Po půl roce vývoje od vydání verze 11.0.0 byla vydána verze 12.0.0 překladačové infrastruktury LLVM (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání: LLVM, Clang, Extra Clang Tools, Flang, LLD, Polly a Libc++.
Byl oznámen vznik nové organizace GNU Assembly zastřešující správce a přispěvatele do GNU softwaru. GNU zde ale neznamená GNU (GNU's Not Unix) ale "Gathering under a New Umbrella", "Governance, Not Unilateralism", "Group’s Not Uniform", "GNU’s Novelty is Unequaled" a "GNU Needs U". Organizace má již svůj GNU Social Contract a Contributor Covenant Code of Conduct.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 192. sraz, který proběhne virtuálně dnes 16. dubna od 18:00 na Meet.vpsFree.cz.
Bylo vydáno minimalistické desktopové prostředí LXQt ve verzi 0.17.0. Nově ukončuje procesy-potomky na konci sezení. Přidává menší funkce a opravy napříč komponentami (panel, správa napájení) a aplikacemi (emulátor terminálu, správce souborů aj.).
Na Kickstarteru běží kampaň na podporu USB RTC pro Raspberry Pi aneb hodiny reálného času (nejenom) pro Raspberry Pi připojitelné přes USB.
Google Chrome 90 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 90.0.4430.72 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube, Pete LePage z devadesátek :-)). Zdůraznit lze použití HTTPS jako výchozího protokolu při nezadání protokolu. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube). Opraveno bylo 37 bezpečnostních chyb.
Björn Ståhl představil desktopové prostředí Pipeworld postavené na Arcanu, tj. na jeho vlastním display serveru, herním enginu a realtimovém multimediálním frameworku v jednom. Videoukázka na YouTube.
Společnost System76 prodávající počítače s předinstalovaným Pop!_OS nebo Ubuntu oznámila, že v Pop!_OS 21.04 bude nové desktopové prostředí COSMIC vycházející z GNOME. Představení prostředí v příspěvku na blogu.
nnn (Wikipedie), někdy také n³, je neortodoxní terminálový správce souborů. V den čtvrtých narozenin projektu byla vydána nová verze 4.0. Její kódový název je Sushi.
Byly zveřejněny informace o bezpečnostní chybě CVE-2021-3472 v X.Org Serveru a XWaylandu. Chyba je zneužitelná k lokální eskalaci práv (pokud X server běží pod právy roota). Opravena je v upstream verzích X.Org Serveru 1.20.11 a XWaylandu 21.1.1.
Zajímalo by mne, jakým způsobem by šlo - pokud by to šlo - zařídit, aby WIN uživatel, připojený k AP s RADIUS autentizací, byl ověřen. Ověření si představuji takto: MAC: 00:E0:7D:3C:08:04 IP: 192.168.1.99 uživatel: testuser heslo: nejakeheslo Pokud by RADIUS server schválil ověření, tak aby byl klientovi umožněn přístup k internetu. Pokud ne, tak aby ho přesměroval na WWW stránku "You´re unauthorized user" Jde toto zařídit skrze RADIUS server ? Nebo tomu rozumím špatně ? Squid ani jiná proxy mi v síti neběží.
V celku mi jde o to, abyh mohl spravovat oveření vstupu na AP nějak globálně a né abych musel na každé AP zadávat tabulku MAC adres. Řekněme, že AP by se nastavilo aby si sahalo na RADIUS server, kde v konfiguraci RADIUS serveru by se nastavilo, že na TOTO AP smí přistupovat pouze tyto MAC.Ach jo... asi jsem už z toho GOGO
Tiskni
Sdílej: