Byly zveřejněny videozáznamy a také fotogalerie z konference DevConf.cz Mini konané 2. června v Brně.
Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.21.0. Z novinek je zdůrazněn nový "wl_pointer high-resolution scroll event".
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) zveřejnil Zprávu o stavu kybernetické bezpečnosti České republiky za rok 2021 (pdf). Novým ředitelem NÚKIB je Lukáš Kintr.
Společnost Mycroft AI představila Mimic 3 (YouTube). Jedná se o open source neurální engine pro převod textu na řeč (TTS) běžící rovněž offline. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0. Přispět na vývoj lze také koupí chytrého reproduktoru Mycroft Mark II.
Organizace Software Freedom Conservancy vyzývá všechny vývojáře svobodného a open source softwaru k opuštění GitHubu. Proprietárního GitHubu vlastněného společností Microsoft, jejíž manažeři opakovaně napadají copyleftové licence a komerční Copilot je dokonce ignoruje.
Byla vydána verze 1.62.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
OpenGL (Wikipedie) slaví 30 let. Specifikace verze 1.0 byla vydána 30. června 1992.
Rodina Raspberry Pi se rozrostla o 3 nové členy Raspberry Pi Pico W, H a WH aneb jednočipový počítač Raspberry Pi Pico s Wi-Fi, Header (piny) a Wi-Fi a Header.
Byly zveřejněny prezentace a videozáznamy přednášek z česko-slovenského setkání poskytovatelů přístupu k internetu, provozovatelů telekomunikačních sítí, registrátorů domén a provozovatelů počítačových sítí a technických nadšenců CSNOG 2022 (Czech and Slovak Network Operators Group) konaného 20. a 21. června v Brně.
Společnost Collabora vydala verzi 22.05 online kancelářského balíku Collabora Online Development Edition (CODE). Přehled novinek i s náhledy v oznámení. Nová je kontrola stylu a gramatiky pomocí LanguageTool. Calc umí 16 384 sloupců. Přidána byla podpora WebP. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Vydání Collabora Online s podporou je plánováno na červenec.
Pokud by si někdo našel trochu času a poslal autovovi mail s odkazy na místa odkud lze stahovat české verze aplikací, autor slibuje, že je do další verze winetools přidá.
Já jsem utilitu s úspěchem vyzkoušel (problémy byly při stahování fontů, ale to lze obejít, stejně jako anglickou verzi MSIE). Prográmek používá wget, takže jej lze použít i za firewallem přes proxyserver (po patříčné úpravě nastavení). Stažené programy si můžete ponechat na disku a příště je již nemusíte stahovat. AutCad se mi však nainstalovat nepodařilo (zatímco s utilitou sidenet ano - ale stejně nefungoval . Přes winetools mi ale fungovala celkem dobře celá řada programů. Zkusil jsem také kombinaci nastavení obou utilit (winetools i sidenet).
Pro instalaci jsem použil autorem doporučenou verzi wine 20041019 (odkaz na její stažení najdete na stránce winetools), kterou jsem instaloval z rpm balíku pro FC2 (používám FC4). Když jsem doinstaloval aplikace upgradoval jsem wine na poslední nalezenou rpm vrzi (pro FC4). Vše fungovalo dál (jen winetools hlásily, že se jedná o jinou verzi wine). Po upgrade mne ale velmi potěšilo, že zmizely některé vady při spuštění speciální win aplikace, které se projevovaly v problikávání zatržítek.
PS: A proč jsem to všechno podstoupil? Chci nahradit win stanice za linuxové (o výhodách a důvodech snad není třeba psát) a některé speciální (stavařské) aplikace pro linux prostě neexistují . S radostí jsem zjistil, že ale leccos již funguje pod wine.
Kromě toho mám z vývoje Wine radost ještě z jednoho důvodu.
Výrazně tak roste kredit linuxu, protože v něm lze spouštět a provozovat i win aplikace, zatímco ve Windows linuxovou aplikaci nespustíte ani náhodou.
Tiskni
Sdílej: