Canonical a Microsoft oznámili spolupráci na podpoře .NET 6 v Ubuntu. V Ubuntu 22.04 LTS lze .NET 6 jednoduše nainstalovat pomocí "apt install dotnet6". K dispozici jsou také kontejnery dotnet-runtime, dotnet-aspnet a dotnet-deps.
Debian slaví 29 let. Ian Murdock oznámil vydání "Debian Linux Release" 16. srpna 1993.
Nadace UBports oznámila podporu Ubuntu Touch pro Fairphone 4 v UBports instalátoru. Tato verze je založena na Halium 11.
Na letošním DEF CONu byl mimo jiné prezentován rootnutý displej z traktoru John Deere. Sick.Codes na něm pařil agro Dooma. Uvnitř displeje běží Linux.
ChimeraOS byla vydána ve verzi 34. Jedná se o linuxovou distribuci vycházející z Arch Linuxu zaměřenou na hráče počítačových her.
Byla vydána beta verze GNOME 43. Přehled novinek v souboru NEWS. Vyzkoušet lze instalační obraz GNOME OS.
Oficiálně byl vydán Android 13. Více na blogu věnovaném vývojářům a samozřejmě v poznámkách k vydání na AOSP (Android Open Source Project).
GNOME slaví 25 let. Přesně před pětadvaceti lety odeslal Miguel de Icaza do diskusního listu GTK+ email, který je považován za zahájení projektu GNOME, jehož cílem bylo vyvinout prostředí podobné CDE a KDE, ale založené výhradně na svobodném softwaru.
Kamera Intel MIPI IPU6 v noteboocích Lenovo ThinkPad X1 Carbon nebo Dell XPS 13 9315/9320 potřebuje na Linuxu proprietární firmware. Navíc aktuálně běží pouze na opatchovaném Linuxu 5.15. Nejenom Greg Kroah-Hartman z těchto důvodů koupi těchto notebooků nedoporučuje. Zajímavé je, že Dell XPS 9315 získal certifikaci pro Ubuntu.
Nejnovější glibc rozbíjí Easy Anti-Cheat. Řada her tak přestala fungovat. V glibc 2.36 byla odstraněna podpora DT_HASH, jež je právě v Easy Anti-Cheat od Epic Games používána. Nejnovější glibc se již dostala například do Arch Linuxu. Tam je problém řešen balíčkem glibc 2.36-2 s vrácenou podporou DT_HASH.
Po nainstalování slackware 10 s "novými" xorg, jsou TTF fonty divně rozmazaný. Neni to antialiasing, ten mám vypnutej pro všechny fonty. Nastavení by mělo bejt totožný s nastavenim xfree pro 9.1. Neřešil to už někdo?
Respektivě změnilo se něco v konfiguraci xorg a xfree86, o čem bych měl vědět?
Obávám se, že nastavenim Xserveru to nebude, podle mě je v xorg nějak divně zkompilována freetype
knihovna. Použitý fonty jsou ty od MS, fungujou někomu s xorg ve slacku 10?
Jinak přidávám screenshot, aby bylo jasnější, o čem mluvim.
Problém je skutečně v freetype knihovně, která standartně kvůli nějakejm patentovejm důvodům neobsahuje podporu pro "Bytecode Interpreter". Řešením je zkompilovat si vlastní freetype knihovnu s podporou BI a nahradit jí stávající knihovnu v systému.
Akorát nevim, jestli je to z právního hlediska úplně košer, já to pochopil tak, že ty patenty jsou jenom pro USA...
S driverom "nvidia" (nie "nv" opensource driver) v opensuse 11.0 som mal tiez problem s rozmazanymi fontami. Pre nvidia je mozne pouzit jeden z dvoch ovladacov (driver-ov) (aspon co ja viem) Prvy je opensource a vola sa nv - bez podpory 3D Druhy je proprietarny priamo od vyrobcu karty nvidia a vola sa nvidia - podporuje 3D (direct rendering - v prikazovom riadku skus: "glxinfo | less" a vyhladaj si cez stlacenie "/" retazec "direct") Problem sa vyriesil tym, ze som pridal parametre HSync a VSync do sekcie "Modeline". S parametrom HSync a VSync je mozne sa hrat tymto sposobom: Bud -HSync -VSync alebo -HSync +VSync alebo +HSync -VSync alebo +HSync +VSync Teda v mojom pripade boli rozmazane fonty pri tomto nastaveni v /etc/X11/xorg.conf: Section "Modes" Identifier "Modes[0]" Modeline "1680x1050" 146.00 1680 1784 1960 2240 1050 1053 1059 1089 EndSection bolo treba hore uvedenu sekciu nahradit nasledujucou, aby fonty boli pekne ostre: Section "Modes" Identifier "Modes[0]" Modeline "1680x1050" 146.00 1680 1784 1960 2240 1050 1053 1059 1089 -HSync -VSync EndSection Mam monitor LCD LG W2042T s rozlisenim 1680x1050, takze ak mas nejaky iny monitor, tak cisielka v direktive modeline nemen, iba sa pohraj s nastavenim HSync a VSync. Pokial v opensuse pokazis nastavenie /etc/X11/xorg.conf natolko, ze sa X server (teda GUI) uz neda nastartovat, premenuj /etc/X11/xorg.conf napr. na "/etc/X11/xorg.conf.zly" a spust prikaz sax2 (pre opensuse distribution). sax2 v tomto pripade nenajde "/etc/X11/xorg.conf" a vytvori ho nanovo tak, aby "X server" na tvojom stroji nejako fungoval. V pripade, ze sax2 nevytvori sekciu "Modeline" (ktoru potrebujeme na zapisanie HSync a VSync nastaveni), tak v nastroji sax2 treba zmenit hociake nastavenie (poziciu screen-u alebo velkost screen-u) hoci aj na nejaku nevyhovujucu hodnotu a donutit ho tym vytvorit sekciu "Modeline". Po save nevyhovujucich nastaveni je mozne znovu vojst do sax2 a zmenit hodnoty (poziciu a velkost screen-u) na vyhovujuce hodnoty. sax2, ale nenastavi HSync ani VSync (aspon v mojom pripade), takze ich treba prisposobit.
Tiskni
Sdílej: