Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
/.dev
nejak nechapu, jestli si cpe Debian konfiguracni soubory do / tak nazdar hodiny. Pokud jsi smazal nejakou cast udev, tak udev z chrootu nainstaluj znova, mozna by to chtelo pri chrootovani namountovat /proc
, jinak to asi moc nepojede.
/.dev
???
mkdir /.dev
a reboot, tak je proste udev v Debianu rozbitej.
# /.dev is used by /sbin/MAKEDEV to access the real /dev directory. # if you do not like this then rmdir /.dev/ after unmounting it. [ -d /.dev ] && mount -n --bind /dev /.dev
udev ma VIRTUALNI fs (jeho podporu je potreba zapnout v jadre).IMHO udev zadny spesl filesystem nepotrebuje a nikam se nemountuje. Ty device nody muze vytvaret jak na tmpfs, tak na ext3 nebo necem jinem. Ale mozna taky placam. Rozumi tu nekdo _opravdu_ udev [v Debianu]?
mkdir /mnt/debian mkdir /mnt/debian/proc mount /dev/hdXY /mnt/debian mount -t proc none /mnt/debian/proc chroot /mnt/debian /bin/bash
Disabling udev ~~~~~~~~~~~~~~ You may disable udev by disabling the /etc/init.d/udev init script or by adding the boot parameter UDEV_DISABLED=yes to the kernel command line.ten boot parametr funguje od verze 0.053-1 , ta je ted v testingu
/.dev/
, nebo jsi tam smazal asi podstatne vic veci nez ten jeden adresar.
Dakujem vsetkym, uz som to rozchodil.
Takze tam mal niekto pravdu zmazal som asi aj v /dev tie dva subory console a null a preto to nenabehlo. (stacia by tam boli len tieto dva) Potom este bol problem ze neslo /dev/input /dev/usb a ine hotplugs, islo sa dostat len do consoly.
To som vyriesil takto: vymazal hotplug+udev, vymazal /etc/hotplug /etc/udev a nanovo nainstaloval apt-get install udev (hotplug je zavisle)
ale stale to nerobilu /dev/input usb atd
stacilo hotplug zapnut(kto by to bol povedal ze to musi bezat :)) a uz to islo
/etc/init.d/hotplug start
/.dev
naozaj nie je vobec potrebny.
Tiskni
Sdílej: