Sada nástrojů Distrobox pro spouštění libovolných linuxových distribucí v terminálu pomocí kontejnerů byla vydána ve verzi 1.8.0.
Byly zpracovány a zveřejněny videozáznamy z konference LinuxDays 2024. Přistupovat k nim lze přímo z programu, kde jsou také odkazy na prezentace, nebo z YouTube.
Byla vydána nová verze 1.4 svobodného multiplatformního vektorového grafického editoru Inkscape. Podrobný přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání.
Softwarový KVM Input Leap (dříve Barrier) byl vydán ve verzi 3.0.0 (a následně pár opravných). Přidává podporu Waylandu a Qt6. Jde o první vydání od přesunu z projektu Barrier v roce 2021. Barrier vznikl jako fork Synergy, jehož verze 2 byla částečně proprietární a její bezplatná open-source verze měla umělá omezení.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Přímý přenos (YouTube) z konference LinuxDays 2024, jež probíhá tento víkend v Praze v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek.
Elon Musk na akci We, Robot (YouTube, 𝕏) představil Robotaxi, Robovan a vylepšeného Tesla Bota (Optimus).
Internet Archive je offline (𝕏, Bluesky, Mastodon). Unikly údaje 31 milionů uživatelů. Probíhal / probíhá na něj DDoS útok.
Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu rozepsala o hraní AAA her na Asahi Linuxu. Na YouTube je záznam její včerejší přednášky na XDC 2024 (X.Org Developer's Conference).
Vláda schválila Národní polovodičovou strategii: Česká republika má velký potenciál stát se významným hráčem v oblasti výroby čipů, zejména v evropském měřítku. Využít tento potenciál je cílem Národní polovodičové strategie, kterou připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s experty, a která navazuje na evropský Akt o čipech.
Zajimave je v distribucnim 2.6.10 jadru z Debianu framebufer funguje, ale kdyz jsem vzal jejich config nezmenil ani carku a prekompiloval jadro framebuffer zase nefungoval.Debian má distribuční jádra poměrně dost ozáplatovaná, takže je možné, že ty dvě poslední verze vanilla jader mají s vesafb problémy, ačkoliv debianní jádro ne. Pokud jsi skutečně zkompiloval se stejným .configem 2.6.8 i 2.6.9/10 a na těch nových to najednou nešlo, tak se to zdá nejpravděpodobnější. Nechce se mi teď zkoušet vesafb, ale mohu potvrdit, že matroxfb i sisfb na obou jádrech fungovaly normálně. Vyzkoušej vesafb-tng. Mělo by to být o dost lepší.
Mne pomohlo vypnutie podpory akceleracii BitBlt a este niecoho (Je to asi 2., 3. polozka v podmenu Framebuffer (menuconfig)
Dufam, ze to aspon trochu pomoze.
Marek
ja mam na 2.6.10-xx(gentoo) vesafb ako modul a vga=791 v grub.conf
btw: naco kompilovat jadro s podporou vsetkeho mozneho?
vyssia pravdepodobnost problemov.
Tiskni Sdílej: