Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Hledám článek, nebo nějaký rozbor, kde je výslovně napsáno, že GNU software, získaný zdarma, mohu použít i pro komerční účely.
Omlouvám se za divný dotaz, opravdu ho myslím vážně. Chci ve firmě použít Mandrake Linux. Vedení není proti, ale musí se nejdřív prošetřit, jestli je vše legální. Nemají s touto licencí žádné zkušenosti.
Poslal jsem jim i český překlad licence, nestačí to. Anglickou verzi posílat nemám...
Řešením mé situace je, že na nějakém seriózním serveru (Abclinux, Root, Linuxzone, Mandrake...) najdu vysvětlení, ve kterém bude něco jako "i pro komerční účely". Důležité je slůvko "komerční", nestačí tedy "svobodné použití...", což jsem našel také.
Druhou možností je, že mi to sem do diskuze napíše někdo, jehož jméno v kolonce "autor" je alespoň u několika článků na některém z těchto serverů (mohu poukázat na jeho odbornost)
Předem díky, omlouvám se za dotaz na "slovíčkaření".
Tak nějak jsem to myslel, díky.
Teď jde ještě o Yetiho připomínku, někde jsem o tom četl, má pravdu, je v tom trochu zmatek. Jestli se nepledu, problém je, že poskytnutí licence musí potvrdit obě strany. Podle jednoho právního výkladu, je "souhlas při instalaci" pouze z mé strany a pro platnost, musí ještě druhá strana (autor) kývnout. Podle jiného právního výkladu druhá strana (autor) už kývla tím, že program dala na web.
Co se dá říct na tohle? Nebo jsou i jiné problémy? Perličkou je, že naše firma používá SuSE servery. Tam není s pochopením licence problém, vždyť jsme něco zaplatili. Ale pokud se argumentuje nezapadáním GNU do našeho práva, smíme používat placený SuSE, o kterém víme, že obsahuje spoustu GNU SW?
Argumenty jsem vyhnal do extrémů, ale i na tohle bych potřeboval umět odpovědět.
Jediné, co se dá na toto odpovědět je: Přečtěte si text licence! Nejlépe anglický originál, protože český překlad nebývá úplně přesný.
A ještě poznámka: XYZ Linux jako celek může být šířen pod jinou licencí než jeho jednotlivé části. Jednotlivé programy v distribuci mohou být pod GNU GPL, BSD-like licencí apod. ale distribuce jako celek může být licencována úplně jinak.
Volal jsem do Mandrake na tel. z www.mandrake.cz, byla tam moc ochotná paní, ale nebyla si jistá! Zjistí mi to...
Odpověď typu "přečti si licenci" neberu. Znám ji, myslím si, že je vše O.K., ale otázka zněla: "jak to vysvětlit vedení firmy", tam mají problém s pochopením.
Co mi napsal Leoš, je perfektní, jen je nutné dobrat se k řešení Yetiho připomínky, že náš stát není "GNU kompaktibilní".
Já: "...mohu instalovat Mandrake v naší firmě?..."
Náměstek: "...licenci jsem nepochopil úplně, chybí mi zmínka, že platí i v našem komerčním prostředí (není jen domů). Najděte nějaký popis, možná napíšeme do Mandrake..."
Tohle tady řešíme. Proto je i např. odpověď Leoše dostačující. Abych byl fér, musím ještě náměstkovi říct o dvou právních názorech na platnost GNU v našem státě a mít dostatek argumentů pro vyvrácení, že se jedná o něco nezákoného, trestného, postižitelného...
...Co rekne nekde nejaka jedna pani, je zcela irelevantni... - je to informativní, dostačující pro pochopení.
No a to je presne ten duvod, proc jsem hned psal, at se obrati na pravniky, protoze to proste neni schopen pochopit. Ona je tam nejaka zminka o tom, ze ta licence plati "jen domu"?
Tedy uprimne receno, nechapu proc se ten clovek mota do neceho, o cem naprosto evidentne nic nevi, protoze kdyby se o tu problematiku alespon minimalne zajimal, tak snad neni ani mozne, aby open source/free software prosel uplne mimo nej.
Včera přišla odpověď z našeho právního oddělení. "...software pod licencí GNU lze používat bez omezení, není však poskytována záruka...". Věta je vytržená, nechytat za slovo, že tam něco chybí.
Všem díky za názory v poradně, hodně pomohly při vysvětlování problému. Díky i panu Kyselovi za nabídnutou pomoc.
Ještě malá perlička, že není poskytována záruka si všimli. Že podobnou větu obsahuje EULA, to nikdo neví.
Tiskni
Sdílej: