Laboratoře CZ.NIC vydaly novou verzi 4.16.0 aplikace Datovka, tj. svobodné multiplatformní desktopové aplikace pro přístup k datovým schránkám a k trvalému uchovávání datových zpráv v lokální databázi. Nově je pro překlad aplikace potřeba použít knihovnu libdatovka. Ta byla vydána ve verzi 0.1.0.
Brian Exelbierd, zástupce Red Hatu v představenstvu distribuce CentOS, poskytl rozhovor webu The Register. Ukončení vydávání CentOS jako sestavení RHEL vysvětluje tak, že Red Hat ho odmítl nadále sponzorovat. Dále hovoří o roli a omezeních nového bezplatného vydání RHEL.
Balíček s utilitou sudo byl vydán ve verzi 1.9.5p2. Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2021-3156. Lokální uživatel může získat práva roota i když není uveden v souboru sudoers. Podrobnosti i s videoukázkou v příspěvku na blogu společnosti Qualys. Chyba byla do kódu sudo zanesena na konci července 2011 (commit 8255ed69). Týká se tedy verzí 1.8.2 až 1.8.31p2 a 1.9.0 až 1.9.5p1.
Společnost Backblaze zveřejnila statistiky spolehlivosti pevných disků používaných ve svých datových centrech za rok 2020. Ke konci roku vlastnila 165 530 pevných disků. V průběhu roku jich přibylo 39 792. Průměrná AFR (Annualized Failure Rate), tj. pravděpodobnost, že disk během roku selže, klesla na 0,93 %. V roce 2019 to bylo 1,89 %. V roce 2018 to bylo 1,25 %. V roce 2017 to bylo 1,77 %. V roce 2016 1,95 %.
Dle plánu byl vydán Mozilla Firefox 85.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Přibyla ochrana před supercookies. Odstraněna byla podpora Flashe. Řešeny jsou také bezpečnostní chyby. Nejnovější Firefox je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová verze 4.15 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl aktualizován na verzi 10.0.9. Thunderbird byl aktualizován na verzi 78.6.0. Linux byl aktualizován na verzi 5.9.15.
Projekt Mozilly MDN Web Docs dokumentující webové standardy včetně jejich podpory v jednotlivých prohlížečích byl loňským propouštěním citelně zasažen. Poté, co se obsah MDN přesunul na GitHub, čímž se z určitého pohledu více otevřel pro přispívání z řad webových vývojářů, vznikla nová organizace Open Web Docs. Na Open Collective už má přes 60 finančních přispěvatelů a největší mezi nimi jsou Google, Microsoft a Coil. Dále se do projektu zapojuje samozřejmě Mozilla, Samsung a W3C [Mozilla.cz].
Od verze 7.1 (vyjde na začátku února) bude mít LibreOffice přívlastek Community - přesný název tedy bude LibreOffice Community 7.1. Kromě názvu se nic nemění, nedochází k omezování funkcí apod. Přejmenování je výsledek dlouhých diskuzí nad novým marketingovým plánem a snahou odlišit komunitní a firemní verze LibreOffice. Vznikají také další nové pojmy: LibreOffice Technology - brand pro veškerý software založený na LibreOffice a LibreOffice Enterprise - pro partnery ekosystému a jejich enterprise verze LibreOffice.
Umělec a designer Rocky Bergen má na svých stránkách volně ke stažení papírové modely počítačů Amiga 500, Amstrad CPC 464, Apple II a dalších. Čtenáři AbcLinuxu na ně jistě dokážou dostat i Linux. :-)
OctoPi, linuxová distribuce pro Raspberry Pi s předinstalovaným webovým rozhraním pro ovládání 3D tiskáren OctoPrint, byla vydána ve verzi 0.18.0. Přehled novinek v oznámení na blogu a na GitHubu.
Ninstalil jsem debiana sarge a nefunguje mi cestina v X-window-systemu. Problem asi bude nekde v nastaveni locale (je-li to mozne), ale nepredbihejme
Pomoci navodu na debian.cz jsem, reletivne rychle, rozchodil cestinu v konzoli. Pouzil jsem k tomu balik fonty
a dpkg-reconfiguroval jsem locales
. Prikaz locale
vypise
LANG=cs_CZ LC_CTYPE="cs_CZ" LC_NUMERIC="cs_CZ" LC_TIME="cs_CZ" LC_COLLATE="cs_CZ" LC_MONETARY="cs_CZ" LC_MESSAGES="cs_CZ" LC_PAPER="cs_CZ" LC_NAME="cs_CZ" LC_ADDRESS="cs_CZ" LC_TELEPHONE="cs_CZ" LC_MEASUREMENT="cs_CZ" LC_IDENTIFICATION="cs_CZ" LC_ALL=Cestina v konzoli funguje,
cat
souboru s ceskymi znaky vypisuje ceske znaky (ISOLatin2). Proste konzole funguje jak ma.Horsi je to z Xkama
Prikaz locale
jako uzivatel vypisuje pouze od Xkama, v normalni konzoli je vystup stejny jako u roota,
locale: Cannot set LC_CTYPE to default locale: No such file or directory locale: Cannot set LC_MESSAGES to default locale: No such file or directory locale: Cannot set LC_ALL to default locale: No such file or directory LANG=cs_CZ.UTF-8 LC_CTYPE="cs_CZ.UTF-8" LC_NUMERIC="cs_CZ.UTF-8" LC_TIME="cs_CZ.UTF-8" LC_COLLATE="cs_CZ.UTF-8" LC_MONETARY="cs_CZ.UTF-8" LC_MESSAGES="cs_CZ.UTF-8" LC_PAPER="cs_CZ.UTF-8" LC_NAME="cs_CZ.UTF-8" LC_ADDRESS="cs_CZ.UTF-8" LC_TELEPHONE="cs_CZ.UTF-8" LC_MEASUREMENT="cs_CZ.UTF-8" LC_IDENTIFICATION="cs_CZ.UTF-8" LC_ALL=Dalsi projevy jsou, že v xtermu nefunguji ceske znaky z klavesnice. Pokud vypisi obsah ceskeho souboru, obevi se misto ceskych znaku cterecky (ale v konzoli se obevuji korektni znaky).
pokud zadam do ~/.bashrc export LC_ALL=cs_CZ.ISO-8859-2
, zacne sice klavesnice v xtermu fungovat, dokonce pise i ceske znaky, ale kdyz si necham vypsat obsah souboru napsanych pod Xkama v konzoli, dostavam neceske znaky a kdyz si obracene vypisu do xtermu obsah ceskeho souboru z drivejsi tvorby, dostavam jen cvterecky.
Vubec nevim, kde by mohl byt problem. Pri instalaci jsem postupoval podle navodu na http://debian.cz/users/localization.php - mam tedy hromadu baliku s fonty, ale nevim, jestli ty spravne. gtk aplikacim nefunguji znaky "e s hackem" a "r s hackem" a pak i ony exoticke hackove d,t,n, ščžýáíéúó jsou OK - coz bohuzel nepotvrzuje vetu, ze "Aplikace napsané nad toolkitem GTK (tedy i gnomovské aplikace) fungují bez dalšího nastavování."
Mel by nekdo radu?
Díky
Jáchym
Co ale nefunguje cesky, jsou vsechny ostatni aplikace (gvim, gaim, mozilla-firefox, icewm) - vsechny maji problemy se stejnymi pismenky.
Nevi nekdo co bych mel udelat pro to, aby mi chodila cestina v aplikacich?
:~# dpkg-query -l|grep xfonts ii xfonts-100dpi 4.3.0.dfsg.1-1 100 dpi fonts for X ii xfonts-100dpi- 4.3.0.dfsg.1-1 100 dpi fonts for X (transcoded from ISO 106 ii xfonts-75dpi 4.3.0.dfsg.1-1 75 dpi fonts for X ii xfonts-75dpi-t 4.3.0.dfsg.1-1 75 dpi fonts for X (transcoded from ISO 1064 ii xfonts-base 4.3.0.dfsg.1-1 standard fonts for X ii xfonts-base-tr 4.3.0.dfsg.1-1 standard fonts for X (transcoded from ISO 10 ii xfonts-biznet- 3.0.0-15 100 dpi BIZNET ISO-8859-2 fonts for X server ii xfonts-biznet- 3.0.0-15 75 dpi BIZNET ISO-8859-2 fonts for X servers ii xfonts-biznet- 3.0.0-15 Standard BIZNET ISO-8859-2 fonts for X serve ii xfonts-scalabl 4.3.0.dfsg.1-1 scalable fonts for XDíky
Tiskni
Sdílej: