Po nákresech ovladače Steam Controller a puku společnost Valve na svém GitLabu publikovala projekt Inkterface, tj. podrobný návod (PDF, video v mp4) na sestavení předního panelu s e-papírovým displejem pro Steam Machine pro zobrazování systémových informací. Použity jsou součástky od společnosti Adafruit.
V jádře Linux byla nalezena a v dubnu letošního roku v upstreamu opravena kritická zranitelnost Bad Epoll aneb CVE-2026-46242. Jedná se o zranitelnost typu "race-condition use-after-free", která běžnému uživateli umožňuje získat práva roota. Na distribucích Linuxu i na Androidu. Dokonce i zevnitř sandboxu prohlížeče Chrome. Chyba byla do Linuxu zavedena v dubnu 2023, tj. Linux 6.4.
Byla vydána nová verze 10.4 sady aplikací pro SSH komunikaci OpenSSH. Přináší řadu důležitých bezpečnostních oprav, vylepšení funkcí a oprav chyb. Vyzkoušet lze experimentální podporu postkvantového algoritmu mldsa44-ed25519.
Open Printer je otevřená kompaktní tiskárna od Open Tools. Brzy by měla být spuštěna kampaň na její podporu na Crowd Supply. Současně by měly být uvolněny zdrojové kódy. Postavena je na Raspberry Pi Zero W a STM32. Používá inkoustové kazety HP 302.
Byla vydána nová verze 3.28.0 FreeRDP, tj. svobodné implementace protokolu RDP (Remote Desktop Protocol). Opraveno bylo 8 zranitelností.
Čeští policisté společně se svými tureckými kolegy zadrželi 51 lidí, kteří se podle kriminalistů podíleli na provozu podvodného call centra v Istanbulu. Skupina je spojena s 1173 případy podvodů na českých občanech, při kterých vznikla škoda přes 553 milionů korun.
Immich byl vydán v nové verzi 3.0.0. Jedná se o alternativu k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí umožňující vlastní hosting serveru Immich. K vyzkoušení je demo. Immich je součástí balíčků open source aplikací FUTO. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.
Společnost Juno Computers prodávající počítače s předinstalovaným Linuxem má nově v nabídce linuxový tablet Juno Tab 4 - WiFi. Na výběr je Debian, Ubuntu a Kubuntu. Předobjednat jej lze za 949 liber (26 500 korun).
Podman (Pod Manager), nástroj umožňující vytvářet a provozovat kontejnery, aniž by uživatel potřeboval práva roota, byl vydán v nové major verzi 6.0.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Řešena je i vážná bezpečnostní chyba CVE-2026-57231.
Společnost Sony oznámila, že od ledna 2028 přestane vydávat nové hry pro PlayStation na fyzických discích. Všechny budoucí tituly budou dostupné výhradně v digitální podobě na PlayStation Store.
_XSERVTransSocketOpenCOTSServer: Unable to open socket for inet6 _XSERVTransOpen: transport open failed for inet6/ugly_elf:0 _XSERVTransMakeAllCOTSServerListeners: failed to open listener for inet6 X Window System Version 6.8.0 Release Date: 8 September 2004 X Protocol Version 11, Revision 0, Release 6.8 Build Operating System: Linux 2.6.10-gentoo-r4 i686 [ELF] Current Operating System: Linux ugly_elf 2.6.10-gentoo-r4 #1 Build Date: 20 February 2005 Before reporting problems, check http://wiki.X.Org to make sure that you have the latest version. Module Loader present Markers: (--) probed, (**) from config file, (==) default setting, (++) from command line, (!!) notice, (II) informational, (WW) warning, (EE) error, (NI) not implemented, (??) unknown. (==) Log file: "/var/log/Xorg.0.log", Time: Tue Feb 22 13:31:43 2005 (==) Using config file: "/etc/X11/xorg.conf" (==) ServerLayout "Default Layout" (**) |-->Screen "Default Screen" (0) (**) | |-->Monitor "Samsung 17'" (**) | |-->Device "GeForce4Ti4200" (**) |-->Input Device "Generic Keyboard" (**) |-->Input Device "Configured Mouse" (**) FontPath set to "/usr/lib/X11/fonts/misc,/usr/lib/X11/fonts/100dpi/:unscaled,/usr/lib/X11/fonts/75dpi/:unscaled,/usr/lib/X11/fonts/Type1,/usr/lib/X11/fonts/100dpi,/usr/lib/X11/fonts/75dpi" (==) RgbPath set to "/usr/lib/X11/rgb" (==) ModulePath set to "/usr/lib/modules" (WW) Open APM failed (/dev/apm_bios) (No such file or directory) (II) Module ABI versions: X.Org ANSI C Emulation: 0.2 X.Org Video Driver: 0.7 X.Org XInput driver : 0.4 X.Org Server Extension : 0.2 X.Org Font Renderer : 0.4 (II) Loader running on linux (II) LoadModule: "bitmap" (II) Loading /usr/lib/modules/fonts/libbitmap.a Duplicate symbol __i686.get_pc_thunk.bx in /usr/lib/modules/fonts/libbitmap.a:bitmapmod.o Also defined in /usr/lib/modules/fonts/libbitmap.a Fatal server error: Module load failure Please consult the The X.Org Foundation support at http://wiki.X.Org for help. Please also check the log file at "/var/log/Xorg.0.log" for additional information.Zadny EE nevypise a ty duplikatni symboly se mi nezdaj jako podstatny problem.
Tiskni
Sdílej: