abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:44 | Nová verze

    Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:00 | IT novinky

    Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 14:44 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:22 | IT novinky

    Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    21.6. 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 3
    21.6. 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 9
    21.6. 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1965 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Nastavení síťe

    12.4.2005 20:05 Mirek Mladý
    Nastavení síťe
    Přečteno: 268×
    Dobrý den, jsem začátečník a potřeboval bych poradit jak nastavit linuxový server (Debian Sarge s jaderm 2.6.8) tak, aby fungovali síťové karty (eth0 eth1 a eth3) stejně - teď funguje pouze eth0. Karty jsou nastaveny pomocí ifconfig a pingi přímo na tomo pc fungují. Můj problém je, že z jiného PC, se dopinguji pouze když je kabel zapojen do eth0 jinak se skrátka nikam nedostanu. Nevím jak nastavit tabulku route.

    eth0 Link encap:Ethernet HWaddr 00:08:54:1A:CB:EE inet addr:192.168.1.4 Bcast:192.168.255.255 Mask:255.255.0.0 inet6 addr: fe80::208:54ff:fe1a:cbee/64 Scope:Link UP BROADCAST RUNNING MULTICAST MTU:1500 Metric:1 RX packets:643 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0 TX packets:367 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0 collisions:0 txqueuelen:1000 RX bytes:66038 (64.4 KiB) TX bytes:44655 (43.6 KiB) Interrupt:11 Base address:0xe800

    eth1 Link encap:Ethernet HWaddr 00:0A:EB:91:EE:84 inet addr:192.168.1.5 Bcast:192.168.255.255 Mask:255.255.0.0 inet6 addr: fe80::20a:ebff:fe91:ee84/64 Scope:Link UP BROADCAST MULTICAST MTU:1500 Metric:1 RX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0 TX packets:5 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0 collisions:0 txqueuelen:1000 RX bytes:0 (0.0 b) TX bytes:378 (378.0 b) Interrupt:10 Base address:0xec00

    eth2 Link encap:Ethernet HWaddr 00:60:B3:65:6C:EC inet addr:192.168.1.6 Bcast:192.168.255.255 Mask:255.255.0.0 inet6 addr: fe80::260:b3ff:fe65:6cec/64 Scope:Link UP BROADCAST RUNNING MULTICAST MTU:1500 Metric:1 RX packets:94 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0 TX packets:5 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0 collisions:0 txqueuelen:1000 RX bytes:4646 (4.5 KiB) TX bytes:648 (648.0 b) Interrupt:5 Base address:0x8000 Memory:df004000-df004fff

    lo Link encap:Local Loopback inet addr:127.0.0.1 Mask:255.0.0.0 inet6 addr: ::1/128 Scope:Host UP LOOPBACK RUNNING MTU:16436 Metric:1 RX packets:8 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0 TX packets:8 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0 collisions:0 txqueuelen:0 RX bytes:560 (560.0 b) TX bytes:560 (560.0 b)

    Jestli někdo víte jak na to prosím pomozte.

    Odpovědi

    12.4.2005 20:12 jm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nastavení síťe
    Vazne nechapu, na co tam jsou 4 sitove karty na jednom subnetu v jednom pocitaci. Co je cilem tohoto snazeni?
    12.4.2005 20:27 Petr
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nastavení síťe
    :-) možná proto že jsou tam jen tři :-)
    No a když je třeba zasíťovat tři compy a připojit je na net a válí se doma zbytečná síťovka navíc tak proč utrácet. Sám něco podobného začínám tvořit ze šrotu.
    12.4.2005 20:30 Libor Klepac | skóre: 45 | Mýto
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nastavení síťe
    tady nejde o pocet sitovek, ale o to ,ze jsou vsechny ve stejnem subnetu (a je to ve spatnem foru ..ale na to tu je yeti)
    Urine should only be green if you're Mr. Spock.
    12.4.2005 20:34 Michal Marek (twofish) | skóre: 55 | blog: { display: blog; } | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nastavení síťe
    Ale fakt už by mě docela zajímalo, která temná síla způsobila, že tazatel vybral fórum "Abclinux, Knoppix"??
    12.4.2005 21:29 bridge
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nastavení síťe
    Tazatel je začátečník :-)
    12.4.2005 20:29 Mirek Mladý
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nastavení síťe
    Cílem je nastavit počítač jako hub, s tím že odkudkoli se pude přihlásit pomocí ssh.
    12.4.2005 20:38 jm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nastavení síťe
    To je ale blbost - co si koupit za tri stovky switch? Jinak, pokud tohle skutecne hodlate provozovat, tak z tech 3 sitovek vytvorte bridge.
    DjAARA avatar 12.4.2005 20:33 DjAARA | skóre: 32 | Praha|Náklo|Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nastavení síťe
    Co tak nastavit sitovky na ipcka 192.168.x.1, kde to x bude cislo subnetu na ktere sou jednotlive pocitace. Sitovou masku mit 255.255.255.0 a kdyztak povolit ip forwarding aby bylo mozne komunikovat mezi kompama na jednotlivych sitovkach.
    12.4.2005 21:34 Mirek Mladý
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nastavení síťe
    Ona celá síť má podmasku 255.255.0.0 a pro servery, routry, ap ... je vyhrazeno 192.168.1.x - asi to neni nejlepší řešení.
    12.4.2005 21:40 jm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nastavení síťe
    Tak znova - zkus bridge! Anebo fakt radsi vysyp to prasatko a kup ten switch za tri kila.
    12.4.2005 21:45 georgo23 | skóre: 26 | blog: instalace_vmwaru | Karviná
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nastavení síťe
    vsechny ifacy do stavu 0.0.0.0 dale musis mit nainstalovane bridgeutils,
    brctl addbr /*jmeno bridge*/
    brctl addif /*jmeno bridge*/ /*nazev interfacu*/
    ifconfig /*jmeno bridge*/ ip.adr.es.a up
    
    a hotovo tot vse a mas z toho switch.
    jen se učím jak se to naučit .... ...
    DjAARA avatar 12.4.2005 22:00 DjAARA | skóre: 32 | Praha|Náklo|Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nastavení síťe
    Tohle musim pochvalit. Ne, ze bych to momentalne potreboval, ale az jednou budu, tak vim, ze to na foru abicka najdu... Diky ;o)
    12.4.2005 22:08 jm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nastavení síťe
    Mel by sis sem pridat nejaky slovo, podle ktereho si ten dotaz vyfiltrujes. Treba - rododendron. :-)
    12.4.2005 22:11 Michal Marek (twofish) | skóre: 55 | blog: { display: blog; } | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nastavení síťe
    Tak schválně, za jak dlouho se objeví blogpost o rododendronu... ;-)
    12.4.2005 22:28 Mirek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nastavení síťe
    este dva dotazy - jak se pak k pc prihlasim pres ssh a boudou s timhle fakat iptables ?
    12.4.2005 22:34 jm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nastavení síťe
    este dva dotazy - jak se pak k pc prihlasim pres ssh a boudou s timhle fakat iptables ?
    Ad 1/ Normalne.

    Ad 2/ Ne, ani nahodou - viz ebtables

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.