abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 21:00 | IT novinky

    Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 15:55 | IT novinky

    Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:22 | IT novinky

    Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    včera 10:55 | Nová verze

    V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.6. 23:44 | Nová verze

    Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    22.6. 20:00 | IT novinky

    Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    22.6. 14:44 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    22.6. 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    22.6. 12:22 | IT novinky

    Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    21.6. 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 3
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1975 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: ABCLinux a tablet WACOM Graphire3

    21.6.2004 19:00 marian
    ABCLinux a tablet WACOM Graphire3
    Přečteno: 191×
    Na distribucii abclinux sa snazim sprevadzkovat graficky tablet WACOM Graphire3 (pripojeny na USB port). Bez zasahu sa tablet sprava ako obycajna USB mys. USB Viewer ho idetifikuje ako CTE-430-UV3.1-4. Podla HowTo som skusil nasledujuci postup:

    1. pomocou modprobe som natiahol moduly evdev a wacom (bez akychkolvek parametrov)

    2. Upravil som konfiguracny subor /etc/X11/XFree-4: Do sekcie ServerLayuot som doplnil:
            InputDevice    "stylus" "AlwaysCore"
            InputDevice    "cursor" "AlwaysCore"
            InputDevice    "eraser" "AlwaysCore"
    
    Do sekcie Module:
            Load  "wacom"
    
    Vytvoril som nasledovne sekcie s InputDevice:
    Section "InputDevice"
            Identifier "cursor"
            Driver "wacom" 
            Option "Device" "/dev/input/event0"
            Option "Type" "cursor"
            Option "Mode" "relative"
            Option "Speed" "12.0"
            Option "USB" "on"
    EndSection
    
    Section "InputDevice"
            Driver "wacom"
            Identifier "stylus"
            Option "Device" "/dev/input/event0"
            Option "Type" "stylus"
            Option "Mode" "absolute"
            Option "USB" "on"
            Option "DeviceName" "stylus"
            Option "AlwaysCore" "on"
            Option "Tilt" "on"
    EndSection
    
    Section "InputDevice"
            Driver "wacom"
            Identifier "eraser"
            Option "Device" "/dev/input/event0"
            Option "Type" "eraser"
            Option "Mode" "absolute"
            Option "USB" "on"
            Option "DeviceName" "eraser"
            Option "Tilt" "on"
    EdSection
    
    Po restarte XFree sa uz kurzor pomocou pera, gumy, ani mysi tabletu nepohne, ale z menu gimpu je mozne najst aktivne zalozky s Input Devices. Z konzoly, z ktorej startuje XFree je mozne vidiet nasledovne hlasenia:
    .
    .
    .
    wacom: relative event receved (0)!!!
    wacom: relative event receved (1)!!!
    Error reading wacom device: Invalid argument
    .
    .
    .
    
    ... a tak stale dookola

    Predpokladam, ze som len pri konfiguracii nieco zabudol, alebo spravil chybne, alebo nema abclinux/knoppix nieco, co potrebuje tablet k tomu, aby fungoval v plnom rozsahu?

    Odpovědi

    24.6.2004 16:26 marian
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ABCLinux a tablet WACOM Graphire3

    Skusal som este pre kazdu polozku v sekcii InputDevices tykajucu sa tabletu doplnit riadok, tak ako som to nasiel v jednom priklade pre kofiguracny subor pre Wacom Graphire2:

    Option "SendCoreEvents" "true"

    Nepomohlo ani toto, takze chyba musi byt niekde inde. V man wacom tato volba ani nie je popisana.

    Pre upresnenie este uvadzam relevantnu cast vypisu z /var/log/XFree86.0.log:

