Společnost PINE64 stojící za telefonem PinePhone, notebooky Pinebook a Pinebook Pro, IP kamerou PineCube, hodinkami PineTime, páječkou (pájecím perem) Pinecil, zdroji PinePower nebo RISC-V vývojovou deskou PineCone publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek. Opět společně s videem (YouTube, LBRY, TILvids). Od 18. ledna bude možné objednat PinePhone s předinstalovaným Mobianem aneb Debianem pro mobilní zařízení.
Byla vydána nová verze 3.6 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek také na YouTube. Zdůrazněn je nový font Leland. Jeho představení na YouTube.
Fedora Magazine představil projekt Fedora Kinoite aneb Fedoru Silverblue s prostředím KDE Plasma. Fedora Silverblue je neměnný systém s atomickými aktualizacemi, tj. základní systém je distribuován jako celek, s prostředím GNOME.
Projekty Elasticsearch a Kibana, doposud distribuované pod licencí Apache 2.0, přejdou na duální licencování pod Server-Side Public License (původně používanou pro MongoDB a neschválenou jako open-source organizací OSI) a vlastní source-available licencí. Změna vejde v platnost počínaje vydáním 7.11.
Na Humble Bundle lze do neděle 17. ledna do 19:00 získat zdarma počítačovou hru Bomber Crew (YouTube, Wikipedie) běžící také v Linuxu.
Minimalistická linuxová distribuce Alpine byla vydána v nové stabilní řadě 3.13. Novinkou jsou např. oficiální obrazy v cloudu (AWS EC2), vylepšené síťové nástroje nebo podpora PHP 8.0.
Uživatelé Admineru verze 3.7.1 a starších mohli být 29. a 30. prosince napadeni. Útočníkovi se podařilo do souboru jush.js, který se do této verze ještě stahoval z adminer.org, vložit kód, který mu odesílal přihlašovací údaje. Pokud jste v tomto čase tuto více než 7 let starou verzi Admineru používali, tak změňte hesla databází, ke kterým jste se přihlašovali. Novější verze ovlivněné nejsou.
Ernie Smith píše o historii populárních routerů Linksys WRT54G, jejichž software byl založený na Linuxu, a proto posléze díky GNU GPL uvolněn jako open source, což vedlo k vývoji alternativního softwaru jako DD-WRT či OpenWrt a řadě dalších využití.
Po roce vývoje od vydání verze 5.0 a více než 8 300 změnách byla vydána nová stabilní verze 6.0 softwaru, který vytváří aplikační rozhraní umožňující chod aplikací pro Microsoft Windows také pod GNU/Linuxem, Wine (Wikipedie). Z novinek lze zdůraznit core moduly ve formátu PE, Vulkan backend pro WineD3D, podporu DirectShow a Media Foundation nebo redesign textové konzole. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Guido Günther z Purism napsal článek Phosh Overview o uživatelském prostředí pro mobilní systémy Phosh. Přehledově popisuje co jednotlivé komponenty dělají a jak jsou propojeny.
none /proc/bus/usb usbfs defaults,devmode=0666 0 0a pak napíši
mount -a, vyběhne hláška že v tom smyslu, že struktura
/proc/bus/usbje už připojena jinam nebo se používá. Tak jsem zkusil vypsat při neupraveném fstab
cat /etc/mtab. Ano struktura
/proc/bus/usbtam opravdu je už po startu. Jenže nevím proč! Co jí tam připojí? Hotplug? Udev? Jediný o co mi jde je aby jí to tam připojilo i s tím, že k tomu bude moci i běžný uživatel. Asi by tam mělo být to devmode=0666. Snad jsem to napsal srozumitelně. Za případnou radu děkuji.
The permissions for the device files used by libusb must be adjusted for user access. Otherwise only root can use SANE devices. For Linux, the devices are located in /proc/bus/usb/. There are directories named e.g. "001" (the bus name) containing files "001", "002" etc. (the device files). The right device files can be found out by running scanimage -L as root. Setting permissions with "chmod" is not perma- nent, however. They will be resetted after reboot or replugging the scanner. In Linux versions before 2.6 it was also possible to mount the usbfs with the option "devmode=0666", e.g. by using the following line in /etc/fstab: none /proc/bus/usb usbfs defaults,devmode=0666 0 0 DUE TO A KERNEL BUG THIS WON’T WORK WITH CURRENT 2.6 KERNELS. USE HOT- PLUG INSTEAD However, this way everyone has access to all USB devices. Another way to set permissions is to use the hotplug utilities (http://linux-hot- plug.sourceforge.net/), which support dynamic setting of access per- missions. SANE comes with hotplug scripts in the directory tools/hot- plug. They can be used for setting permissions. Last, the frontends can be run as root. However, that’s not recommended for security rea- sons.
fstab
, protoze to stejne nefunguje... bfu-man
, ale z casovych duvodu to samozrejme nikdy nedospelo do stadia realizace. Takze kdyby nekdo chtel zacit, tak vyse uvedeny preklad uvolnuju pod GPL-2. sane-find-scanner # No SCSI scanners found. If you expected something different, make sure that # you have loaded a SCSI driver for your SCSI adapter. found USB scanner (vendor=0x055f, product=0x021a, chip=GT-6816?) at libusb:001:002 # Your USB scanner was (probably) detected. It may or may not be supported by # SANE. Try scanimage -L and read the backend's manpage. # Not checking for parallel port scanners. # Most Scanners connected to the parallel port or other proprietary ports # can't be detected by this program. # You may want to run this program as root to find all devices. Once you # found the scanner devices, be sure to adjust access permissions as # necessary.Tohle je můj scanner. Opravdu se nechci rejpat v fstab. Kam mám připojit jaký zařízení?? Tohle mi to píše jako root.
scanimage -L device `gt68xx:libusb:001:002' is a Mustek BearPaw 2448 TA Plus flatbed scannerProsím pokud možno návod podrobný. Děkuji.
Tiskni
Sdílej: