abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 05:33 | Pozvánky

    Protože je už po aprílu, můžou strahováci opět zveřejnit program další Virtuální Bastlírny, aniž by připravená témata působila dojmem, že jde o žert. Vězte tedy, že již v úterý 7. dubna od 20:00 proběhne VB, kde se setkají bastlíři, technici, učitelé i nadšenci do techniky a kde i vy se můžete zapojit do družného hovoru, jako by všichni seděli u pomyslného piva. Co mají bastlíři tento měsíc na srdci? Pravděpodobně by nás musel zasáhnout meteorit

    … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    včera 23:33 | Nová verze

    Byla vydána verze 26.1 aneb čtvrtletní aktualizace open source počítačového planetária Stellarium (Wikipedie, GitHub). Vyzkoušet lze webovou verzi Stellaria na Stellarium Web.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 23:00 | Zajímavý projekt

    VOID (Video Object and Interaction Deletion) je nový open-source VLM model pro editaci videa, který dokáže z videí odstraňovat objekty včetně všech jejich fyzikálních interakcí v rámci scény (pády, kolize, stíny...) pomocí quadmaskingu (čtyřhodnotová maska, která člení pixely scény do čtyř kategorií: objekt určený k odstranění, překrývající se oblasti, objektem ovlivněné oblasti a pozadí scény) a dvoufázového inpaintingu. Za projektem stojí výzkumníci ze společnosti Netflix.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 0
    včera 05:22 | Zajímavý software

    Design (GitHub) je 2D CAD pro GNOME. Instalovat lze i z Flathubu. Běží také ve webovém prohlížeči.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    včera 04:11 | Zajímavý software

    Příspěvek na blogu herního enginu Godot představuje aplikaci Xogot přinášející Godot na iPad a iPhone. Instalovat lze z App Storu. Za Xogotem stojí Miguel de Icaza (GitHub) a společnost Xibbon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    4.4. 04:22 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za březen (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    3.4. 16:44 | Nová verze

    ESP-IDF (Espressif IoT Development Framework), tj. oficiální vývojový framework pro vývoj aplikací na mikrokontrolérech řady ESP32, byl vydán v nové verzi 6.0. Detaily na portálu pro vývojáře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.4. 12:33 | Nová verze

    DeepMind (Alphabet) představila novou verzi svého multimodálního modelu, Gemma 4. Modely jsou volně k dispozici (Ollama, Hugging Face a další) ve velikostech 5-31 miliard parametrů, s kontextovým oknem 128k až 256k a v dense i MoE variantách. Modely zvládají text, obrázky a u menších verzí i audio. Modely jsou optimalizované pro běh na desktopových GPU i mobilních zařízeních, váhy všech těchto modelů jsou uvolněny pod licencí Apache 2.0. Návod na spuštění je už i na Unsloth.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 12
    3.4. 03:55 | Nová verze

    Cursor (Wikipedie) od společnosti Anysphere byl vydán ve verzi 3. Jedná se o multiplatformní proprietární editor kódů s podporou AI (vibe coding).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.4. 19:55 | Zajímavý projekt

    Průkopnická firma FingerWorks kolem roku 2000 vyvinula vícedotykové trackpady s gesty a klávesnice jako TouchStream LP. V roce 2005 ji koupil Apple, výrobu těchto produktů ukončil a dotykové technologie využil při vývoji iPhone. Multiplatformní projekt Apple Magic TouchstreamLP nyní implementuje funkcionalitu TouchStream LP na současném Apple Magic Trackpad, resp. jejich dvojici. Diskuze k vydání probíhá na Redditu.

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (14%)
     (7%)
     (1%)
     (12%)
     (30%)
     (3%)
     (6%)
     (1%)
     (14%)
     (23%)
    Celkem 1224 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Dotaz: Zmena pozicie disku NEJDE BOOT

    7.8.2002 09:17 batman
    Zmena pozicie disku NEJDE BOOT
    Přečteno: 662×
    Naistaloval som si Red Hat 7.3 vsetko bolo super lenze mal som ho na Second IDE Slave!

    Pouzival som Grub lebo Lilo mrzol po zobrazeni L

    Ked som prihodil dalsi disk na Primary Slave samozrejme Grub nennasiel Linux (ma totiz disky oznacovane relativne - blbec)

    Bootol som z diskety a kedze som nechcel pri kazdom nahadzovani noveho disku blbnut s diketou (aj ked teraz sa mi to zda uz jednodchsie :) tak som zmenil fstab (zmenil som hdd na hdb) prehodil disk s linuxom na Primary slave, rekonfigol Grub loader ale!!!! nic nejde :-)

    z diskety sa bootnut neda lebo nenajde linux na /dev/hdd3 :-) ako sa da zmenit tento parameter?

    Grub takisto blbne takze ten je mimo

    ide mi tiez o to ci zmena fstab staci na to aby linux bezal na idej HDD pozicii :-)

    este to vsetko vyskusam a popisem problem presnejsie neskor

    ale mozte mi uz takto nejako poradit??????

    neviem sa uz vobec dostat do linuxu!!

    Odpovědi

    7.8.2002 09:28 batman
    Rozbalit Rozbalit vše Zmena pozicie disku NEJDE BOOT
    takze ked tam treti disk prec grub nejde vobec error 21 asi sa nenajde, ide iba ak je ako treti v poradi a to tiez bez splash screen (ten som totiz nastavil na druhy disk v poradi kde mal grub debil byt)

    aj bootovanie som nastavil na druhy disk takze ani to uz nechce nabehnut ked je na tretej pozicii v poradi - ten grub ma ale nasral

    pri boote z diskety neviem bootnut z pozicie hdb iba z hdd ale tam po zmene fstab samozrejme nic nenamontuje a spadne do nejakeho divneho rezimu kde po zadani root hesla ma primontovany / adresar ale nic nejde modofokovat aj ked mount vypisuje ze je mountnuty (RW) takze nemozem nic zmenit :-)

    Asi najviac mi pomoze ako z diskety nabootovat z hdb pozicie :-) DIK!!!!!

    7.8.2002 10:36 Karel
    Rozbalit Rozbalit vše Zmena pozicie disku NEJDE BOOT
    Předpokládám, že na disketě máš lilo. Pak by mělo stačit při dotazu lila zadat něco jako:
    linux root=/dev/hdb3
    U Grubu to bude podobné.
    8.8.2002 15:47 David Jež | skóre: 42 | blog: -djz | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Zmena pozicie disku NEJDE BOOT
    Ahoj, takže:

    1. Pokud máš na disketě lilo, viz. předchozí příspěvek. Jen doplním že můžeš zadat něco jako linux root=/dev/hdb3 rw init=/bin/sh a můžeš přímo editovat.
    2. Dále postup pro lilo, neb pro grub si kupodivu nevzpomínám i když jsem ho používal, nevadí: píšeš že máš linux na hdb, tedy primary slave. Co je na primary master disku a odkud bootuješ? To je zapotřebí si ujasnit, abyses neseknul na L případně LI apod. Problém je totiž IMHO v tom, že lilo pokud se nemá instalovat na hda tak AFAIK nemůže vědět, jak bude disk označen BIOSem - při bootování totiž používá (pochopitelně) BIOS obsluhu pro práci s disky (int 13h) kde se zařízení značí čísly. To jsou taková ta ,,podivná'' čísílka v manuálu lila. Diskey mají 0, 1, disky 80h, 81h...
    Co z toho všeho plyne? Dejme tomu, že máš v BIOSu nastavené pořadí bootování D, C, ... Bios tedy ,,prohodí'' disky, takže se bude hdb tvářit jako že je první, tedy 80h. Pro tebe plyne akorát nutnost patřičně poupravit /etc/lilo.conf.

    Dále buď rád že jsi v ,,podivném'' režimu, zjistíš že je to vlastně v pořádku: zadej v něm např.:

    # mount -o remount,rw /dev/hdb3 /
    
    a máš disk přístupný i pro zápis.

    Nuže, nastartuj si tedy nějak linux s rootem v rw modu a uprav /etc/lilo.conf např. takto:

    prompt
    timeout=50
    default=linux
    boot=/dev/hdb
    map=/boot/map
    install=/boot/boot.b
    message=/boot/message
    lba32
    disk=/dev/hdb bios=0x80
    disk=/dev/hda bios=0x81
    
    image=/boot/vmlinuz
            label=linux
            initrd=/boot/initrd-2.4.7-10.img
            read-only
            root=/dev/hdb3
    
    a spusť lilo např.:
    # lilo -v
    
    a mohlo by to chodit. Tedy doufám že je z toho poznat kde by asi mohl být problém.

    Pozn. pro zvídavé: root=/dev/hdb3 je tam proto, že BIOS sice reverzne disky, ale linuxové jádro už použije své IDE ovladače které se s pořadím disků vyrovnají, stejně jako s ostatníma věcma.
    -djz

    "Yield to temptation; it may not pass your way again." -- R. A. Heinlein

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.