Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Pokud nechceš spíš process accounting, ale opravdu záznam příkazů bashe, tak si ho hackni, tohle by mělo být snadné.
bash
. Ve verzi 3.0 jde nastavit hodnotu promenne HISTTIMEFORMAT
, cimz si zajistis to co chces. Takze upgradovat. A nebo muzes hackovat jak navrhl pan Necas unset HISTFILE
v ~/.profile.
BSD process accounting, který jsem chtěl navrhnout, bohužel nezaznamenává argumenty příkazů (nemluvě o celých rourách, jak je napíšeš v shellu).
Tohle je samozrejme zbytecny usili. Pro koho je problem si historii zeditovat a upravit time stamps? Pokud je to pro nekoho problem, tak ta sama osoba asi nebude schopna nejakym zbusobem uskodit (pokud ji nekdo neda rootovsky prava).
Resenim by byla nejaka system-wide historie, kterou pry (cetl jsem) nektery systemy pouzivaji. U bashe tezko rict, neslo by to nejak udelat pres readline kterou vyuziva? Mysleno aznamenavat vsechno co useri pisou namapovanim klaves (pres inputrc
, aby se nemusel clovek hrabat v kodu).
PS1='WTF? 'a budes se divit...
Bludnej je, nebot si protireci. Konkretne: rika, ze PS1 se neda uzivatelem prenastavit coz je v rozporu s tim, ze ma barevnej displej jakej se uzivateli zlibi.
BTW, PROMPT_COMMAND dela neco jinyho nez PS1 + obe promenne jsou na stejne urovni, kazdy uzivatel si je muze menit jak chce
PROMPT_COMMAND='echo "XYZ"; PS1=ZYX'tak to potom jo. To mate pravdu. I kdyz castecne: PS1 jde i v tom pripade nastavit, ale ten PROMPT_COMMAND ji hned zase prebije. No, ale uprime receno, co je kterymu adminovi do toho, jaky mam barvy promptu?
Tiskni
Sdílej: