Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Majme velky adresarovy strom obsahujuci stovky suborov roznych druhov v mnohych podadresaroch.
Ako mozem v tomto adresarovom strome zmazat
a) vsetky subory s velkostou mensou ako X kB
b) alebo vsetky subory okrem tych s priponami .txt a .sh,
tak aby mi neostali prazdne podadresare ak bol pri horeuvedenom mazani ich obsah vymazany?
P.S. Ulohu by bolo mozne riesit aj selektivnym kopirovanim do noveho adresaroveho stromu ... ale ako na to?
Pomoci find
, konkretne
find <adresar> <podminka> -exec rm {} \;
viz. man find
find adresář podmínka -print0 | xargs -0 rmSmazat nově vzniklé prázdné adresáře, ale ponechat existující prázdné adresáře je složitější (a nevím, jestli to chceš -- udělal bych to testem na mtime); všechny prázdné normálně mažu
find adresář -type d | tac | xargs rmdirslabší povahy raději na konec přidají
2>/dev/null
;-)
find -depth -type d -empty -exec rmdir '{}' \;
Myslím, že je to trochu čistší
A ako mu v tej podmienke poviem, ze ma mazat subory mensie ako 20 kB? V prepinaci -size prikazu find sa hovori len o nejakych blokoch ... :o(
Diky, a ako by som mohol vyriesit ulohu B - skopirovat subory s urcenymi priponami do noveho adresaroveho stromu, tak aby sa nachadzali v rovnakej adresarovej strukture ako boli povodne?
Prikaz cp by to nakopiroval vsetko do jedneho adresara, ci nie?
To uz tak jednoduchy nebude, v jednom prikazu to nepude vubec rekl bych. Asi bude potreba pouzit spojeni prikazu find
na vyhledani souboru s danou priponou, dirname
na urceni adresare kde je, mkdir -p
na vytvoreni toho adresare nekde jinde a cp
na zkopirovani
Ahoj
Tohle by Ti snad mohlo fungovat:
cd <FROM_DIR>
find . -type f -name \*.<SUFFIX> -exec \
cp --parents {} <TO_DIR> \;
Mej se
Martin
Jo, a kdyby tech pripon bylo vic, tak to samy, az na to, ze ten find by mel:
\( -name \*.<SUFFIX1> -o -name \*.<SUFFIX2> atd. \)
Martin
... | xargs cp --parents --target-directory=<TO_DIR>
Tiskni
Sdílej: