Byla vydána nová verze 3.6 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek také na YouTube. Zdůrazněn je nový font Leland. Jeho představení na YouTube.
Fedora Magazine představil projekt Fedora Kinoite aneb Fedoru Silverblue s prostředím KDE Plasma. Fedora Silverblue je neměnný systém s atomickými aktualizacemi, tj. základní systém je distribuován jako celek, s prostředím GNOME.
Projekty Elasticsearch a Kibana, doposud distribuované pod licencí Apache 2.0, přejdou na duální licencování pod Server-Side Public License (původně používanou pro MongoDB a neschválenou jako open-source organizací OSI) a vlastní source-available licencí. Změna vejde v platnost počínaje vydáním 7.11.
Na Humble Bundle lze do neděle 17. ledna do 19:00 získat zdarma počítačovou hru Bomber Crew (YouTube, Wikipedie) běžící také v Linuxu.
Minimalistická linuxová distribuce Alpine byla vydána v nové stabilní řadě 3.13. Novinkou jsou např. oficiální obrazy v cloudu (AWS EC2), vylepšené síťové nástroje nebo podpora PHP 8.0.
Uživatelé Admineru verze 3.7.1 a starších mohli být 29. a 30. prosince napadeni. Útočníkovi se podařilo do souboru jush.js, který se do této verze ještě stahoval z adminer.org, vložit kód, který mu odesílal přihlašovací údaje. Pokud jste v tomto čase tuto více než 7 let starou verzi Admineru používali, tak změňte hesla databází, ke kterým jste se přihlašovali. Novější verze ovlivněné nejsou.
Ernie Smith píše o historii populárních routerů Linksys WRT54G, jejichž software byl založený na Linuxu, a proto posléze díky GNU GPL uvolněn jako open source, což vedlo k vývoji alternativního softwaru jako DD-WRT či OpenWrt a řadě dalších využití.
Po roce vývoje od vydání verze 5.0 a více než 8 300 změnách byla vydána nová stabilní verze 6.0 softwaru, který vytváří aplikační rozhraní umožňující chod aplikací pro Microsoft Windows také pod GNU/Linuxem, Wine (Wikipedie). Z novinek lze zdůraznit core moduly ve formátu PE, Vulkan backend pro WineD3D, podporu DirectShow a Media Foundation nebo redesign textové konzole. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Guido Günther z Purism napsal článek Phosh Overview o uživatelském prostředí pro mobilní systémy Phosh. Přehledově popisuje co jednotlivé komponenty dělají a jak jsou propojeny.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.5 a následně 1.9.5p1. Řešeny jsou mimo jiné dvě bezpečnostní chyby (CVE-2021-23239 a CVE-2021-23240).
Po nainstalování slackware 10 s "novými" xorg, jsou TTF fonty divně rozmazaný. Neni to antialiasing, ten mám vypnutej pro všechny fonty. Nastavení by mělo bejt totožný s nastavenim xfree pro 9.1. Neřešil to už někdo?
Respektivě změnilo se něco v konfiguraci xorg a xfree86, o čem bych měl vědět?
Obávám se, že nastavenim Xserveru to nebude, podle mě je v xorg nějak divně zkompilována freetype
knihovna. Použitý fonty jsou ty od MS, fungujou někomu s xorg ve slacku 10?
Jinak přidávám screenshot, aby bylo jasnější, o čem mluvim.
Problém je skutečně v freetype knihovně, která standartně kvůli nějakejm patentovejm důvodům neobsahuje podporu pro "Bytecode Interpreter". Řešením je zkompilovat si vlastní freetype knihovnu s podporou BI a nahradit jí stávající knihovnu v systému.
Akorát nevim, jestli je to z právního hlediska úplně košer, já to pochopil tak, že ty patenty jsou jenom pro USA...
S driverom "nvidia" (nie "nv" opensource driver) v opensuse 11.0 som mal tiez problem s rozmazanymi fontami. Pre nvidia je mozne pouzit jeden z dvoch ovladacov (driver-ov) (aspon co ja viem) Prvy je opensource a vola sa nv - bez podpory 3D Druhy je proprietarny priamo od vyrobcu karty nvidia a vola sa nvidia - podporuje 3D (direct rendering - v prikazovom riadku skus: "glxinfo | less" a vyhladaj si cez stlacenie "/" retazec "direct") Problem sa vyriesil tym, ze som pridal parametre HSync a VSync do sekcie "Modeline". S parametrom HSync a VSync je mozne sa hrat tymto sposobom: Bud -HSync -VSync alebo -HSync +VSync alebo +HSync -VSync alebo +HSync +VSync Teda v mojom pripade boli rozmazane fonty pri tomto nastaveni v /etc/X11/xorg.conf: Section "Modes" Identifier "Modes[0]" Modeline "1680x1050" 146.00 1680 1784 1960 2240 1050 1053 1059 1089 EndSection bolo treba hore uvedenu sekciu nahradit nasledujucou, aby fonty boli pekne ostre: Section "Modes" Identifier "Modes[0]" Modeline "1680x1050" 146.00 1680 1784 1960 2240 1050 1053 1059 1089 -HSync -VSync EndSection Mam monitor LCD LG W2042T s rozlisenim 1680x1050, takze ak mas nejaky iny monitor, tak cisielka v direktive modeline nemen, iba sa pohraj s nastavenim HSync a VSync. Pokial v opensuse pokazis nastavenie /etc/X11/xorg.conf natolko, ze sa X server (teda GUI) uz neda nastartovat, premenuj /etc/X11/xorg.conf napr. na "/etc/X11/xorg.conf.zly" a spust prikaz sax2 (pre opensuse distribution). sax2 v tomto pripade nenajde "/etc/X11/xorg.conf" a vytvori ho nanovo tak, aby "X server" na tvojom stroji nejako fungoval. V pripade, ze sax2 nevytvori sekciu "Modeline" (ktoru potrebujeme na zapisanie HSync a VSync nastaveni), tak v nastroji sax2 treba zmenit hociake nastavenie (poziciu screen-u alebo velkost screen-u) hoci aj na nejaku nevyhovujucu hodnotu a donutit ho tym vytvorit sekciu "Modeline". Po save nevyhovujucich nastaveni je mozne znovu vojst do sax2 a zmenit hodnoty (poziciu a velkost screen-u) na vyhovujuce hodnoty. sax2, ale nenastavi HSync ani VSync (aspon v mojom pripade), takze ich treba prisposobit.
Tiskni
Sdílej: