Společnost PINE64 stojící za telefonem PinePhone, notebooky Pinebook a Pinebook Pro, IP kamerou PineCube, hodinkami PineTime, páječkou (pájecím perem) Pinecil, zdroji PinePower nebo RISC-V vývojovou deskou PineCone publikovala na svém blogu dubnový souhrn novinek.
Laboratoře CZ.NIC vydaly novou verzi 4.17.0 aplikace Datovka, tj. svobodné multiplatformní desktopové aplikace pro přístup k datovým schránkám a k trvalému uchovávání datových zpráv v lokální databázi. Z novinek lze zdůraznit například přidání podpory pro typy datových schránek soudních znalců, tlumočníků a překladatelů, které mají být do produkčního prostředí zavedeny v průběhu května 2021.
V příspěvku Rust v linuxovém jádru na blogu Googlu věnovaném počítačové bezpečnosti se řeší podpora programovacího jazyka Rust pro psaní ovladačů linuxového jádra. Připraven je prototyp. Dění kolem Rustu v Linuxu lze sledovat na GitHubu (Rust for Linux).
Po půl roce vývoje od vydání verze 11.0.0 byla vydána verze 12.0.0 překladačové infrastruktury LLVM (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání: LLVM, Clang, Extra Clang Tools, Flang, LLD, Polly a Libc++.
Byl oznámen vznik nové organizace GNU Assembly zastřešující správce a přispěvatele do GNU softwaru. GNU zde ale neznamená GNU (GNU's Not Unix) ale "Gathering under a New Umbrella", "Governance, Not Unilateralism", "Group’s Not Uniform", "GNU’s Novelty is Unequaled" a "GNU Needs U". Organizace má již svůj GNU Social Contract a Contributor Covenant Code of Conduct.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 192. sraz, který proběhne virtuálně dnes 16. dubna od 18:00 na Meet.vpsFree.cz.
Bylo vydáno minimalistické desktopové prostředí LXQt ve verzi 0.17.0. Nově ukončuje procesy-potomky na konci sezení. Přidává menší funkce a opravy napříč komponentami (panel, správa napájení) a aplikacemi (emulátor terminálu, správce souborů aj.).
Na Kickstarteru běží kampaň na podporu USB RTC pro Raspberry Pi aneb hodiny reálného času (nejenom) pro Raspberry Pi připojitelné přes USB.
Google Chrome 90 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 90.0.4430.72 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube, Pete LePage z devadesátek :-)). Zdůraznit lze použití HTTPS jako výchozího protokolu při nezadání protokolu. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube). Opraveno bylo 37 bezpečnostních chyb.
Björn Ståhl představil desktopové prostředí Pipeworld postavené na Arcanu, tj. na jeho vlastním display serveru, herním enginu a realtimovém multimediálním frameworku v jednom. Videoukázka na YouTube.
Podařilo se mi zničit souborový systém na dvou ZIP discích 100MB. Budou na 99% fyzicky vpořádku, ale teď je systém nenajde. Myslím, že by šli zachránit naformátováním "nahrubo" pomoci příkazu dd. Nějak takhle:
dd if=/dev/null of=/dev/hdb4 bs=? count=?
Neznám geometrii ZIPky, a i kdyby, nejsem si vůbec jistý, jak se promítne do parametrů dd.
Jinak fdisk se nechytá a originálni soft od iomega, iw, taky ne (ten by je myslím našel, kdyby byly alespoň lowlevel naformátovány - jen názor)
Předem dík za tipy. Nic horšího, než že je vyhodím se nestane .
Díky všem. dd se bohužel taky nechytá. Napíše, že nemůže otevřít /dev/hdb4. Je jisté, že je poškozena pravě alokační tabulka. Pokud někdo chce skusit ty ZIPky zachránit, jsou jeho, ať si o ně napíše na mail.
Pro ostatní ještě, jak se mi povedlo je zničit:
Byly naformátovány na ext2 a já se je pokusil přeformátovat ve Windows na FAT32. Formátování bylo moc rychle hotové a následky se dostavily. Myslím, že se to dalo zvládnout, kdybych si je předem naformátoval pomoci iw (iomegaware) na FAT16, ale já je prostě strčil do mechaniky na Win mašině. Každá blbost se holt udělá jednou poprvé
Dík za tip. Taky mě to mohlo napadnout, zvlášť když to o čtyřech partišnách jsem věděl. Image jsem si udělal; mám ještě jednu funglovku. Jenže, když jsem zadal:
dd of=/home/vendulka/img.iso of=/dev/hdb
tak mi to píše opening /dev/hdb chyba vstupu/výstupu
Asi by to chtělo nejakou víc hardcore akci, ale na to prostě nemám
(Hm... tem image jsem taky delal z celého /dev/hdb)
Tiskni
Sdílej: