abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 14:22 | Bezpečnostní upozornění

    Byly zveřejněny informace o kritické zranitelnosti CVE-2026-64600 pojmenované RefluXFS (technické detaily) v XFS. Je tam již od verze Linuxu 4.11, tj. rok 2017. Jedná se o lokální eskalaci práv. Neprivilegovaný uživatel může editovat libovolný soubor, například klidně zrušit rootovské heslo v /etc/passwd. Videoukázka na Vimeo. V upstreamu je zranitelnost opravena.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 13:46 | IT novinky

    OpenAI / ChatGPT má dnes výpadky (OpenAI Status, DownDetector).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:00 | Komunita

    Poskytovatel hostingu svobodných/open-source projektů Codeberg po hlasování na valné hromadě vydal stanovisko k využívání LLM. Kvůli vytěžování infrastruktury a rostoucím cenám hardwaru, ale také hrozbám pro spolupráci v komunitě se k LLM staví kriticky. Nebude poskytovat hosting projektů vytvářených LLM agenty.

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    24.7. 14:22 | Zajímavý projekt

    Jack Dorsey představil (𝕏) open source týmovou komunikační platformu Buzz (GitHub) s cílem snížit závislost na Slacku a GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    23.7. 23:00 | Nová verze

    Poštovní klient Thunderbird byl vydán v nové verzi 153 s kódovým názvem Meadow. Jedná se o ESR (Extended Support Release) vydání. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vylepšuje OAuth. Thundermail lze používat bez instalace doplňku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.7. 22:22 | Zajímavý článek

    AI tento rok naplno vtrhla do vývoje softwaru a výrazně ovlivňuje také open source projekty. Jiří Eischmann v příspěvku Jak mění AI open source na svém blogu rozebírá několik trendů, které v open source v poslední době v souvislosti s AI pozoruje, a jak tyto trendy svět otevřeného softwaru mění (Inflace projektů, Zahlcení kontroly, Klesající motivace zveřejňovat kód).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    23.7. 22:00 | IT novinky

    Evropská komise (EK) vyměřila americké internetové společnosti Google pokutu 890 milionů eur (21,5 miliardy Kč) za porušení unijního nařízení o digitálních trzích (DMA). Firma se podle unijní exekutivy provinila tím, že ve vyhledávači Google Search upřednostňovala vlastní služby a že podnikům ukládala omezení, která jim bránila nasměrovat spotřebitele k alternativním, často levnějším nákupním kanálům na platformě Google Play.

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    22.7. 19:44 | IT novinky

    Samsung na akci Galaxy Unpacked July 2026 (YouTube) představil své nové telefony Galaxy Z Fold8 Ultra, Fold8 a Flip8, hodinky Galaxy Watch Ultra2 a Watch9 a chytré brýle ve spolupráci s Gentle Monster a Warby Parker.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.7. 16:11 | IT novinky

    Po pěti letech vývoje vyšla česká počítačová hra Scarlet Deer Inn (ProtonDB). Scarlet Deer Inn je vyšívaná temná středověká pohádka. Zatímco život ve zdánlivě obyčejné vesnici se točí kolem běžných povinností a sousedských drbů, v podzemí se skrývají zlověstná tajemství.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    22.7. 13:33 | IT novinky

    Představen byl Raspberry Pi Touch Display 2 s uhlopříčkou 10 palců a rozlišením 1200 × 1920 pixelů. Cena je 80 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (17%)
     (30%)
     (5%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (24%)
    Celkem 2225 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Je potřeba lin. driver na smb tiskárnu?

    6.1.2005 22:09 outrage | skóre: 20 | blog: Outrage's Blog
    Je potřeba lin. driver na smb tiskárnu?
    Přečteno: 181×
    Dobrý den, pokouším se o instalaci lokální tiskárny USB HP LaserJet 1010 na Slackware10. Přeš CUPS tiskárnu krásně najdu a nainstaluju (dělal sem to v klikózním průvodci KDE), ale při tisku libovolného dokumentu se pouze vytiskla hláška "Usupported Personality: PCL". Pak sem zkusil tiskárnu připojit na w2k a tisknout přes sambu, ale výsledek byl stejný. Předpokládám tedy, že i když odesílám dokument na síťovou tiskárnu připojenou na win, tak se použije driver z linuxu (a dokument se tedy odesílá přímo na tiskárnu mimo zásahu windoze?). Takže tudy asi cesta taky nevede. Znamená to tedy, že pod linuxem danou tiskárnu nerozjedu? Nebo sem jen levej a mám maturovat ještě pár dalších nocí? Jen doufám, že CUPS je nastaven dobře a vytisklá hláška je hláška tiskárny, nikoli systému. Ovladače jsou standartně v CUPS, ale jiné sem na netu neobjevil. Poraďte prosím, čím by to přibližně mohlo být, co vás napadá? Díky moc
    Není-li to pravda, je to velmi dobře vymyšleno.

    Odpovědi

    6.1.2005 22:46 Tomáš Hála | skóre: 39 | blog: blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Je potřeba lin. driver na smb tiskárnu?
    Tvůj problém není ani v Linuxu ani ve Windows ale v tiskárně samotné. Více píšou např. na linuxprinting.org. Osobně mám s tiskárnami HP ty nejlepší zkušenosti, ale tohle bude asi vyjímka potvrzující pravidlo..
    6.1.2005 22:52 outrage | skóre: 20 | blog: Outrage's Blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Je potřeba lin. driver na smb tiskárnu?
    Ano, zrovna sem to našel na foru hp. Je to v háji. "Stačí" ji párkrát vypnout a už jede. Každopádně díky za příspěvek.
    Není-li to pravda, je to velmi dobře vymyšleno.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.