Byla vydána nová verze 25.10.31 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
O víkendu probíhá konference OpenAlt 2025 (Stream). Na programu je spousta zajímavých přednášek. Pokud jste v Brně, stavte se. Vstup zdarma.
Josef Průša představil novou velkoformátovou uzavřenou CoreXY 3D tiskárnu Prusa CORE One L a nový open source standard chytrých cívek OpenPrintTag i s novou přepracovanou špulkou.
Na GOG.com běží Autumn Sale. Při té příležitosti je zdarma hororová počítačová hra STASIS (ProtonDB: Platinum).
Ubuntu 25.10 má nově balíčky sestavené také pro úroveň mikroarchitektury x86-64-v3 (amd64v3).
Byla vydána verze 1.91.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo druhou veřejnou soutěž v programu TWIST, který podporuje výzkum, vývoj a využití umělé inteligence v podnikání. Firmy mohou získat až 30 milionů korun na jeden projekt zaměřený na nové produkty či inovaci podnikových procesů. Návrhy projektů lze podávat od 31. října do 17. prosince 2025. Celková alokace výzvy činí 800 milionů korun.
Google v srpnu oznámil, že na „certifikovaných“ zařízeních s Androidem omezí instalaci aplikací (včetně „sideloadingu“) tak, že bude vyžadovat, aby aplikace byly podepsány centrálně registrovanými vývojáři s ověřenou identitou. Iniciativa Keep Android Open se to snaží zvrátit. Podepsat lze otevřený dopis adresovaný Googlu nebo petici na Change.org.
Byla vydána nová verze 18 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. S podporou Development Containers. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Cursor (Wikipedie) od společnosti Anysphere byl vydán ve verzi 2.0. Jedná se o multiplatformní proprietární editor kódů s podporou AI (vibe coding).
Host or domain name not found. \ Name service error for name=cizi.cz type MX: Host not found, try againnastaveno mam mydestination=$myhostname, localhost.$mydomain, localhost, $mydomain (ale nevim jestli to ma s timto co delat), inet_interfaces=all
prosim poradte, kde mam hledat chybu
search mojedomena.cz nameserver xx.xxx.xx.xto sem musim napsat vsechny name servery kam chci postu posilat?
ping na volny nejde a ani nepujde protoze jsem na intranetu, kde je vice domenEh??? Coze???
jestli ti na Intranetim serveru bezi DNS,zrejme named
vyzkousis napr /etc/init.d/named status
mel by si mit
nastaveno v /etc/named.conf v
options
forwarders {ip.ip.ip.ip; };
kde ip je adresa name serveru vaseho internetovyho providera,kteouzto
ti doda a vsechny dotazy na lokalni DNS ,ktery neumi sam zodpovedet
preposila na name server providera a ten mu vrati odpoved.
Taky musis mit nastaveno v
/etc/resolv.conf
nameserver v pripade ,ze jedes vlastni named ,tak adresu tvyho
lokalniho DNS,jinak adresu nameserveru od providera.
k diagnostice DNS je dobrej DIG
V tomto pripade zadas
dig mx cizi.cz
a uvidis esli ti neco vrati....

Tiskni
Sdílej: