Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
export KONSTRUCTDIR=~/kde3.4 export KDEHOME=~/.kde3.4 export QTDIR=$KONSTRUCTDIR export KDEDIR=$KONSTRUCTDIR export KDEDIRS=$KONSTRUCTDIR export LD_LIBRARY_PATH=$KONSTRUCTDIR/lib export PATH=$KONSTRUCTDIR/bin:$KONSTRUCTDIR/sbin:$PATH, ale po spusteni startkde dostanu toto
xsetroot: unable to open display '' xset: unable to open display '' xset: unable to open display '' xset: unable to open display '' xsetroot: unable to open display '' startkde: starting up.... ksplash: cannot connect to X server kdeinit: Aborting. DISPLAY is not set. Warning: connect() failed: :No such file or directory ksmserver: cannot connect to X server startkde: Sutting down... Warning: connect() failed: :No such file or directory Error: Can't contact kdeinit! startkde:Running shutdown scripts....pri spusteni startx mi nastartuje stare KDE3.. Muzete mi ,pls, poradit, kde je chyba? Diky
export KDEDIR=~/kde3.4 export KDEDIRS=~/kde3.4 export LD_LIBRARY_PATH=~/kde3.4/lib export PATH=~/kde3.4/bin:$PATH export KDEHOME=~/.kdetest xterm -e "~/kde3.4/bin/startkde"Adresáře samozřejmě pozměň podle své instalace (doplň adresář s Qt). A pak spusť "startx". (Také musíš v startx zakomentovat příkaz, kterým se spouští starší KDE).
If you've just upgraded to 3.4 using Konstruct and your KDE has strange colours and symbols everywhere, check your $QTDIR !".
export QTDIR=/usr/lib/qt-3.3.3se stejne nic nemeni...... Hledal jsem nejake to nastaveni, v Ovl. Centru jsem nasel Vzhled a motivy->Styl->Styl ovl.prvku a tam je volba Zviraznovat zamerena vstupni textova pole. kdyz zrusim zaskrtnuti, vse se najednou opravi, kdyz znova zaskrtnu, uz se nestane nic, a kdyz restartuju, tak je vsechni zpatky, zase podbarveny. No nic, asi to zkusim pres vykend prekompilovat i s QT a uvidim.....ZAtim diky a cau.
Tiskni
Sdílej: