abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 01:11 | Nová verze

    Byl vydán Debian 13.6, tj. šestá opravná verze Debianu 13 s kódovým názvem Trixie a Debian 12.15, tj. poslední patnáctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm, k dispozici je LTS. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 13 a Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    10.7. 16:11 | Bezpečnostní upozornění

    V jádře Linux byla nalezena a v upstreamu již byla opravena kritická zranitelnost GhostLock aneb CVE-2026-43499. Lokálnímu uživateli umožňuje získat práva roota a také obejít kontejnerovou izolaci. Zranitelnost existovala v Linuxu 15 let, tj. od roku 2011, od Linuxu verze 2.6.39.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    10.7. 13:55 | IT novinky

    Evropská komise předběžně shledala, že návykový design aplikací Instagram a Facebook od americké společnosti Meta porušuje unijní nařízení o digitálních službách (DSA). Návykový design zahrnuje například takzvané nekonečné posouvání, automatické přehrávání videí, tzv. push notifikace, kdy aplikace uživatele vybízí k návratu do jejího prostředí, či vysoce personalizovaný algoritmus, který rychle pozná, co uživatele baví a snaží

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    10.7. 12:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.97.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    10.7. 05:00 | IT novinky

    Švýcarská společnost Punkt. má nově v nabídce telefon Punkt. MC03. Telefon byl navržen ve Švýcarsku s důrazem na soukromí a digitální suverenitu a vyroben v Německu. V telefonu běží operační systém AphyOS (Apostrophy OS) založený na AOSP (Android Open Source Project) 15. Cena telefonu je 745 eur.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    10.7. 04:44 | Nová verze

    TypeScript (Wikipedie), tj. JavaScript rozšířený o statické typování a další atributy, byl vydán v nové verzi 7.0. Kompilátor byl kvůli výkonu přepsán z TypeScriptu do Go.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    9.7. 17:00 | IT novinky

    Europarlament podpořil pozměněnou verzi výjimky známé jako „chat control 1.0“ umožňující firmám skenovat soukromou komunikaci na internetu kvůli ochraně dětí před zneužitím. Pozměňovací návrhy přijaté europoslanci však počítají s tím, že z výjimky bude vyřazena šifrovaná komunikace. Výjimka přestala platit začátkem dubna poté, co se Evropský parlament a Rada EU nedokázaly shodnout na jejím prodloužení. Rada následně přijala

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    9.7. 04:44 | Bezpečnostní upozornění

    Nejnovější X.Org X server 21.1.24 a Xwayland 24.1.13 řeší 2 bezpečnostní chyby.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    9.7. 04:22 | Komunita

    Clement "Clem" Lefebvre publikoval souhrn dění v Linux Mintu za červen 2026. Vypíchnuta je vylepšená podpora Waylandu. Už není považována za experimentální. V příští verzi Linux Mintu, plánována je na Vánoce, bude běh Cinnamonu plně podporován na X11 i Waylandu. V květnu na vývoj Linux Mintu přispělo 611 dárců celkovou částkou 19 612 dolarů. Dalších 2 326 patronů přispělo na Patreonu celkovou částkou 5 334 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    9.7. 04:00 | Bezpečnostní upozornění

    V Linuxu v KVM byla nalezena a v upstreamu již byla opravena kritická zranitelnost Januscape aneb CVE-2026-53359. Root na hostovaném počítači (virtuální stroj) může obejít izolaci a získat plnou kontrolu nad hostitelským systémem (DoS útok nebo vzdálené spuštění kódu s právy roota). Na obou hlavních architekturách – Intel i AMD. Zranitelnost v Linuxu existovala téměř 16 let (od srpna 2010 do června 2026).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (10%)
     (7%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (16%)
     (25%)
    Celkem 2100 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Cannot open root device

    11.6.2004 07:09 plz
    Cannot open root device
    Přečteno: 235×
    Cital som si podobne problemy na tomto fore, ale bohuzial ich riesenia mi nepomohli :((((

    Kompiloval som si prvy raz jadro (2.6.5) s GrSecurity patchom.

    Obraz jadra bol vytvoreny uspesne az na 3. krat: 1. krat) kompilacia skoncila s chybou 'nedefinovana funkcia' 2. krat) nepodarilo sa mi nabootovat - zostala cierna obrazovka 3. krat) pridal som nejake moznosti cez menuconfig a konecne to skompiloval

    Mam otazky: 1) ako je mozne, ze kompilacia skonci takou fatalnou chybou (nedefinovana funkcia) - cez menuconfig som vlastne nic nenastavoval, len som aplikoval GrSecurity patch. Inac pri kompilacii sa vyskytnu warningy, ktore nemaju daleko ku chybe (pretypovanie z nespravneho pointeru apod.) Ze by to bolo zavislostami?

    2) -

    3) teraz mam problem, aby sa namontovala root particia; vlastne dostanem hlasku: 'VFS: Cannot open root device "2103" on unknown-block(33,3) Please append a correct "root=" boot option Kernel Panic: VFS: Unable to mount root fs on unknown-block(33,3)'

    Podla clanku 'Kompilovanie jadra II' som cez rdev nastavil `rdev /boot/vmlinuz /dev/md0`. Samozrejme /boot/vmlinuz ukazuje na spravne jadro. Povodne bolo nastavenie /dev/hde3 (toto je v Lile), ale nastavil som to podla dalsich jadier, co mi bootuju perfektne a maju rdev na /dev/md0.

    Neviem sice co je /dev/md0, ale u ostatnych jadier to beha. Pre vsetky jadra je v Lile nastavenie root=/dev/hde3 a rdev je /dev/md0 a len to nove jadro nebeha. Skusil som v Lile root=/dev/md0 a dostal som tu istu hlasku.

    V jednom fore mal tiez niekto ten isty problem a dostal odpoved, ze asi root system bol skompilovany ako modul alebo nieco podobne. Ja som si to overil a nic take u mna nie je. Ext3 a vsetko co s tym suvisi ide do jadra. Alebo mam este nieco ine zapnut??? ReiserFS a podobne je vypnute....

    BTW, mam disk pripojeny cez ATA 100 radic, ktory Windows XP vidia ako SCSI, vlastne najdu, ze mam SCSI radic. Ja som pri kompilacii zakazal vsetky SCSI veci. ..... Dnes som skusal aj podporu SCSI a nic.

    Odpovědi

    11.6.2004 07:40 Petr Šobáň | skóre: 80 | blog: soban | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Cannot open root device
    Prostě tam nemáš podporu tvého řadiče - máš to asi nějakej raid :-) takže musíš zjistit co pro ten řadič potřebuješ v jádře a dále jaké je to vlastně zařízení /dev/hda,b,c,d,e,f.....a podle toho nastavit tvoje jádro.

    Také záleží na nastavení toho řadiče v BIOSu.

    Pod jákým písmenem se skrývá jaký disk my nemůžeme vědět, dále nemůžeme vědět jaký řadič máš a co jsi do jádra nedal.
    11.6.2004 11:24 plz
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Cannot open root device
    v BIOSe ziadna podpora radica.... ...ziaden raid

    ostatne jadra ho vidia ako /dev/hde3
    11.6.2004 12:04 jm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Cannot open root device
    No ale /dev/md0 je softwarovy RAID, tak to nevim, proc ho tam nastavujete, jestli zadny nemate. Co na to /etc/raidtab? Mate tam neco takoveho?
    11.6.2004 16:31 Petr Šobáň | skóre: 80 | blog: soban | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Cannot open root device
    Pokud tam není žádný raid tak jaktože tam máte /dev/hde ????

    /dev/hda,b,c,d je normální řadič + disky které mají raid se používají dále e,f,g,h pří radidu atd....nebo tam máte sata které se chová jako scsi - musí být podpora scsi v jádře.

    Jak se ten řadič má chovat se nastavuje v BIOSu takže si zjistěte co tam skutečně máte za HW.
    11.6.2004 16:42 jm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Cannot open root device
    To je jednoduche. Ono kdyz se ten disk da na jiny nez onboard IDE radic, tak se hlasi jako /dev/hde(f/g/h), i kdyz je tam uplne sam. Pokud to vadi, tak napr. pri bootovani ide=reverse plus prislusna volba v jadru (ted presne z hlavy nevim jaka). ;-)

    Ale hlavne nechapu, proc tazatel cpe jako bootovaci zarizeni /dev/md0, kdyz jasne pise, ze bootuje z hde a zadny RAID tam nema.
    Stanislav Brabec avatar 11.6.2004 12:15 Stanislav Brabec | skóre: 45 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Cannot open root device
    1) Je to možné, ale je to chyba. U vanilla jader by se to nemělo stávat, u distribučních to nikdo při jiném než distribučním nastavení moc netestuje. Může to být také nevhodným patchem.

    3.1) Nemáte v jádře ovladač pro vaše zařízení (IDE disk).

    nebo

    3.2) Nemáte v jádře souborový systém, který potřebujete.

    nebo

    3.3) Vaše distribuce to nedává přímo do jádra, ale do initrd. Nepřegeneroval jste initrd pomocí mkinitrd nrbo jste nenainstaloval moduly.

    nebo

    3.4) Jsou špatně nastavené cesty (root=, initrd=) pro jádro v lilo.conf nebo grub.conf (mají přednost před rdev). Opravdu tam máte hde3 (3. partition na 6. disku)?

    nebo

    3.5) ???

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.