Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.
Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.
Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).
Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.7 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.6. Přehled novinek s náhledy v oznámení na blogu.
mount /mnt/cdrom a pak bud dselect a v nem Add, nebo primo apt-cdrom add? Je potreba totiz pridat dalsi zdroj (pro kazde nove CD) do /etc/apt/sources.lst, zaktualizovat seznam dostupnych balicku pomoci prikazu apt-get update a pak teprv muzes vybirat/upgradovat do sytosti - akorat bacha na dependencies, protoze mixujes dve distribuce...
root@pavel:~# mount /mnt/cdrom mount: blokové zařízení/dev/scd0 je chráněno proti zápisu, připojuji pouze pro čtení mount: /dev/scd0 je jiľ připojeno, či je /mnt/cdrom jiľ pouľíváno mount: podle mtab je /dev/scd0 jiľ připojeno na /mnt/cdrom root@pavel:~# apt-cdrom add Using CD-ROM mount point /cdrom/ Unmounting CD-ROM Please insert a Disc in the drive and press enter Mounting CD-ROM E: Failed to mount the cdrom. root@pavel:~#Jinak se ale na cd se muzu treba z crussaderu normalne dostat.
Tiskni
Sdílej: