Slovenská ministryně investic, regionálního rozvoje a informatizace používá heslo Mirri2020. Zveřejnila video, kde je vidět heslo nalepené na notebooku (Facebook, TA3).
UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch (seznam podporovaných zařízení), vydala Ubuntu Touch OTA-23. Nejnovější verze je pořád založena na Ubuntu 16.04. Pracuje se na přechodu na Ubuntu 20.04.
Svobodný video editor Pitivi (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2022.06 — Reel Easing. Z novinek je zdůrazněna možnost sledování objektu pomocí OpenCV a detekce rytmu pomocí librosa. Nový Pitivi by měl být na Flathubu do několika dnů.
Vývojáři běhového prostředí (runtime) pro JavaScript a TypeScript Deno oznámili vydání stabilní verze 1.0 full stack web frameworku Fresh pro Deno.
Tvůrci open source notebooku MNT Reform oznámili, že pracují na modelu do kapsy MNT Pocket Reform.
Po Firefoxu 102.0 byl vydán také Thunderbird 102.0. Jedná se o novou major verzi. Přehled novinek v příspěvku na blogu, na stránce s náhledy a animovanými gify (Prowly) a v poznámkách k vydání.
Vývojáři Plasma Mobile vydali novou verzi 22.06 tohoto prostředí a souvisejících aplikací pro mobilní zařízení. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Společnost Arm v rámci Total Compute Solutions 2022 představila nová CPU (Cortex-X3, Cortex-A715) a nová GPU (Immortalis-G715, Mali-G715, Mali-G615).
Bram Moolenaar oznámil vydání nové major verze 9.0 textového editoru Vim (Vi IMproved). Zdůraznil podporu skriptů Vim9.
Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone a PinePhone Pro nebo notebooky Pinebook a Pinebook Pro publikovala na svém blogu červnový souhrn novinek (YouTube). Příští týden bude spuštěno PINE64 EU.
emerge -avut world
, takže mám každý týden "stable" gentoo aktuální.
dakujem, takze gentoo riesi tie zavislosti samostatne ? ten portage system...Samostatně? Všechny distribuce a balíčkovací systémy řeší, pokud je řeší, jestli se nemýlím, samostatně.
si vie ohliadat ze okrem toho aku chcem instalovat app to vie ohliadat aj okolne libs a devel baliky ?Ano, jen vzácně to zaškobrtne a komplikace vyhodí, že jí chybí nějaká knihovna. To lze jednoduše vyřešit pomocí bugreportu ;) anebo pomocí
emerge --oneshot -avut knihovna
co sa tyka tej kompilacie, to mi trochu nie je jasne, cital som na abicku v gentoo fore ze niektori ludia stahovali balicky a kompilovali gentoo niekolko hodin (dokonca dni) a nie je mi jasne, ci to budem musiet tahat balicky z netu pri instalacii aj ked si stiahnem 650MB cd install-universal.iso a potom packages.iso. bude instalator chciet stahovat aj nieco z netu ? mam P4 2.8GHZ, 512RAM, aj keby do kompilovalo od rana do vecera nebude to vadit ak to bude stat zato, len mi ide o to ci to bude aj chciet nieco stahovat z netu ked to nebudem instalovat cez tie sarge1-3 ale z universal.iso a packages.iso. alebo to chapem uplne zle ? slubujem ze po odpovediach na tieto otazky uz to pojdem vyskusat a citat gentoo.org :)Já instaloval ze stage1. Chtěl jsem to zkusit. Asi to nemá velký přínos oproti stage2, pokud nějaký má. Myslím, že podobného stavu jako instalace ze stage1 se dá dosáhnout instalací ze stage2, pomocí upgradu gcc, libc, glibc ... Opravte mě prosím, mýlím-li se! Instalovat můžete, pokud máte dost místa, při spuštěném SUSE pomocí chroot (při instalaci z CD se také chrootuje), takže můžete normálně dělat a instalovat. Pokud si hned zezačátku správně nastavíte USE, a emergeujete vše co chcete (nereálné), tak hrubým odhadem bude vaše gentoo po první noci použitelné v konzoli a snad bude i zkompilovaný Xorg. Aby se vám programy instalovaly i stahovaly paralelně, doporučuji používat
emerge -avut program1 program2
a v druhém terminálu emerge -uf program1 program2
, což by mělo způsobit že v prvním terminálu se bude kompilovat, ve druhém stahovat.
Pokud máte dobré připojení z počítače, kde gentoo budete instalovat,
doporučuji stáhnout jen install-minimal, nebo jak se to jmenuje. Prostě bez distfiles, které by mohly být staré a které se automaticky stáhly ve druhém terminálu "on-demand".
Malý bonus: Co bych musel zkompilovat, kdybych chtěl celé kde:
gentlewind /tmp # emerge -pt kde These are the packages that I would merge, in reverse order: Calculating dependencies ...done! [ebuild N ] kde-base/kde-3.3.2 [ebuild N ] kde-base/kdegames-3.3.2 [ebuild N ] kde-base/kdeedu-3.3.2-r1 [ebuild N ] kde-base/kdenetwork-3.3.2 [ebuild N ] app-crypt/qca-tls-1.0-r2 [ebuild N ] app-crypt/qca-1.0-r2 [ebuild N ] kde-base/kdetoys-3.3.2 [ebuild N ] kde-base/kdeaddons-3.3.2 [ebuild N ] kde-base/kdemultimedia-3.3.2 [ebuild N ] media-libs/taglib-1.3.1 [ebuild N ] media-libs/tunepimp-0.3.0-r1 [ebuild N ] media-libs/musicbrainz-2.1.1 [ebuild N ] kde-base/kdepim-3.3.2 [ebuild N ] app-crypt/gpgme-1.0.2 [ebuild N ] dev-libs/pth-1.4.0 [ebuild N ] kde-base/kdeutils-3.3.2 [ebuild N ] kde-base/kdeartwork-3.3.2 [ebuild N ] kde-base/kdeadmin-3.3.2 [ebuild N ] kde-base/kdewebdev-3.3.2 [ebuild N ] kde-base/kdeaccessibility-3.3.2 [ebuild N ] kde-base/kdegraphics-3.3.2-r2 [ebuild N ] media-libs/jasper-1.701.0 [ebuild N ] dev-libs/fribidi-0.10.4 [ebuild N ] app-text/xpdf-3.00-r8Máte-li další otázky, rád napíšu další článek :)
chroot /gentoo
je to jakoby jsi provozal gentoo na jádře co máš v SuSe. Žádná věda v tom není.
Před chroot /gentoo
se k tomu samozřejmě chováš jako třeba k disku tvého kamaráda, kterému tam něco kopíruješ.
emerge mc gvim
se při chybě při kompilaci mc bude pokračovat pokusem o kompilaci gvim.
emerge mc; emerge gvim;
emerge system
, pokud to chcipne, tak nic nepokracuje, protoze by nebyly splneny zavislosti pro dalsi baliky. Vyjimecne pomuze emerge --skipfirst --resume system
, obvykle je ale lepsi se podivat do Bugzilly, v cem je problem.
Tiskni
Sdílej: