Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Apr 7 16:13:23 xandrej pnp: PnPACPI: METHOD_NAME__PRS failure for PNP0700Toto příliš nechápu. PNP0700 - nesouvisí to s IRQ7? Na tom by mohla být zvukovka, která se občas chová divně. Problémy s Alsou jsem řešil už několikrát, např. tady. Možná to ale vůbec se zvukovkou nesouvisí.
Apr 7 16:13:23 xandrej intelfb: Cannot reserve FB region.Framebuffer mi na všech konzolích funguje, 1024x768. Dobře mi běží i Xorg, KDE, OpenGL... Co vlastně má tahle hláška znamenat?
Apr 7 16:13:23 xandrej NTFS-fs warning (device hda1): parse_options(): Option utf8 is no longer supported, using option nls=utf8. Please use option nls=utf8 in the future and make sure utf8 is compiled either as a module or into the kernel.Ano, chápu, beru na vědomí. Proč to sem ale dávám: Toužím se dovědět (jen tak mimochodem), jak lze zajistit, aby se mi zobrazovala v KDE i v konzolích správně čeština v názvech souborů na NTFS discích. Používám v Linuxu ISO-8859-2 a zobrazení je smutné. (16-bitové znaky interpretované jako dva apod.)
Apr 7 16:13:24 xandrej hal.hotplug[2762]: DEVPATH is not setTady je ten průšvih s Hotplugem. Problém je popsaný nejméně v 10 diskusích, ale řešení nikde. Tahle řádka se objevuje celkem 24krát, pokaždé s jiným číslem v hranatých závorkách. To vypadá jako PID nějakého procesu, který má pro hal nebo hotplug něco obstarat, ale selže. Co je DEVPATH? Proměnná prostředí? Jak má být nastavená?
Apr 7 16:13:35 xandrej eth1394: eth2: IEEE-1394 IPv4 over 1394 Ethernet (fw-host0)Tohle u mě vyhrálo soutěž o nejnejasnější hlášku z celého logu. (Síť přes firewire jsem se fakt nikdy nepokoušel nastavit...)
Apr 7 16:13:47 xandrej kdm_config[5587]: Unrecognized key 'UseLilo' in section [Shutdown] at /opt/kde/share/config/kdm/kdmrc:13Mohl by mi prosím někdo, kdo používá LILO a KDM, ukázat svou sekci Shutown v tom konfiguráku od KDM? Uf, to je ale výčet. Odpusťte ten dlouhý výpis, ale snažím se zbavit svůj systém všech možných chyb. (Nedávno jsem změnil distro, takže řeším deset věcí naráz. Většinou ale úspěšně, především díky ochotným účastníkům diskusí.
Hotplug stačí jednoduše vypnout! Že se spouští mezi démony, to ještě neznamená, že je to démon. Jde jen o skripty, které se postarají o "coldplug" těch zařízení, pro která jsem explicitně nezavedl ovladače. Jakmile člověk zjistí, které moduly potřebuje, stačí "rádoby démona" jednoduše vypnout a načítat moduly přímo přes pole modulů v souboru rc.conf. Je to nejen mnohem rychlejší, ale člověk se vyhne nepříjemnostem a zdržením při startu.
Nabízí se otázka: No jo, ale bude pak fungovat Plug'n'Play, když si moduly načtu explicitně? Samozřejmě bude, bez nejmenších problémů.
Důležitá věc: Hotplug je výhradně záležitostí kernelu. Probíhá to takto: V kernelu musí být zakompilována podpora Plug'n'Play. Pak při události, kterou vyvolá připojení zařízení, udělá kernel několik věcí. Zaprvé, přečte si PCI-ID zařízení. Podle něj zjistí, jaký modul je potřeba. Pak si ze svých registrů zjistí, kde je uložen modprobe. Dál jednoduše spustí modprobe (většinou /sbin/modprobe) a ten se postará o načtení patřičného modulu včetně případných závislostí. Posledním krokem je předání této události uživatelským programům, které se přihlásily k odběru událostí. Toto hlášení kernelu umí zachytit démon D-bus. Dál se jím bude zabývat démon HAL (Hardware Abstraction Layer), který už má zcela obecný interface pro libovolnou userspace aplikaci. Díky tomu pak například hal-device-manager okamžitě zaktualizuje seznam hardwaru, když připojíte USB disk.
Tiskni
Sdílej: