Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
emerge -avut world
, takže mám každý týden "stable" gentoo aktuální.
dakujem, takze gentoo riesi tie zavislosti samostatne ? ten portage system...Samostatně? Všechny distribuce a balíčkovací systémy řeší, pokud je řeší, jestli se nemýlím, samostatně.
si vie ohliadat ze okrem toho aku chcem instalovat app to vie ohliadat aj okolne libs a devel baliky ?Ano, jen vzácně to zaškobrtne a komplikace vyhodí, že jí chybí nějaká knihovna. To lze jednoduše vyřešit pomocí bugreportu ;) anebo pomocí
emerge --oneshot -avut knihovna
co sa tyka tej kompilacie, to mi trochu nie je jasne, cital som na abicku v gentoo fore ze niektori ludia stahovali balicky a kompilovali gentoo niekolko hodin (dokonca dni) a nie je mi jasne, ci to budem musiet tahat balicky z netu pri instalacii aj ked si stiahnem 650MB cd install-universal.iso a potom packages.iso. bude instalator chciet stahovat aj nieco z netu ? mam P4 2.8GHZ, 512RAM, aj keby do kompilovalo od rana do vecera nebude to vadit ak to bude stat zato, len mi ide o to ci to bude aj chciet nieco stahovat z netu ked to nebudem instalovat cez tie sarge1-3 ale z universal.iso a packages.iso. alebo to chapem uplne zle ? slubujem ze po odpovediach na tieto otazky uz to pojdem vyskusat a citat gentoo.org :)Já instaloval ze stage1. Chtěl jsem to zkusit. Asi to nemá velký přínos oproti stage2, pokud nějaký má. Myslím, že podobného stavu jako instalace ze stage1 se dá dosáhnout instalací ze stage2, pomocí upgradu gcc, libc, glibc ... Opravte mě prosím, mýlím-li se! Instalovat můžete, pokud máte dost místa, při spuštěném SUSE pomocí chroot (při instalaci z CD se také chrootuje), takže můžete normálně dělat a instalovat. Pokud si hned zezačátku správně nastavíte USE, a emergeujete vše co chcete (nereálné), tak hrubým odhadem bude vaše gentoo po první noci použitelné v konzoli a snad bude i zkompilovaný Xorg. Aby se vám programy instalovaly i stahovaly paralelně, doporučuji používat
emerge -avut program1 program2
a v druhém terminálu emerge -uf program1 program2
, což by mělo způsobit že v prvním terminálu se bude kompilovat, ve druhém stahovat.
Pokud máte dobré připojení z počítače, kde gentoo budete instalovat,
doporučuji stáhnout jen install-minimal, nebo jak se to jmenuje. Prostě bez distfiles, které by mohly být staré a které se automaticky stáhly ve druhém terminálu "on-demand".
Malý bonus: Co bych musel zkompilovat, kdybych chtěl celé kde:
gentlewind /tmp # emerge -pt kde These are the packages that I would merge, in reverse order: Calculating dependencies ...done! [ebuild N ] kde-base/kde-3.3.2 [ebuild N ] kde-base/kdegames-3.3.2 [ebuild N ] kde-base/kdeedu-3.3.2-r1 [ebuild N ] kde-base/kdenetwork-3.3.2 [ebuild N ] app-crypt/qca-tls-1.0-r2 [ebuild N ] app-crypt/qca-1.0-r2 [ebuild N ] kde-base/kdetoys-3.3.2 [ebuild N ] kde-base/kdeaddons-3.3.2 [ebuild N ] kde-base/kdemultimedia-3.3.2 [ebuild N ] media-libs/taglib-1.3.1 [ebuild N ] media-libs/tunepimp-0.3.0-r1 [ebuild N ] media-libs/musicbrainz-2.1.1 [ebuild N ] kde-base/kdepim-3.3.2 [ebuild N ] app-crypt/gpgme-1.0.2 [ebuild N ] dev-libs/pth-1.4.0 [ebuild N ] kde-base/kdeutils-3.3.2 [ebuild N ] kde-base/kdeartwork-3.3.2 [ebuild N ] kde-base/kdeadmin-3.3.2 [ebuild N ] kde-base/kdewebdev-3.3.2 [ebuild N ] kde-base/kdeaccessibility-3.3.2 [ebuild N ] kde-base/kdegraphics-3.3.2-r2 [ebuild N ] media-libs/jasper-1.701.0 [ebuild N ] dev-libs/fribidi-0.10.4 [ebuild N ] app-text/xpdf-3.00-r8Máte-li další otázky, rád napíšu další článek :)
chroot /gentoo
je to jakoby jsi provozal gentoo na jádře co máš v SuSe. Žádná věda v tom není.
Před chroot /gentoo
se k tomu samozřejmě chováš jako třeba k disku tvého kamaráda, kterému tam něco kopíruješ.
emerge mc gvim
se při chybě při kompilaci mc bude pokračovat pokusem o kompilaci gvim.
emerge mc; emerge gvim;
emerge system
, pokud to chcipne, tak nic nepokracuje, protoze by nebyly splneny zavislosti pro dalsi baliky. Vyjimecne pomuze emerge --skipfirst --resume system
, obvykle je ale lepsi se podivat do Bugzilly, v cem je problem.
Tiskni
Sdílej: