Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.
… více »Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.
Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.
Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.
V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.
Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
IP: 172.16.85.6
maska: 255.255.255.0
brána: 172.16.85.254
dns: 172.16.85.254
195.12.128.1
zadám:
route add -net 172.16.85.0 netmask 255.255.255.0 dev eth0Príkaz zapíše v poriadku, ale keď napíšem:
route add default gw 172.16.85.254tak mi vypíše "SIOCADDRT: Network is unreachable" a ja si uz s tým neviem poradiť. Prečítal som posty aj na tomto fóre, aj som čítal manuálové stránky, ale nezdá sa mi, že by som robil niekde chybu. Dúfam, ze niekoho nenaštvem s milióntnou otázkou na túto tému, ale ja si uz neviem rady.
RTNETLINK answers: File exists', tohle spíš vypadá, jako kdyby buď chyběla položka, podle které by se dalo dostat na tu bránu, nebo bylo příslušné rozhraní down.
ifconfig eth0 [IPadresa] netmask [maska]a potom
route add -net xxx.xxx.xxx.0 netmask [maska] dev eth0 route add default gw xxx.xxx.xxx.254tak to chodilo. Samozrejme treba mať nastavene DNS v /etc/resolv.conf. Ďakujem za radu a prajem príjemný deň.
ifconfig a spol.). Každý svého štěstí strůjcem… :-)
.
ip addr add 111.111.111.111/26 brd + dev eth0 ip route add default via 111.111.111.65
Použití ifconfig je špatné proto, že se jedná o nástroj, který vychází z koncepce síťových rozhraní, která se vyskytovala naposledy v jádrech řady 2.0. Od řady 2.2 je koncepce zcela odlišná a měly by se používat tomu odpovídající nástroje.
Problémy jsou například s tím, že při přiřazování více adres jednomu rozhraní ifconfig stále pracuje s jakýmisi virtuálními rozhraními (např. eth0:0), která ve skutečnosti neexistují a jsou emulována přes skutečné rozhraní (např. eth0). To se projeví např. v okamžiku, kdy zkusíte fiktivnímu rozhraní eth0:0 nastavit nějaký příznak (např. ho shodit) nebo parametr (třeba MTU); ve skutečnosti tuto operaci provedete s eth0, aniž byste o tom věděl. V kombinaci s další nectností, a to že ifconfig neumožňuje odebrat IP adresu, aniž by shodil rozhraní, to vede k dosti nepříjemným zážitkům (třeba pokud si hrajete s dalšími adresami na rozhraní, přes které jste na počítač přihlášen). A pak také příkazy jako ifconfig nebo route umožňují nastavit jen velmi malou část toho, co Linux umí - v podstatě jen to, co bylo už v jádrech řady 2.0.
To právě vůbec jasné není. Jedna věc je to, jestli je rozhraní "nahozeno" (má příznak UP), druhá věc je, jestli má přiřazeny nějaké adresy. Rozhraní může být UP a nemít přiřazeny žádné IP adresy a zrovna tak může být down a mít přiřazeno několik adres. Příkaz ifconfig tohle nerozlišuje. Navíc ve skutečnosti existuje jedině interface eth0, všechny ty eth0:* jsou jen fikce, kterou vám ifconfig simuluje.
kdyby to bylo neco stareho jako treba ipchains, tak by ho defaultne nedavali do novych distribuci, ne?
Do distribucí se dávají i daleko starší věci, pro zpětnou kompatibilitu. Například dodnes je v jádrech podpora pro a.out, který už se prakticky nepoužívá někdy od roku 1995. Jenže zatímco vás nikdo nebude učit, že máte kompilovat a linkovat programy ve formátu a.out proti knihovně libc verze 4, spousta tutorialů vám dodnes do hlavy hustí, že se síťová rozhraní konfigurují příkazem ifconfig - což je tragédie. Mimochodem, ipchains patří do řady 2.2, to už byl ifconfig obsolete, ten se měl používat naposledy s 2.0.
strašně mi tato diskuze tohle připomíná
právě byl nominován a zvolen
)))
Mel jsem zato, ze v /etc/sysconfig/network-scripts mam skripty pro nahazovani sitovych rozhrani. Mam tam ifcfg-eth0, ifcfg-eth1. Jasne 2 sitove karty s jasnymi parametry pro nahozeni. Prikaz ifconfig vypise vsechny rozhrani a zda jsou UP nebo Down. Ja teda pro zjednoduseni uvazuju pouze pripad, ze mam vsechny rozhrani UP (Rozhrani s DOWN mi k nicemu, leda ze by nejak spadlo) ale v tom okamziku jej hned zase nahodim) a neuvazuju spojeni typu ppp. Takze kdyz budu chtit alias na eth0, pridam script do vyse uvedeneho adresare s nazvem ifcfg eth0:0 (eth1:0) a do nej zadam nejake parametry .
Pak service network restart a shodi a pak nahodi se vsechny rozhrani vcetne aliasu.
>>>Rozhraní může být UP a nemít přiřazeny žádné IP adresy <<<
Tak tohle se mi jeste nestalo, tezko muzu mit nahozene rozhrani bez IP (leda DHCP a jedine ze je v dosahu DHCP server, jinak se nenahodi).......
>>>a zrovna tak může být down a mít přiřazeno několik adres. <<<
..Takove rozhrani me vubec nezajima a nikdy jsem nemel nakonfeno rozhrani, ktere mi k nicemu neni (ani alias)
>>>Navíc ve skutečnosti existuje jedině interface eth0, všechny ty eth0:* jsou jen fikce, kterou vám ifconfig simuluje.<<<
S timto souhlasim...a nikdy jsem to nepoprel. Kdyz shodim eth0, shodim i vsechny jeho aliasy (eth0:0, eth0:1...)
Ale můžete, je to velmi jednoduché, příkazem 'ip link set eth1 up rozhraní nahodíte (nastavíte mu příznak UP), ale nebude mít žádnou IP adresu. Pak si na něm můžete spustit třeba tcpdump nebo ethereal a sledovat provoz. Můžete chtít třeba komunikovat jen pomocí IPX/SPX nebo jen pomocí IPv6.
Takove rozhrani me vubec nezajima a nikdy jsem nemel nakonfeno rozhrani, ktere mi k nicemu neni (ani alias).
Nemusí jít o permanentní stav, můžete ho chtít deaktivovat dočasně. Výhoda je, že kvůli tomu nemusíte zrušit všechny přiřazené adresy a pak je tam zase vracet.
Kdyz shodim eth0, shodim i vsechny jeho aliasy (eth0:0, eth0:1...)
To je právě ten rozdíl mezi pojetím v jádrech 2.0 a v novějších jádrech. Ve skutečnosti o aliasy nejde, všechny adresy jsou rovnocenné (kromě těch, které mají příznak secondary). Můžete přidávat, odebírat nebo měnit jednotlivé adresy (IPv4 i IPv6), aniž by se to ostatních jakkoli dotklo.
Tiskni
Sdílej: