Poštovní klient Thunderbird byl vydán v nové verzi 145.0. Podporuje DNS přes HTTPS nebo Microsoft Exchange skrze Exchange Web Services. Ukončena byla podpora 32bitového Thunderbirdu pro Linux.
U příležitosti státního svátku 17. listopadu probíhá na Steamu i GOG.com již šestý ročník Czech & Slovak Games Week aneb týdenní oslava a také slevová akce českých a slovenských počítačových her.
Byla vydána nová verze 9.19 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnout lze například nový balíček BirdNET-Go, tj. AI řešení pro nepřetržité monitorování a identifikaci ptáků.
Byla vydána nová verze 3.38 frameworku Flutter (Wikipedie) pro vývoj mobilních, webových i desktopových aplikací a nová verze 3.10 souvisejícího programovacího jazyka Dart (Wikipedie).
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 28 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byl vydán Debian 13.2, tj. druhá opravná verze Debianu 13 s kódovým názvem Trixie. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 13 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Google představil platformu Code Wiki pro rychlejší porozumění existujícímu kódu. Code Wiki pomocí AI Gemini udržuje průběžně aktualizovanou strukturovanou wiki pro softwarové repozitáře. Zatím jenom pro veřejné. V plánu je rozšíření Gemini CLI také pro soukromé a interní repozitáře.
V přihlašovací obrazovce LightDM KDE (lightdm-kde-greeter) byla nalezena a již opravena eskalace práv (CVE-2025-62876). Detaily v příspěvku na blogu SUSE Security.
Byla vydána nová verze 7.2 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Tor Browser byl povýšen na verzi 15.0.1. Další novinky v příslušném seznamu.
Česká národní banka (ČNB) nakoupila digitální aktiva založená na blockchainu za milion dolarů (20,9 milionu korun). Na vytvořeném testovacím portfoliu, jehož součástí jsou bitcoin, stablecoiny navázané na dolar a tokenizované depozitum, chce získat praktickou zkušenost s držením digitálních aktiv. Portfolio nebude součástí devizových rezerv, uvedla dnes ČNB v tiskové zprávě.
.
Jaké další grafické programy chcete používat? Dobře by měly běhat Vim/Gvim, Nedit, Dillo, grafický Links, Xfig, Xpaint, Xdvi, GV, gnuplot, XnView, GQview (a obecně věci používající Gtk+ řady 1.x, 2.x je už trochu horší), asi i Opera (ale ta na mých 24MB už dost swapuje). Použitelný je i Acrobat Reader (dle velikosti prohlíženého souboru) nebo Plan. Samozřejmě je třeba se vyhnout KDE/GNOME a všemu, co s tím souvisí. Abiword a Gnumeric ze starého GNOME 1 se taky dají snést, ale nevím, jestli tak staré věci v Debianu ještě mají. Nějaký tabulkový kalkulátor se taky dá najít (sice Excel to asi nebude, ale třeba Vám to bude stačit): SIAG, Abacus (nebo tak nějak - nevím, používám "sc") a asi i další... Eventuelně se dá snést i Octave.
Taky (někdy hodně) pomůže nastavit nižší barevnou hloubku v Xech (tuším "startx -- -depth číslo"). Nedávat 24 bitovou, ale 16 nebo 15 (pokud nechcete moc prohlížet obrázky, tak klidně 8, ale potom se vyhněte WindowMakeru).
Zrovna včera jsem náhodou zkoušel jednu vcelku vyvedenou distribuci DeLi Linux 0.6 (je postavená na Slackware, takže ale .tgz ne .deb). Je přesně na takové "stroje" co máš ty. Jádro 2.2 a XFree86 v.3. Obsahuje vše, co pro běžnou práci potřebuješ. Mrkni na www.qwert.cz. Jsou tam i jiné.
Tvojí snahu naučit se pracovat v konzoji velice kvituji a podporuji. V KDE se naučíš tak akorát klikat myší. A kouzlo linuxu je právě v tom, že není klikací. Přeji ti hodně zdaru.
Pokuď by se provedl upgrade paměti, tak už na nějaký ten lehký WM by to mohlo stačit
0K!AS
Tiskni
Sdílej: