Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].
(II) Loading sub module "ddc"
(II) LoadModule: "ddc"
(II) Loading /usr/X11R6/lib/modules/libddc.a
(II) Module ddc: vendor="X.Org Foundation"
compiled for 6.7.0, module version = 1.0.0
ABI class: X.Org Video Driver, version 0.7
(II) Loading sub module "i2c"
(II) LoadModule: "i2c"
(II) Loading /usr/X11R6/lib/modules/libi2c.a
(II) Module i2c: vendor="X.Org Foundation"
compiled for 6.7.0, module version = 1.2.0
ABI class: X.Org Video Driver, version 0.7
(II) fglrx(0): I2C bus "DDC" initialized.
(II) fglrx(0): Connector Layout from BIOS --------
(II) fglrx(0): Connector1: DDCType-3, DACType-0, TMDSType--1, ConnectorType-2
(**) fglrx(0): IgnoreEDID is specified, EDID data will be ignored
(**) fglrx(0): MonitorLayout Option:
Monitor1--Type LVDS, Monitor2--Type AUTO
(**) fglrx(0): Option "NoDDC" "on"
(II) fglrx(0): DDC detected on DDCType 3 with Monitor Type 0
(II) fglrx(0): Primary head:
Monitor -- LVDS
Connector -- None
DAC Type -- Unknown
TMDS Type -- NONE
DDC Type -- NONE
(II) fglrx(0): Secondary head:
Monitor -- NONE
Connector -- VGA
DAC Type -- Primary
TMDS Type -- NONE
DDC Type -- VGA_DDC
(II) fglrx(0):
(WW) fglrx(0): Only single display is connected, DesktopOption will be ignored
(II) fglrx(0): DesktopSetup 0x0000
(II) fglrx(0): Panel ID string: Samsung LTN150P1-L02
(II) fglrx(0): Panel Size from BIOS: 1400x1050
(**) fglrx(0): PseudoColor visuals disabled
(**) fglrx(0): Overlay disabled
(**) fglrx(0): Overlay disabled
(II) fglrx(0): PLL parameters: rf=2700 rd=6 min=20000 max=35000; xclk=21000
(==) fglrx(0): Using gamma correction (1.0, 1.0, 1.0)
(**) fglrx(0): Center Mode is disabled
(**) fglrx(0): TMDS coherent mode is disabled
(II) fglrx(0): Valid mode using on-chip RMX: 1400x1050_70.00
(II) fglrx(0): Total 1 valid mode(s) found.
(--) fglrx(0): Virtual size is 1400x1050 (pitch 1408)
(**) fglrx(0): *Mode "1400x1050_70.00": 108.0 MHz (scaled from 0.0 MHz), 64.0 kHz, 60.2 Hz
(II) fglrx(0): Modeline "1400x1050_70.00" 108.00 1400 34208 34320 1688 1050 1052 1055 1063
(==) fglrx(0): DPI set to (75, 75)
Všimněte si zejména předposledního řádku, kdy driver drze použije jméno mé modeline, ale zbytek si vymyslí. A ty hodnoty 34208 a 34320 se mi také moc nezdají. Viz. srovnání s modeline z gtf:
# 1400x1050 @ 60.00 Hz (GTF) hsync: 65.22 kHz; pclk: 122.61 MHz Modeline "1400x1050_60.00" 122.61 1400 1488 1640 1880 1050 1051 1054 1087 -HSync +Vsync # 1400x1050 @ 70.00 Hz (GTF) hsync: 76.51 kHz; pclk: 145.06 MHz Modeline "1400x1050_70.00" 145.06 1400 1496 1648 1896 1050 1051 1054 1093 -HSync +VsyncVolby jako NoDDC, HSync2, VRefresh2, TMDSCoherentMode, IgnoreEDID (ze sekce Device), HorizSync, VertRefresh, Modeline (ze sekce Monitor) nebo Modes (ze sekce Screen) jsou buď zcela ignorovány nebo jen nemají na výsledek žádný vliv
Zajímalo by mě, jestli někdo měl větší úspěchy, případně co vám karta vypisuje do logu.
S pozdravem, Jakub Velkoborský
Navíc mě velice překvapují ty obrovské hodnoty v modeline, kterou použije.
Proto také stále prosím ostatní, aby sem poslali své logy. Z většího množství by se třeba již dalo něco zajímavého vyčíst a mohl bych zkusit (znovu) napsat do ATI.
Ale nakonec to stejně skončí na 60Hz. Štěstí je, že to u LCD není taková tragédie.
Tiskni
Sdílej: