abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 01:55 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:33 | Nová verze

    Ben Sturmfels oznámil vydání MediaGoblinu 0.15.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. MediaGoblin (Wikipedie) je svobodná multimediální publikační platforma a decentralizovaná alternativa ke službám jako Flickr, YouTube, SoundCloud atd. Ukázka například na LibrePlanet.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:44 | Zajímavý software

    TerminalPhone (png) je skript v Bashi pro push-to-talk hlasovou a textovou komunikaci přes Tor využívající .onion adresy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 12:22 | IT novinky

    Před dvěma lety zavedli operátoři ochranu proti podvrženým hovorům, kdy volající falšuje čísla anebo se vydává za někoho jiného. Nyní v roce 2026 blokují operátoři díky nasazeným technologiím v průměru 3 miliony pokusů o podvodný hovor měsíčně (tzn., že k propojení na zákazníka vůbec nedojde). Ochrana před tzv. spoofingem je pro zákazníky a zákaznice všech tří operátorů zdarma, ať už jde o mobilní čísla nebo pevné linky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    včera 03:44 | Komunita

    Společnost Meta (Facebook) předává React, React Native a související projekty jako JSX nadaci React Foundation patřící pod Linux Foundation. Zakládajícími členy React Foundation jsou Amazon, Callstack, Expo, Huawei, Meta, Microsoft, Software Mansion a Vercel.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 01:22 | IT novinky

    Samsung na akci Galaxy Unpacked February 2026 (YouTube) představil své nové telefony Galaxy S26, S26+ a S26 Ultra a sluchátka Galaxy Buds4 a Buds4 Pro. Telefon Galaxy S26 Ultra má nový typ displeje (Privacy Display) chránící obsah na obrazovce před zvědavými pohledy (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    včera 00:22 | Nová verze

    Byla vydána grafická knihovna Mesa 26.0.1 s podporou API OpenGL 4.6 a Vulkan 1.4. Je to první stabilní verze po 26.0.0, kde se novinky týkají mj. výkonu ray tracingu na GPU AMD a HoneyKrisp, implementace API Vulkan pro macOS.

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    25.2. 20:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.6 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.2. 18:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 3.23.0 FreeRDP, tj. svobodné implementace protokolu RDP (Remote Desktop Protocol). Opravuje 11 bezpečnostních chyb.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.2. 17:44 | Zajímavý článek

    Španělský softwarový inženýr oznámil, že se mu podařilo na dálku ovládat sedm tisíc robotických vysavačů po celém světě. Upozornil tak na slabé kybernetické zabezpečení těchto technologií a jejich možné a snadné zneužití. Nesnažil se hacknout všechny robotické vysavače po světě, ale pouze propojil svůj nový DJI Romo vysavač se zařízením Playstation. Aplikace podle něj ihned začala komunikovat se všemi sedmi tisíci spotřebiči a on je

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (18%)
     (6%)
     (0%)
     (11%)
     (27%)
     (2%)
     (5%)
     (2%)
     (13%)
     (26%)
    Celkem 964 hlasů
     Komentářů: 25, poslední 3.2. 19:50
    Rozcestník

    Dotaz: DOSEMU a primy zapis na LPT

    26.9.2004 13:07 anon123 | skóre: 35 | blog: ganomi
    DOSEMU a primy zapis na LPT
    Přečteno: 782×
    Potrebuji nastavit primi zapis na LPT na dongel (spustim program JETCAM, ten se kouka pro kody na donglu, precte si je a spusti program. Nyni mi ten program hazi hlasku, ze nemam dongle, takze to znamena, ze ho nemuze najit.).
    Cetl jsem nasledujici howto, ale moc tomu nerozumim. Hlavne ty posledni radky ("But NOTE: these lines should not be added simly..."). Napsal jsem tam tu prvni.
    Ale jak zjistim jestli to funguje nebo ne? Je nejaka kontrola funkcnosti?
    Musim zapsat jeste neco nekde jinde?
    Potrebuji si byt naprosto jist, ze je tam ten primy zapis, abych vedel, cim to je, ze se to nespusti. Muze byt mozne, ze tam to jede, ale naspatek ne? Diky za rady
    4.8. How can I get the parallel ports to work?
    
    The dosemu.conf has lines at the end to redirect printers to 
    either lpr or a file. If you want direct access to the bare metal, 
    comment out these emulation lines, and add the line:
    
        $_ports = "device /dev/lp0 fast range 0x3bc 0x3bf" # lpt0
    
    for the "monitor card" printer port (corresponds to /dev/lp0), or:
    
        $_ports = "device /dev/lp1 fast range 0x378 0x37f" # lpt1
    
    or:
    
        $_ports = "device /dev/lp1 fast range 0x278 0x27f" # lpt2
    
    for LPT1 (/dev/lp1) or LPT2 (/dev/lp2) respectively(97/2/9).
    
    Hans Lermen  writes:
    
    But NOTE: these lines should not be _added_ simply, the string should be concatenated such as:
    
        $_ports = "...."
        $_ports = $_ports, " device /dev/lp0 fast range 0x3bc 0x3bf"
        =
        This blank is important
    
    Note: newer kernels don't have hardcoded dependencies between /dev/lp* and ioports. 
    Check /proc/ioports for lines such as 0378-037a : parport0.
    

    Odpovědi

    1.10.2004 10:53 anon123 | skóre: 35 | blog: ganomi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: DOSEMU a primi zapis na LPT.
    Tak jsem to trosku konecne prozkoumal.Tady mam pro vas vysledek.

    Pracoval jsem jako uzivatel root.
    Abych vyzkousel LPT port pod dosemu jsem si stahl test na LPT port. Ten je pro DOS a muzete si ho stahnout tady ftp://ftp.lpt.com/parallel/PARA14.zip
    Ten si nejdrive rozbalte (asi pet souboru) a pak prekopirujte do C drive pod dos emulatorem. To aby se vam to lepe spoustelo. Muzete ho vsak spoustet i z diskety

    Pro primi pristup na lpt port musime nastavit parametry v dosemu.conf. Editujte proto tento soubor a v polozce Direct hardware access zapiste nasledujici prikaz.
    $_ports = $_ports, " device /dev/lp0 fast range 0x378 0x37a"
    Range je zavisla od toho jaky LPT port mate nebo jestli mate dva atd. Ale myslim, ze tato range je asi nejpouzivanejsi. Pokud chcete videt jeste nejake priklady range, mrknete se tady.

    Muzete take pridat parametr na IRQ passing.
    $_irqpassing = "cislo_IRQ".
    Vse pak muzete otestovat pod dos emulatorem jiz zminenym programem.

    Zrovna u sebe nemam dongle, abych vyskousel jestli primi pristup funguje na dongle. Ale hned jak ho budu mit, tak zase napisu vysledek.
    Pravák Bob avatar 1.10.2004 15:50 Pravák Bob | skóre: 13 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: DOSEMU a primi zapis na LPT.
    Jen pro upřesnění, adresy LPT se dají nastavit v Biosu (aspoň většinou)
    knowledge brings fear
    2.10.2004 11:43 anon123 | skóre: 35 | blog: ganomi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: DOSEMU a primi zapis na LPT.
    Tak jsem tu znova z vysledky meho badani. Dongle funguje bez problemu.

    Problemem je samotna aplicace. Je to pomale, spatne funguje mys, ze zacatku nechtela naskocit grafika, tak jsem musel dat primi pristup na grafiku. Pak se zase nemuzu vratit spatky do linuxu, protoze grafika je rozhozena. Atd.

    Byl bych vdecny za kazdou radu pro nejake standartni nastaveni, ktere beha pro nejakou jinou dosovou aplicaci, kterou mate na svem compu. Diky

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.