V linux-cve-announce bylo oznámeno 433 zranitelností za jediný den (19. července).
Byla vydána nová verze 5.44 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 71 vývojářů. Změněno bylo přibližně 270 tisíc řádků v 1 300 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Na 23. září 2026 je do bratislavské Nové Cvernovky naplánovaná jednodenní konference #nobullshit.camp pro tech leadery, DevOps a platform inženýry. Mají tu zaznít upřímné příběhy z praxe o tom, co v produkčních systémech reálně fungovalo, co se pokazilo a co si z toho lidé odnesli. Témata pokrývají tři oblasti – DevOps a platformy (Kubernetes, cloud, provoz systémů), firemní kulturu a leadership. Program běží ve dvou formátech: hlavní
… více »Byla vydána nová verze 1.58 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Josephine Pfeiffer. Vypíchnout lze možnost nmtui zobrazit nastavení Wi-Fi jako QR kód nebo podporu CLAT (464XLAT) a tunelů GENEVE (Generic Network Virtualization Encapsulation).
Zákaz používání mobilních telefonů a dalších elektronických komunikačních zařízení ve školách, jehož uzákonění navrhli jako poslanci premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr školství Robert Plaga (za ANO), dnes podle očekávání vláda podpořila. Novinářům to oznámil Babiš, podle Plagy byla podpora kabinetu jednomyslná. Účinnost předkladatelé navrhují od 1. září 2027. Podle opoziční ODS je plošný zákaz líbivé populistické opatření namířené proti digitální gramotnosti dětí.
Vládní CERT upozorňuje (𝕏) na zranitelnost ve WordPress Core: CVE-2026-63030 s přezdívkou wp2shell. Zranitelnost typu vzdálené spuštění kódu (RCE) bez nutnosti autentizace umožňuje útočníkovi spouštět libovolný kód prostřednictvím endpointu WordPress REST API Batch. Ke zneužití není vyžadován platný uživatelský účet ani interakce uživatele. Úspěšné zneužití může vést ke kompletnímu kompromitování webové stránky a souvisejících dat. Zranitelnost postihuje verze WordPress 6.9.0 až 6.9.4 a 7.0.0 až 7.0.1.
Evropská komise (EK) vyměřila čínskému internetovému prodejci AliExpress pokutu 550 milionů eur (13,3 miliardy korun) za porušení povinností vyplývajících z nařízení o digitálních službách (DSA). Platforma podle EK řádně neposuzovala a neomezovala rizika související s prodejem nelegálních, nebezpečných nebo padělaných výrobků na svém internetovém tržišti. Komise zároveň firmě nařídila přijmout nápravná opatření. Podle AliExpressu je pokuta nepřiměřená.
Ruffle, tj. open source emulátor Flash Playeru napsaný v Rustu, byl vydán ve verzi 0.4.0. Ke stažení je také na Flathubu. Přímo ve webovém prohlížeči lze vyzkoušet online dema nebo vlastní swf soubory.
HollowByte je zranitelnost typu Denial of Service (DoS) v kryptografické knihovně OpenSSL. Útočník může odesíláním škodlivého payloadu o velikosti pouhých 11 bajtů zaplnit paměť serveru. OpenSSL před ověřením dat vyhradí nepřiměřený blok paměti (až 131 KB). Server pak čeká na data, která nepřišla. Zranitelnost je opravena ve verzích OpenSSL 4.0.1, 3.6.3, 3.5.7, 3.4.6 a 3.0.21.
Ve španělské A Coruñě probíhá GUADEC 2026, tj. letošní konference vývojářů a uživatelů desktopového prostředí GNOME. Videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Ahoj
PRovozuji Debian Unstable
Chtěl jsem upgradovat KDE 3.4 z repository deb http://pkg-kde.alioth.debian.org/kde-3.4.0 ./
Bohužel instalace se mi stále zastavuje s následujícím hlášením
Můžete mi někdo poradit, jak apt znásilnit, aby se přepsal ten soubor s ikonami, kde dochází ke kolizi?
Děkuji Petr
debie:/home/petr# apt-get -f install Čtu seznamy balíků... Hotovo Vytvářím strom závislostí... Hotovo Opravuji závislosti... Hotovo Následujcící extra balíky budou instalovány: kmail libkcal2a Navrhované balíky: kleopatra spamassassin bogofilter annoyance-filter clamav f-prot-installer Následující balíky budou ODSTRANĚNY: libkcal2 Následující NOVÉ balíky budou nainstalovány: libkcal2a Následující balíky budou aktualizovány: kmail 1 aktualizováno, 1 nově instalováno, 1 k odstranění a 740 neaktualizováno. 53 instalováno nebo odstraněno pouze částečně. Potřebuji stáhnout 0B/3467kB archívů. Po rozbalení bude na disku použito dalších 3518kB. Chcete pokračovat? [Y/n] Y (Čtu databázi ... nyní je nainstalováno 178837 souborů a adresářů.) Připravuji nahrazení kmail 4:3.3.1-3 (pomocí .../kmail_4%3a3.4.0-0pre1_i386.deb) ... Rozbaluji náhradu kmail ... dpkg: chyba při zpracovávání /var/cache/apt/archives/kmail_4%3a3.4.0-0pre1_i386.deb (--unpack): zkouším přepsat soubor `/usr/share/icons/crystalsvg/scalable/apps/kmail.svgz', který je také v balíku kdebase-data dpkg-deb: podproces paste byl zabit signálem (Přerušena roura (SIGPIPE)) Při zpracování nastaly chyby: /var/cache/apt/archives/kmail_4%3a3.4.0-0pre1_i386.deb E: Sub-process /usr/bin/dpkg returned an error code (1) debie:/home/petr#
apt-get update, protože máš nainstalovanou starší verzi kdebase-data. Ve verzi 3.4.0-0pre2 už ten soubor není, takže by se to netřískalo s balíkem kmail.
Obecně je však tento problém možné řešit buď ručně (daný soubor vymazat) nebo pomocí dpkg --force-overwrite.
No problém byl jako obvykle mezi židlí a klávesnicí.
apt-get update jsem provedl už předtím ale prostřednictvím synapticu. Fakt je, že asi není ideální upgradovat grafické prostředí z běžícího grafického prostředí
Moje blbost.
Potom co jsem správně naťukal apt-get -f install , jak mi to apt samo v terminálu navrhovalo, tak jsem v několika krocích instalaci dokončil a teď už si KDE 3.4 užívám.
Díky Petr
Tiskni
Sdílej: