z Purism napsal článek Phosh Overview o uživatelském prostředí pro mobilní systémy Phosh. Přehledově popisuje co jednotlivé komponenty dělají a jak jsou propojeny.
Mel jsem 9.1 GPL set. Po nainstalovani opravnych (opravenych) balicku vsechno OK. MandrakeSoft obecne drive (v soucasne dobe nevim) poustel nove verze distribuce prilis brzy na svet, a tedy take s hodne chybami.
Jakmile vyšla ostrá verze, tak potřebovala poměrně hustě záplatovat. Jakmile se překonaly dětské nemoci, tak z toho je naprosto kvalitní a srovnatelné distro (co do chybovosti). Problém MDK je spíše v klikacích konfiguračních nástrojích, které bych neváhal označit slovem destruktory.
--JPJá osobně mám časově víceméně souběžné zkušenosti s MDK9.2 a Woodym a trvám na tom, co jsem napsal dříve - první instalace je chybovější, ale jakmile se zazáplatují dětské chyby, je to stejné distro jako (skoro) každé jiné (samozřejmě s určitými ale, které se týkají téměř výhradně X-ových záležitostí, hlavně těch příšerných naklikávátek). Osobně začátečníkům MDK doporučuju víc než cokoliv jiného, protože nainstalují a jedou (většinou), a pak můžou v klidu do linuxu pronikat. Začít se do "toho" dostávat zrovna při instalaci/konfiguraci podle mě není dobrá cesta (tedy pokud dotyčný člověk není masochista), ačkoliv je nejefektivnější.
--JPTo bude zakopaný pes někde v hardwaru, např. kolega měl decentně přetaktěno, wokna na tom šlapaly jedna radost, ale linux to holt neustál. A taky jsme netušili, čím to může být ;o))
Tiskni
Sdílej: