Bylo vydáno Ubuntu 24.04.4 LTS, tj. čtvrté opravné vydání Ubuntu 24.04 LTS s kódovým názvem Noble Numbat. Přehled novinek a oprav na Discourse.
V pátek 20. února 2025 se v pražské kanceláři SUSE v Karlíně uskuteční 6. Mobile Linux Hackday, komunitní setkání zaměřené na Linux na mobilních zařízeních, kernelový vývoj a uživatelský prostor. Akce proběhne od 10:00 do večera. Hackday je určen všem, kteří si chtějí prakticky vyzkoušet práci s linuxovým jádrem i uživatelským prostorem, od posílání patchů například pomocí nástroje b4, přes balíčkování a Flatpak až po drobné úpravy
… více »Evropská rada vydavatelů (EPC) předložila Evropské komisi stížnost na americkou internetovou společnost Google kvůli její službě AI Overviews (AI souhrny), která při vyhledávání na internetu zobrazuje shrnutí informací ze zpravodajských serverů vytvořená pomocí umělé inteligence (AI). Evropská komise již v prosinci oznámila, že v souvislosti s touto službou začala firmu Google vyšetřovat. Google obvinění ze strany vydavatelů
… více »Ubuntu 26.04 (Resolute Raccoon) už nebude v desktopové instalaci obsahovat GUI nástroj 'Software & Updates'. Důvodem jsou obavy z jeho složitosti pro běžné uživatele a z toho plynoucích bezpečnostních rizik. Nástroj lze doinstalovat ručně (sudo apt install software-properties-gtk).
Thomas Dohmke, bývalý CEO GitHubu, představil startup Entire - platformu pro spolupráci vývojářů a agentů umělé inteligence. Entire získalo rekordních 60 milionů dolarů na vývoj databáze a nástrojů, které mají zefektivnit spolupráci mezi lidmi a agenty umělé inteligence. Dohmke zdůrazňuje potřebu přepracovat tradiční vývojové postupy tak, aby odpovídaly realitě, kdy většinu kódu produkuje umělá inteligence.
Toyota Connected North America oznámila vývoj open-source herního enginu Fluorite, postaveného na frameworku Flutter. Pro renderování grafiky využívá 3D engine Filament od společnosti Google a dle svého tvrzení cílí na konzolovou kvalitu her. Fluorite je zřejmě navržen tak, aby fungoval i na méně výkonném hardware, což naznačuje možnost použití přímo v ICE systémech vozidel. Zdrojový kód zatím zveřejněný není.
Byl vytvořen nástroj a postup pro překonání věkového ověření platforem Discord, Kick, Twitch, Snapchat (a možná dalších), kód je open-source a dostupný na GitHubu. Všechny tyto sítě používají stejnou službu k-ID, která určuje věk uživatele scanem obličeje a na původní server posílá pouze šifrovaná metadata, ty ale sociální síť už nedokáže sama nijak validovat, 'útok' spočívá ve vygenerování a podstrčení legitimně vypadajících ověřovacích metadat.
Jihokorejská kryptoměnová burza Bithumb přiznala vážné selhání interních systémů, které ji vystavilo riziku sabotáže a nezabránilo chybné transakci v hodnotě přes 40 miliard dolarů (814 miliard Kč). Druhá největší kryptoměnová burza v Koreji minulý týden při propagační akci omylem rozeslala zákazníkům zhruba 620 000 bitcoinů místo 620 000 wonů (8700 Kč). Incident vyvolal pokles ceny bitcoinu o 17 procent. Většinu
… více »Google Chrome 145 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 145.0.7632.45 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Zpátky je podpora grafického formátu JPEG XL, viz Platform Status. Odstraněna byla před třemi lety. Nový dekodér JPEG XL jxl-rs je napsán v Rustu. Zobrazování JPEG XL lze vyzkoušet na testovací stránce. Povolit lze v nastavení chrome://flags (Enable JXL image format).
Byla vydána nová verze 1.26 programovacího jazyka Go (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Nojo. Divte se těm lidem. Oni od nás poslouchají propagandu jak si můžeme dočista fšecko zkompilovat a všechno nám pak šlape o nějaká ta procenta rychleji (již z dáli slyším hlas potrefených uživatelů Gentoo). Co si potom má chudák myslet?
No, berte to prosímvás jako ironii. Ohledně distribuce, Gentoo jsem sice v životě neviděl ale pojem stage1 mi ve spojení s touto distribucí zní povědomě.
Jo, proč kompilujete KDE i GNOME (jak to chápu), prosedíte u toho nejmíň noc (nemám představu, mohlo by to být i výrazně více) a používat budete nakonec třeba něco úplně jiného? (nebo možná ne, ale oboje najednou těžko)
Jednoducho zacal som sa s linuxom hrat, nejaky ten mesiac prevadzkujem mandrake a dostal som chut vyuzit masinistu ked v noci nic nerobi a s niecim vaznesjim sa pobit. A skusit ci som nieco viac ako klikac z okien a ci to zvladnem. Ako som spominal prehryzol som sa cez kompilaciu, nastavenia siete wifiny, lokalizaciu, grafiku na nvidii.Sam...
Tu som narazil na ten problem ze google jednoducho nepomoze, nex robim co robim, furt mam par tisic odkazov. Ono kombinacie ako user, not work, kde, kdm blabla v gogle ma jednoducho nenavedu na ciel a aj ked sa snazim tolko casu aby som sa pretlkol tisickami odkazov jednoducho nemam. Ak to nezvladnem nic sa nestane, zmazem to z disku, a zapisem si jednu porazku do notesa ale to nie je moj styl.. Bol to len pokus nieco navyse spachat, nieco sa naucit a ked sa na to gentoo divam jak obludne rychlo fachci je mi tak trosku luto nechat robotu v polke cesty rozrobenu
To je chyba, ktora sa casto (zial) vyskytuje u managementu
To ze nieco mozem urobit, este neznamena, ze musim, resp. ze by som vobec mal.
Ale na druhej strane Michal ma tusim za ciel nieco sa naucit - nie len pouzivat, takze kludne nech pokracuje v nastavenom kurze. Len nabuduce nech sa pyta konkretnejsie.
Ale napriek vsetkym snaham mi pri vytvoreni usera dochadza k tomu ze 80 percent prikazov koncia ako command not found -typicky kdm, xinit, startx,
Zlyhanie nastartovania prikazu moze mat niekolko malo pricin. Najcastejsie nastavenie PATH, chybajuce kniznice alebo pristupove prava - k samotnemu vykonatelnemu prikazu, knizniciam, konfigurakom, temp adresarom, logom a pod.
kdm sa zyvcajne spusta root-om zo startovacich skriptov a umoznuje prihlasenie uzivatelovi pod jeho uctom - takze ak nejde kdm spustit normalnemu uzivatelovi, tak to nepovazujem za chybu. startx pusta xinit. Co konkretne nejde so startx?
jednoducho v userovi bud je prikaz ignorovany alebo mi hodi permission denied.
Ked moj predchadzajuci odstavec nepomoze a mame s tym pohnut, tak musis byt konkretny. Meno prikazu, chybova hlaska, skontrolovat prava.
Centralny temp je takisto prenho zakazane.
Moj stroj ma:
ls -ld /tmp drwxrwxrwt 57 root root 4096 Oct 7 19:14 /tmp/
Ak nemas nastav (vid chsh). Ak zistis ze je to moc liberalne, trocha uber.
Vytvoreny user cez useradd robi len v bashi,
Ide o to, ze chce iny shell (vid chsh), alebo ze nedokaze pustit X (nabieha system do X alebo do konzoly?)
Pritom ma nastavene bezne skupiny.
?
Nechapem.
Detaily?
XSESSION="kde-3.3.0"?
Co ja viem? Pouzivam kdm.
...
(rozbieham man xdm)
...
aaaa tu je to:
/usr/X11R6/lib/X11/xdm/xdm-errors
Dokaze sa ten uzivatel prihlasit v konzole a pustit startx? (co tak /usr/X11R6/bin/startx - ak chyba cesta do /usr/X11R6/bin, co tak "sh -x /usr/X11R6/bin/startx"?)
Tiskni
Sdílej: