Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Na studenta mi prijde 10tis. docela dost, i kdyz cena dobre udelaneho webhostingu muze byt klidne i o dost vetsi. Webhostingem myslim server, na kterem bude hostovano vice domen (dns, web, mail a dalsi).
Podle me zalezi na mnoha okolnostech, ne vsechny jsou technickeho razu. Namatkou treba
1. pro koho jsi to delal
2. jakou zaruku a podporu poskytujes
3. co jsi zprovoznil a jak si sam sve prace cenis
4. jakou ocekavas dalsi cinnost ve spojeni s instalovanym strojem
5. jake hodlas udrzovat vztahy se zakaznikem
6. kolik mas podobnych zakazniku a kolik jich budes mit
7. kolik casu jsi tomu venoval
Student muze tezit z toho, ze je levnejsi nez vetsina firem. Podivas se na ceny konkurence ve svem regionu a stanovis cenu primerenou ale o neco nizssi. Pokud budes mit vice zakazniku neni problem si dobrou cenu ozkouset pokusne, ukoly se navic opakuji takze produktivita stoupa a nejaka kratkodoba ztrata Te moc netrapi.
Pokud se chces klienta zbavit, napar premrstenou sumu (a on Te zavrhne) nebo velmi malou sumu (a on se ze slusnosti neodvazi Te prilis obtezovat).
Pokud chces udrzovat dobre vztahy, nasad primerenou castku a zohledni take, kolik muze zakaznik zaplatit. Pokud je to bohata spolecnost ktera plati bezne za ledacos, rekni si solidni sumu. Pokud je to chuda spolecnost, znamy apod., rekni si umirnenou castku. Byt skromny povazuju za ferove take v pripade, kdy delas dany ukol poprve a teprve se to ucis. Naopak, pokud je to uz rutina a v problematice se orientujes, ja namiste byt sebevedomy.
Rozsah cen je ohromny. Pokud chces presnejsi radu, odpovez blize na nejake z uvedenych bodu. Nicmene cenova strategie je soucasti ochodniho tajemstvi a tak ne kazdy se tu bude chtit rozepisovat. Ja bych se asi takto verejne zeptat neodvazil :)
Hodne stesti v podnikani i linuxu
Tiskni
Sdílej: