Portál Stack Overflow po roce opět vyzpovídal své uživatele, jedná se především o vývojáře softwaru, a zveřejnil detailní výsledky průzkumu. Průzkumu se letos zúčastnilo více než 70 tisíc vývojářů. Z Česka jich bylo 692. Ze Slovenska 229. Celkově bylo 91,88 % mužů a 5,17 % žen.
Byla vydána nová verze 7.0 open source komunikační platformy Mattermost (Wikipedie). Podrobnosti v dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Adventura VirtuaVerse je na portále GOG.com zdarma, akce trvá do 27. června.
Amazon představil našeptávač kódu Amazon CodeWhisperer. Jedná se o alternativu k GitHub Copilot.
Byla vydána verze 12.0.0 nástroje pro vytváření a úpravu snímků obrazovky Flameshot (GitHub) postaveného nad frameworkem Qt. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Vyhledávač Brave Search slaví první rok své existence a představuje Goggles. Za rok bylo zodpovězeno 2,5 miliardy dotazů. Nové Goggles umožňují vytvářet a sdílet vlastní sady pravidel a filtrů pro výsledky vyhledávání.
Twitter testuje Poznámky (Notes). Tweet může mít 280 znaků, původně jenom 140. Poznámka může mít až 2 500 slov.
Byl vydán Zoom Client pro Linux 5.11.0 (3540). Mimo jiné řeší sdílení obrazovky na Waylandu. Nejnovější Zoom Client by se měl brzy objevit také na Flathubu (GitHub).
Příspěvek na blogu GitHubu informuje, že před rokem představený GitHub Copilot je již přístupný všem. Za 10 dolarů měsíčně nebo 100 dolarů ročně. Pro ověřené studenty a správce populárních open source projektů zdarma.
Společnost Espressif Systems oficiálně představila ESP32-C5. Nový člen rodiny SoC ESP32 má 32bitové RISC-V jádro a podporuje dual-band Wi-Fi 6 a Bluetooth 5 (LE).
sys-fs/udev-027 sys-kernel/gentoo-dev-sources-2.6.7-r5 sys-apps/hotplug-20040401 sys-apps/baselayout-1.9.4-r2 sys-apps/module-init-tools-3.0-r2V jádře mám modul
ide-cd
a SCSI emulaci vypnutou. Mám také zkompilovanou podporu pro můj southbridge.
V /etc/udev/rules.d/50-udev.rules
je následující (přednastavené) pravidlo:
BUS="ide", KERNEL="hd*", \ PROGRAM="/etc/udev/scripts/ide-devfs.sh %k %b %n", \ NAME="%k", SYMLINK="%c{1} %c{2}"Skript
ide-devfs.sh
je původní přiložený. Zkoušel jsem ho ručně a zdá se mi, že funguje bezchybně:
arctic udev # scripts/ide-devfs.sh hdc 1.0 ide/host0/bus1/target0/lun0/cd cdroms/cdrom0Přesto však příslušná zařízení nejsou vytvořena. Zkusil jsem tedy do tohoto skriptu přidat následující řádku:
echo $0 $@ 1>&2,abych při startu systému mohl poorovat, co se děje. Každé spuštění skriptu se opravdu vypsalo na obrazovku, ale ukázalo se, že skript je spouštěn jen pro pevný disk (
hda
, hda[1-5]
). Žádné spuštění s parametrem hdc
vypsáno nebylo.
Pokud si nechám vypsat obsah adresáře /sys/block
, je tam opět jen hda
a loop[0-7]
.
Pokud použiji udevinfo -q path -n /dev/hdc
na mnou ručně vytvořené, fungující, zařízení (mknod hdc b 22 0
), tak dostanu chybovou hlášku: device not found in database
.
Vše tedy nasvědčuje tomu, že UDEV mou cdrom mechaniku zcela ignoruje. Zkoušel jsem použít i méně restriktivní pravidlo (vypustil jsem BUS="ide"
a nechal jen KERNEL="hd*"
), ale také bezvýsledně.
Chyba se projevuje na všech třech počítačích, které mám. Všechny jsem však instaloval já, takže je pravděpodobné, že jsem jen na všech udělal stejnou chybu.
Už jsem pročetl, co google dal (resp. gentoo-doc, gentoo-forum), ale nikde jsem o podobném problému nenašel jedinou zmínku. Proto bych se chtěl zeptat, jestli někdo vás UDEV používá, jestli vám to funguje a kde jsem případně udělal chybu? Za každou radu předem děkuji.
emerge udev
a vše je podle nich hotovo.
Mohl bych se vás zeptat, s jakou konfigurací to funguje vám? Hardware, kernel, verze ebuildů? Vy máte svou cdrom v /sys/block/
?
Tiskni
Sdílej: