abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:55 | Nová verze

    KiCad (Wikipedie), sada svobodných softwarových nástrojů pro počítačový návrh elektronických zařízení (EDA), byl vydán v nové major verzi 10.0.0 (𝕏). Přehled novinek v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:22 | IT novinky

    Letošní Turingovou cenu (2025 ACM A.M. Turing Award, Nobelova cena informatiky) získali Charles H. Bennett a Gilles Brassard za základní přínosy do oboru kvantové informatiky, které převrátily pojetí bezpečné neprolomitelné komunikace a výpočetní techniky. Jejich protokol BB84 z roku 1984 umožnil fyzikálně zaručený bezpečný přenos šifrovacích klíčů, zatímco jejich práce o kvantové teleportaci položila teoretické základy pro budoucí kvantový internet. Jejich práce spojila fyziku s informatikou a ovlivnila celou generaci vědců.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    dnes 04:44 | Zajímavý článek

    Firefox 149 dostupný od 24. března přinese bezplatnou vestavěnou VPN s 50 GB přenesených dat měsíčně (s CZ a SK se zatím nepočítá) a zobrazení dvou webových stránek vedle sebe v jednom panelu (split view). Firefox Labs 149 umožní přidat poznámky k panelům (tab notes, videoukázka).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    dnes 00:33 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 7.9 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 146. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:11 | Zajímavý software

    Dle plánu byla vydána Opera GX pro Linux. Ke stažení je .deb i .rpm. V plánu je flatpak. Opera GX je webový prohlížeč zaměřený na hráče počítačových her.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 19:22 | Nová verze

    GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.27.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:00 | Bezpečnostní upozornění

    Byly publikovány informace (technické detaily) o bezpečnostním problému Snapu. Jedná se o CVE-2026-3888. Neprivilegovaný lokální uživatel může s využitím snap-confine a systemd-tmpfiles získat práva roota.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 03:33 | Zajímavý software

    Nightingale je open-source karaoke aplikace, která z jakékoliv písničky lokálního alba (včetně videí) dokáže oddělit vokály, získat text a vše přehrát se synchronizací na úrovni jednotlivých slov a hodnocením intonace. Pro separaci vokálů využívá UVR Karaoke model s Demucs od Mety, texty písní stahuje z lrclib.net (LRCLIB), případně extrahuje pomocí whisperX, který rovněž využívá k načasování slov. V případě audiosouborů aplikace na

    … více »
    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 2
    18.3. 18:22 | Nová verze

    Po půl roce vývoje od vydání verze 49 bylo vydáno GNOME 50 s kódovým názvem Tokyo (Mastodon). Podrobný přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 31
    18.3. 17:22 | Nová verze

    Článek na stránkách Fedora Magazinu informuje o vydání Fedora Asahi Remixu 43, tj. linuxové distribuce pro Apple Silicon vycházející z Fedora Linuxu 43.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (15%)
     (7%)
     (1%)
     (11%)
     (29%)
     (2%)
     (5%)
     (1%)
     (13%)
     (24%)
    Celkem 1118 hlasů
     Komentářů: 27, poslední 17.3. 19:26
    Rozcestník

    Dotaz: Matrox G450 DH, Slackware 9.1, jadro 2.6.x

    21.6.2004 13:26 ondra
    Matrox G450 DH, Slackware 9.1, jadro 2.6.x
    Přečteno: 94×
    Dobry den,

    mam problem, a to ten, ze s vyse uvedenou konfiguraci mi po nabootovani zustane cerna obrazovka. Problem nastava jak s experimentalnim jadrem 2.6.6 primo od Slackware (binarka jadra v baliku + moduly v dalsim baliku), tak i s jadry 2.6.5 a 2.6.6 prelozenymi ze zdrojaku. I pres cernou obrazovku je system funkcni, pouze konzole je nepouzitelna. Na konzoli je nastaven framebuffer (MatroxFB - fb0 monitor 1024x768x32, fb1 TV-Out), ktery s jadry 2.4.x funguje. Pokud "poslepu" zadam startx, nabehne graficke prostredi, nasledne spustim xterm, zadam lsmod a vidim, ze potrebne moduly pro provoz fb na konzoli jsou natazeny. Neni to nejaka vlastnost novych jader nepodporovat karty od Matroxu?

    Odpovědi

    21.6.2004 14:14 ZS-Man
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Matrox G450 DH, Slackware 9.1, jadro 2.6.x
    Mam ten samej problem s ATI 9200 na notebooku. Na jadre 2.4 je fb OK, na 2.6.6 jenom cerna obrazovka ale system je funkcni. Ted zkusim 2.6.7, podle Zpravicky je v nem parta zmen a oprav.
    21.6.2004 15:08 nemo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Matrox G450 DH, Slackware 9.1, jadro 2.6.x
    Kdysi jsem cetl, ze u jader 2.6.x je ovladac framebufferu oddeleny od vlastniho ovladace graficke karty. Pochopil jsem to tak, ze se musi natahnout dva moduly, kdezto u jader rady 2.4.x staciljen jeden. Vic si uz nepamatuju, nikdy jsem to nepouzival.
    21.6.2004 15:43 random | skóre: 11 | Kosice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Matrox G450 DH, Slackware 9.1, jadro 2.6.x
    HI, mal som rovnaky problem s G400 DH ... problem bol v tom ze som sa velmi rozsantil pri konfiguracii kernelu. Inu tie driveri su naozaj oddelene ale problem nie je v tom ale v nastaveni ... neprisiel som sice ktory prepinac to sposobil (neskusal som to) ale aspon zasielam cast svojho .config ktory bezi na 100% funguje>>> ... ma to jednu nevyhodu zvysok riadkov kde je obrazok TUXa su biele :( ... Myslim ze ked nezakompilujete tento obrazok TUXa tak to bude OK... ale tych par sekund co je tam ta neprijemna biela farba my osobne nevadi ...

    # # Graphics support # CONFIG_FB=y # CONFIG_FB_PM2 is not set # CONFIG_FB_CYBER2000 is not set # CONFIG_FB_ASILIANT is not set # CONFIG_FB_IMSTT is not set # CONFIG_FB_VGA16 is not set # CONFIG_FB_VESA is not set CONFIG_VIDEO_SELECT=y # CONFIG_FB_HGA is not set # CONFIG_FB_RIVA is not set CONFIG_FB_MATROX=y # CONFIG_FB_MATROX_MILLENIUM is not set # CONFIG_FB_MATROX_MYSTIQUE is not set CONFIG_FB_MATROX_G450=y CONFIG_FB_MATROX_G100=y CONFIG_FB_MATROX_I2C=y CONFIG_FB_MATROX_MAVEN=y CONFIG_FB_MATROX_MULTIHEAD=y # CONFIG_FB_RADEON_OLD is not set # CONFIG_FB_RADEON is not set # CONFIG_FB_ATY128 is not set # CONFIG_FB_ATY is not set # CONFIG_FB_SIS is not set # CONFIG_FB_NEOMAGIC is not set # CONFIG_FB_KYRO is not set # CONFIG_FB_3DFX is not set # CONFIG_FB_VOODOO1 is not set # CONFIG_FB_TRIDENT is not set # CONFIG_FB_VIRTUAL is not set

    # # Console display driver support # CONFIG_VGA_CONSOLE=y # CONFIG_MDA_CONSOLE is not set CONFIG_DUMMY_CONSOLE=y CONFIG_FRAMEBUFFER_CONSOLE=y CONFIG_PCI_CONSOLE=y CONFIG_FONTS=y CONFIG_FONT_8x8=y CONFIG_FONT_8x16=y # CONFIG_FONT_6x11 is not set # CONFIG_FONT_PEARL_8x8 is not set # CONFIG_FONT_ACORN_8x8 is not set # CONFIG_FONT_MINI_4x6 is not set # CONFIG_FONT_SUN8x16 is not set # CONFIG_FONT_SUN12x22 is not set

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.