abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 06:00 | Zajímavý článek

    Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 162 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 05:55 | IT novinky

    Sdružení CZ.NIC, správce české národní domény, zveřejnilo Domain Report za rok 2025 s klíčovými daty o vývoji domény .CZ. Na konci roku 2025 bylo v registru české národní domény celkem 1 515 860 s koncovkou .CZ. Průměrně bylo měsíčně zaregistrováno 16 222 domén, přičemž nejvíce registrací proběhlo v lednu (18 722) a nejméně pak v červnu (14 559). Podíl domén zabezpečených pomocí technologie DNSSEC se po několika letech stagnace výrazně

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 18:33 | IT novinky

    Google představil telefon Pixel 10a. S funkci Satelitní SOS, která vás spojí se záchrannými složkami i v místech bez signálu Wi-Fi nebo mobilní sítě. Cena telefonu je od 13 290 Kč.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 16:22 | Komunita

    Byl publikován přehled dění a novinek z vývoje Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon. Fedora 43 Asahi Remix s KDE Plasma už funguje na M3. Zatím ale bez GPU akcelerace. Vývojáře lze podpořit na Open Collective a GitHub Sponsors.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:00 | IT novinky

    Red Hat představil nový nástroj Digital Sovereignty Readiness Assessment (GitHub), který organizacím umožní vyhodnotit jejich aktuální schopnosti v oblasti digitální suverenity a nastavit strategii pro nezávislé a bezpečné řízení IT prostředí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:22 | Zajímavý software

    BarraCUDA je neoficiální open-source CUDA kompilátor, ale pro grafické karty AMD (CUDA je proprietární technologie společnosti NVIDIA). BarraCUDA dokáže přeložit zdrojové *.cu soubory (prakticky C/C++) přímo do strojového kódu mikroarchitektury GFX11 a vytvořit tak ELF *.hsaco binární soubory, spustitelné na grafické kartě AMD. Zdrojový kód (převážně C99) je k dispozici na GitHubu, pod licencí Apache-2.0.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 1
    17.2. 17:00 | IT novinky

    Podvodné reklamy na sociálních internetových platformách, jako je Facebook, Instagram nebo X, vytvořily loni v Česku jejich provozovatelům příjmy 139 milionů eur, tedy zhruba 3,4 miliardy korun. Proti roku 2022 je to nárůst o 51 procent. Vyplývá to z analýzy Juniper Research pro společnost Revolut. Podle výzkumu je v Česku zhruba jedna ze sedmi zobrazených reklam podvodná. Je to o 14,5 procenta více, než je evropský průměr, kde je podvodná každá desátá reklama.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    17.2. 15:44 | Nová verze

    Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.6 (Mastodon). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovek v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.2. 03:22 | Nová verze

    Czkawka a Krokiet, grafické aplikace pro hledání duplicitních a zbytečných souborů, byly vydány ve verzi 11.0. Podrobný přehled novinek v příspěvku na Medium. Od verze 7.0 je vedle frontendu Czkawka postaveného nad frameworkem GTK 4 vyvíjen nový frontend Krokiet postavený nad frameworkem Slint. Frontend Czkawka je už pouze v udržovacím módu. Novinky jsou implementovány ve frontendu Krokiet.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 27
    17.2. 02:00 | Zajímavý článek

    Jiří Eischmann na svém blogu publikoval článek Úvod do MeshCore: "Doteď mě radioamatérské vysílání úplně míjelo. Když jsem se ale dozvěděl, že existují komunity, které svépomocí budují bezdrátové sítě, které jsou nezávislé na Internetu a do značné míry taky elektrické síti a přes které můžete komunikovat s lidmi i na druhé straně republiky, zaujalo mě to. Když o tom přede mnou pořád básnili kolegové v práci, rozhodl jsem se, že to zkusím taky.

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (18%)
     (6%)
     (0%)
     (11%)
     (27%)
     (3%)
     (4%)
     (2%)
     (12%)
     (27%)
    Celkem 904 hlasů
     Komentářů: 25, poslední 3.2. 19:50
    Rozcestník

    Dotaz: Přechod na Linux pro staré mašiny

    18.3.2005 22:23 venclj
    Přechod na Linux pro staré mašiny
    Přečteno: 211×
    Rád bych emigroval z Windows na Linux, jenomže nevím, kterou distribuci zvolit.

    Moje PC je na dnešní poměry celkem ošoupané. Pentium I, 166Mhz, 64MB RAM, 8GB HDD a 4MB grafická karta.

    Měla by fungovat wi-fi karta (Z-COM XI626), USB scanner, USB flash disk a vypalovačka (NEC). Co se software týče, potřebuji hlavně nějaké nenáročné X a se zbytkem si snad poradím.

    Děkuji

    Odpovědi

    18.3.2005 22:31 VícNežNic | skóre: 42 | blog: Spáleniště | Ne dost daleko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přechod na Linux pro staré mašiny
    Obvykle se doporučuje Slackware. Ale tohle není tak strašná šunka, procesor je pravda nic moc, ale paměti a disku je nad poměry, s tím se dá něco dělat.
    Copak toho není dost?
    18.3.2005 22:32 makara | skóre: 13
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přechod na Linux pro staré mašiny
    Ja by som tiez odporucil Slackware :-)
    Nic nieje take tazke aby to clovek sam nakoniec nevyriesil :)
    18.3.2005 23:22 Honza
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přechod na Linux pro staré mašiny
    Ahoj,

    takze z vlastni zkusenosti (nedavno jsem instaloval lin na P133 64MB RAM 20GB HDD a 8MB grafiky :)) -- doporucuji v podstate jakoukoli distribuci, ale nejakou starsi verzi (nejake postarsi redhaty, susy, cokoli); ty nove s vykonem pocitace dost mrhaji... Osobne mam vsak nejradsi Gentoo, protoze je to distribuce, kde se da vse co si muzu jen prat nastavit a optimalizovat. Pokud ale prechazis z win, znamena to, ze se budes muset hoooodne noveho naucit :) A mozna bude potreba nejaky druhy komp, ktery to za ten tvuj zkompiluje (ale i ten P-1 by to mohl do dvou-tri dnu zvladnout, pokud nebudes kompilovat monstra ala kde a openoffice). Mozna ani ty slackwary nebudou tak spatny napad.

    Co se hw tyce, s zadnym usb zarizenim jsem na linuxech nemel problemy, pouze je potreba najit to spravne nastaveni kernelu (je ale taky pravda ze odjakziva pouzivam 2.6 kernel)... Vypalovacky taky vzdy bez problemu. O te wifi karte ti vsak nic nereknu (vypada to ale ze je to tato karta: http://www.abclinuxu.cz/hardware/show/9713 a podle toho by mel byt ovladac primo v jadre)

    Ramka i disk je nejspis ok, procesor taky -- na mem P-1 133 behaly programy v konsoli skvele (interpretovane jazyky vsak silene drhly); grafika celkem ok, ale tam mi prislo ze X server je prilis velky a nemotorny (mozna ale taky proto, ze driver pro moji kartu - rendition verite v2200, 8mb je nejaky vubec nedodelany)

    A nakonec nejaky window manager - tech je na vyber pozehnane (icewm, fvwm, nejake *boxy, enlightenment,...), vyber si svuj vlastni. Mozna to bude na prvni pohled vypadat uplne jinak nez jsi zvykly, ale casem ti prijde (alespon mne prislo) ze to ma jistou vnitrni krasu :) Pokud chces muj nazor, tak mam rad icewm a enlightenment, a na pomalejsi kompy bych spis doporucil icewm, ten enlightenment mi prijde ze dela moc efektu kolem...

    Nevim, jestli ti to pomohlo, ale mas alespon dalsi nazor :) Kazdopadne preji mnoho stesti...
    19.3.2005 00:16 xkesh | skóre: 46 | blog: eXtempore
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přechod na Linux pro staré mašiny
    Jestli se s temi 64M ramky nechces prat ze sportu, tak asi budes po Win98? dost zklamanej vykonem graf. prostredi, aspon jeste jednou tolik by bylo uz jiny kafe. Jinak hodne uspechu :)
    19.3.2005 00:22 Libor Klepac | skóre: 45 | Mýto
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přechod na Linux pro staré mašiny
    zrovna se tu peru s irq na notebooku hp800ct ... mam tam debiana unstable ,tedka jsem zkusil 2.6 jadro, jestli se trosku lip popere s tim hw ...beha to celkem solidne, jako browser tam mam links a kazehakase

    jediny problem je fakt jenom s irq (v lilu mam v append i irqpoll irqfixup pci=usepirqmask ...fakt lahudka ;-)
    Urine should only be green if you're Mr. Spock.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.