    XFree86 Version 4.3.0 (Debian 4.3.0-0ds4 20030416150820 dstone@aedificator)
    Release Date: 18 March 2003
    X Protocol Version 11, Revision 0, Release 6.6
    Build Operating System: Linux 2.4.21-pre5 i686 [ELF] 
    Build Date: 16 April 2003
            Before reporting problems, check http://www.XFree86.Org/
            to make sure that you have the latest version.
    Module Loader present
    OS Kernel: Linux version 2.4.22-xfs (root@Knoppix) (gcc version 2.95.4 20011002 
    (Debian prerelease)) #1 SMP Fr Sep 19 17:55:45 CEST 2003 
    Markers: (--) probed, (**) from config file, (==) default setting,
             (++) from command line, (!!) notice, (II) informational,
             (WW) warning, (EE) error, (NI) not implemented, (??) unknown.
    (==) Log file: "/var/log/XFree86.0.log", Time: Thu Jun 24 14:34:11 2004
    (==) Using config file: "/etc/X11/XF86Config-4"
    (==) ServerLayout "XFree86 Configured"
    (**) |-->Screen "Screen0" (0)
    (**) |   |-->Monitor "Monitor0"
    (**) |   |-->Device "Card0"
    (**) |-->Input Device "Keyboard0"
    .
    .
    .
    (**) |-->Input Device "PS/2 Mouse"
    (**) |-->Input Device "stylus"
    (**) |-->Input Device "cursor"
    (**) |-->Input Device "eraser"
    .
    .
    .
    (**) Option "AlwaysCore"
    (**) stylus: always reports core events
    (**) stylus serial device is /dev/input/event0
    (**) stylus is in absolute mode
    (**) Option "Tilt" "on"
    (**) Option "USB" "on"
    (**) stylus: reading USB link
    (**) stylus: resol x = 1270
    (**) Option "BaudRate" "9600"
    (**) stylus: serial speed 9600
    (**) Option "AlwaysCore"
    (**) cursor: always reports core events
    (**) cursor serial device is /dev/input/event0
    (**) cursor is in relative mode
    (**) Option "USB" "on"
    (**) cursor: reading USB link
    (**) cursor: resol x = 1270
    (**) Option "BaudRate" "9600"
    (**) cursor: serial speed 9600
    (**) Option "AlwaysCore"
    (**) eraser: always reports core events
    (**) eraser serial device is /dev/input/event0
    (**) eraser is in absolute mode
    (**) Option "Tilt" "on"
    (**) Option "USB" "on"
    (**) eraser: reading USB link
    (**) eraser: resol x = 1270
    (**) Option "BaudRate" "9600"
    (**) eraser: serial speed 9600
    (II) XINPUT: Adding extended input device "eraser" (type: Wacom Eraser)
    (II) XINPUT: Adding extended input device "cursor" (type: Wacom Cursor)
    (II) XINPUT: Adding extended input device "stylus" (type: Wacom Stylus)
    (II) XINPUT: Adding extended input device "PS/2 Mouse" (type: MOUSE)
    (II) Server_Terminate keybinding not found
    (**) Option "Device" "/dev/input/event0"
    (==) Wacom Kernel Input device name: "WACOM CTE-430-UV3.1-4"
    (==) Wacom tablet maximum X=0 maximum Y=0 X resolution=0 Y resolution=0 suppress
    =0
    (==) Wacom tablet top X=0 top Y=0 bottom X=0 bottom Y=0
    (==) Wacom tablet top X=0 top Y=0 bottom X=0 bottom Y=0
    (==) Wacom tablet top X=0 top Y=0 bottom X=0 bottom Y=0
    

    Pokial nepohnem nastrojom tabletu, vypis konci takto. Z vypisu sa zda, ze fungovat by to malo, nie su hlasene ziadne chyby, akurat su mi divne tie suradnice top X=0 top Y=0 bottom X=0 bottom Y=0. Predpokladam, ze chyba bude niekde tu. Skusim este nastavit BottomX a BottomY. Az potom, ked pohnem nastrojom, na konzolu z ktorej startuje XFree86 sa zacne vypisovat:

    wacom: relative event received (0)!!!
    wacom: relative event received (1)!!!
    
    24.6.2004 17:23 marian
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ABCLinux a tablet WACOM Graphire3

    Zial, nepomohlo ani rucne zadanie BottomX a BottomY pomocou Option "BottomX" a Option "BottomY". Skusal som nastavit na rozne hodnoty, ale vysledok bol vzdy (samozrejme, menili sa hodnoty v zatvorke pre BottomX a Y) takyto:

    Wacom invalid BottomX (6400) reseting to 0
    Wacom invalid BottomY (5120) reseting to 0
    (==) Wacom tablet top X=0 top Y=0 bottom X=0 bottom Y=0
    

    Pouzivam rozlisenie na 17" LCD displeji 1280x1024. Pre hodnoty BottomX a BottomY som mal nastavene aj tieto hodnoty, ale vysledok bol rovnaky. Ako tak pozeram na polozku resolution, tiez nie je vo vysledku nastavena dobre -- pocas startu XFree86 je snaha o nastavenie jej hodnoty na:

    (**) stylus: resol x = 1270

    Vo vysledku je vsak nastavena hodnota resolution na 0:

    (==) Wacom tablet maximum X=0 maximum Y=0 X resolution=0 Y resolution=0 suppress=0

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.