Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 5.17 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 5.18 (LKML). Přehled nových vlastností a vylepšení na stránce Linux Kernel Newbies.
V Ubuntu 22.10 s kódovým jménem Kinetic Kudu bude zvukový server PulseAudio nahrazen multimediálním serverem PipeWire.
Tavis Ormandy popisuje, jak zprovoznil 32 let starý unixový port tabulkového procesoru Lotus 1-2-3 na moderním Linuxu. Doprovodné zdrojové kódy jsou na GitHubu.
Po pěti měsících vývoje od vydání verze 250 byla vydána nová verze 251 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS).
HP ve spolupráci se System76 představil 14" notebook HP Dev One s procesorem AMD Ryzen 7 PRO a předinstalovaným Pop!_OS Linuxem.
Byla vydána verze 1.61.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Správce nástroje curl Daniel Stenberg na GitHubu průběžně vytváří svou novou knihu Uncurled, v níž shrnuje své dlouhodobé zkušenosti s údržbou open-source projektu: od odpozorovaných pouček po vtipné a ne až tak vtipné příklady e-mailů od uživatelů.
Byla vydána nová major verze 25.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript a TypeScript, bylo vydáno ve verzi 1.22. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Společnost Red Hat oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu (RHEL) 9.0. Vedle nových vlastností a oprav chyb přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Jenze ted jsem si vsiml, ze potrebujete dokumentaci v cestine. Hmm, tak to se asi opravdu bez ty bichle od CPressu neobejdete. Dalsi ceska knizka, kterou zrejme pouzijete by mela byt Samba od O'Reillyho (v cestine, za cca 250,-), ale pokud mam byt uprimny, informace v cestine jsou zatim o dost chudsi, nez v anglictine.
Pro routery fe LRP dobry, pro hlavni server pouzijte nekterou z velkych distribuci (treba ten Mandrake). U podpory HW zalezi na verzi jadra, kterou LRP pouziva (je odvozen od Debianu a bezi na libc5, ale verzi kernelu jsem letmym vyhldavanim nenasel...). Na http://www.saragossa.net/LinuxG3/ls-wlan.shtml ale pisou, ze kernely od 2.2.16 podporuji WMP11 PCI , coz uz je pomerne stary kernel, takze snad ano.
Tiskni
Sdílej: