Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Jestli tomu dobře rozumím, konzolové příkazy jako "mail", využívají nastaveného poštovního serveru. Poraďte mi něco (jak), abych mohl vyplnit, nebo předat parametrem, i údaje o SMTP serveru.
Konkrétní situace: přijdu k neznámé stanici, nechci se zabývat její konfigurací. Pustím nějaké "mail-pomahátko", předám mu i údaje o SMTP serveru. A i když jsem přihlášen jako root, nesmí můj způsob zasáhnout do stávajícího nastavení. Nesmím ovlivnit nebo použít lokální mailserver, který tam možná je, možná není...
Nemyslel jsem zásah přes SMTP. Myslel jsem to tak, aby klient nebyl tak "chytrý", že si poslední nastavení zapíše do /etc, pro příští použití. Na některých serverech musím pracovat jako root, zřízení každého účtu (i neroot) je pro naše vnitřní směrnice složité. No a účet s UID0 mám.
Líbí se mi řešení s telnetem, koukal jsem na popis komunikace s SMTP, vypadá použitelně.
Další možností je se sshčkem přihlásit na můj PC, kde si mail odladím. Ale mít nějakou binárku (ne perl), co člověka sama povede, nevíte někdo o něčem?
Díky všem za reakce.
Tiskni
Sdílej: