Společnost Backblaze zveřejnila statistiky spolehlivosti pevných disků používaných ve svých datových centrech za rok 2020. Ke konci roku vlastnila 165 530 pevných disků. V průběhu roku jich přibylo 39 792. Průměrná AFR (Annualized Failure Rate), tj. pravděpodobnost, že disk během roku selže, klesla na 0,93 %. V roce 2019 to bylo 1,89 %. V roce 2018 to bylo 1,25 %. V roce 2017 to bylo 1,77 %. V roce 2016 1,95 %.
Dle plánu byl vydán Mozilla Firefox 85.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Přibyla ochrana před supercookies. Odstraněna byla podpora Flashe. Řešeny jsou také bezpečnostní chyby. Nejnovější Firefox je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová verze 4.15 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl aktualizován na verzi 10.0.9. Thunderbird byl aktualizován na verzi 78.6.0. Linux byl aktualizován na verzi 5.9.15.
Projekt Mozilly MDN Web Docs dokumentující webové standardy včetně jejich podpory v jednotlivých prohlížečích byl loňským propouštěním citelně zasažen. Poté, co se obsah MDN přesunul na GitHub, čímž se z určitého pohledu více otevřel pro přispívání z řad webových vývojářů, vznikla nová organizace Open Web Docs. Na Open Collective už má přes 60 finančních přispěvatelů a největší mezi nimi jsou Google, Microsoft a Coil. Dále se do projektu zapojuje samozřejmě Mozilla, Samsung a W3C [Mozilla.cz].
Od verze 7.1 (vyjde na začátku února) bude mít LibreOffice přívlastek Community - přesný název tedy bude LibreOffice Community 7.1. Kromě názvu se nic nemění, nedochází k omezování funkcí apod. Přejmenování je výsledek dlouhých diskuzí nad novým marketingovým plánem a snahou odlišit komunitní a firemní verze LibreOffice. Vznikají také další nové pojmy: LibreOffice Technology - brand pro veškerý software založený na LibreOffice a LibreOffice Enterprise - pro partnery ekosystému a jejich enterprise verze LibreOffice.
Umělec a designer Rocky Bergen má na svých stránkách volně ke stažení papírové modely počítačů Amiga 500, Amstrad CPC 464, Apple II a dalších. Čtenáři AbcLinuxu na ně jistě dokážou dostat i Linux. :-)
OctoPi, linuxová distribuce pro Raspberry Pi s předinstalovaným webovým rozhraním pro ovládání 3D tiskáren OctoPrint, byla vydána ve verzi 0.18.0. Přehled novinek v oznámení na blogu a na GitHubu.
Mozilla.cz informuje, že Mozilla ukončuje program ověřených doplňků. Na server s doplňky addons.mozilla.org může svůj doplněk pro Firefox nahrát jakýkoliv vývojář, stačí k tomu účet Firefoxu. Po automatické kontrole (a případně na jejím základě následující ruční kontrole) je doplněk zveřejněn uživatelům. Nejpoužívanější doplňky, které splňují určité standardy, Mozilla na serveru označuje jako doporučené, a na to chtěla navázat
… více »Vývojáři Asahi Linuxu se na Twitteru pochlubili prvním trojúhelníkem zobrazeným pomocí open source ovladače pro Apple M1 GPU. Pracuje na něm Alyssa Rosenzweig z Collabory. Více na jejím blogu (1. část a 2. část). Zdrojové kódy jsou k dispozice na GitHubu.
V sobotu proběhla konference Online GodotCon 2021 vývojářů a uživatelů multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Zatím nesestříhaný videozáznam příspěvků je k dispozici na YouTube.
// [ 22 ] = 500, /* Display */ [ 27 ] = KEY_AUDIO, /* Audio */ // [ 41 ] = 502, /* Boss Key */ // [ 42 ] = 503, /* Picture in picture */ [ 17 ] = KEY_LAST, /* Last channel */ // [ 37 ] = 505, /* Time Shifting */ // [ 40 ] = 506, /* Snap Shot */ [ 54 ] = KEY_TV, /* TV */ [ 55 ] = KEY_RADIO, /* FM */ [ 56 ] = KEY_DVD, /* DVD */ [ 47 ] = KEY_MODE, /* Menu */ [ 48 ] = KEY_CANCEL, /* C Cancel */ // [ 49 ] = 507, /* Browse channels */ [ 50 ] = KEY_SUBTITLE, /* Subtitles */ [ 51 ] = KEY_LANGUAGE, /* Language */ [ 52 ] = KEY_REWIND, /* Fast rewind */ [ 53 ] = KEY_FORWARD /* Fast forward */a překompiloval, to přidá podporu pro další tlačítka. Já vím není to zrovna korektní způsob a hlavně po změně zdrojových kódů jádra se ztratí. Pak jsem si nainstaloval Lirc (v aktuální verzi 0.7.2).
./configure --with-driver=devinput make make installJako konfigurační soubor lircd.conf jsem použil soubor lircd.conf ze stránek linux.bytesex.org Pak jsem přiřadil příkazy k tlačítkům. To se dělá souborem ~/.lircrc pro usera, nebo globálně v /etc/lircrc Například takto pro tlačítko TV
begin remote = linux-input-layer button = TV prog = irexec repeat = 0 config = xawtv -noxv endDaemon lircd spouštím tímto scriptem po startu počítače.
#!/bin/sh . /etc/default/lirc case "$1" in start) if [ ! -r /etc/default/lirc ]; then return 4 fi if [ -r /etc/lircd.conf ]; then echo -n "Starting lircd..." ( /usr/sbin/lircd -p 666 -d $DEVICE && echo -n "done. " ) \ || echo -n "failed! " else echo "$0: Missing lircd.conf, aborting!" fi if [ -r /etc/lircmd.conf ]; then echo -n " lircmd..." ( /usr/sbin/lircmd && echo -n "done. " ) \ || echo -n "failed! " else echo -n "$0: Missing lircmd.conf, not started!" fi echo ;; stop) if [ ! -r /var/run/lircd.pid ]; then echo "$0: lircd not running!" return 2 fi echo -n "Shutting down lircd:" kill -TERM `cat /var/run/lircd.pid` && echo -n " done." echo ;; reload|restart) echo "$0: lirc restarting..." $0 stop $0 start ;; *) echo "Usage: $0 start|stop|restart" return 1 ;; esacObsah souboru /etc/default/lirc je následující DEVICE=/dev/input/event2 číslo zařízení event můžete zjistit pomocí utility lsinput z balíku input-*-*.tar.gz ze stránky CVS snapshots. Teď už chybí pouze spustit daemona irexec. Já používám KDE. Takže mám v ~/.kde/Autostart script irexec.sh s následujícím obsahem
#!/bin/sh if [ -r /var/run/lircd.pid ]; then echo -n "Starting irexec..." irexec -d && echo -n "done. " fino a to je vše. Jako vodítko mi posložila poslední otázka z FAQ na linux.bytesex.org. JD
# Leadtek Winfast TV2000XP Expert alias char-major-81 videodev alias char-major-81-0 cx8800
02:08.0 Multimedia video controller: Conexant CX23880/1/2/3 PCI Video and Audio Decoder (rev 05) Subsystem: LeadTek Research Inc.: Unknown device 6611 Flags: bus master, medium devsel, latency 32, IRQ 19 Memory at eb000000 (32-bit, non-prefetchable) [size=16M] Capabilities: [44] Vital Product Data Capabilities: [4c] Power Management version 2event mam primo v jadre, pouzivam udev. Co mas za jadro?Ja mam ted 2.6.13.3, v nem to jede rovnou. drive jsem ho patchoval pomoci -mm patche, tam jsou nejake upravy ohledne cx8800 a toho DO.
Tiskni
Sdílej: