Google na svém blogu věnovaném AI představil nový hlasový kodek Lyra. Kvalitou je kodek Lyra s datovým tokem 3 kbps srovnatelný s kodekem Opus s datovým tokem 8 kbps.
Po šestnácti měsících byla vydána nová verze 2.3 a krátce na to opravná verze 2.3.1 open source nástroje OnionShare pro přenos souborů, hostování webů a chatování přes Tor. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Pro Linux je OnionShare k dispozici také ve formátech Flatpak a Snap.
Bola vydaná nová verzia komunitnej distribúcie Mageia 8, ktorá je priamym nasledovníkom niekdajšej Mandrake/Mandrivy. Prináša podporu pre architektúru ARM, novšie prostredie GNOME 3.38.3 a KDE Plasma 20.12.0 a prechod na Python 3. Viac info sa dozviete v poznámkach k vydaniu, ináč Mageia je plne lokalizovaná do národných jazykov a poskytuje tak ako klasické aj živé inštalačné obrazy.
GNU poke dospěl po třech letech vývoje do verze 1.0. Jedná se o interaktivní rozšiřovatelný editor pro práci se strukturovanými binárním daty. Přednáška věnovaná GNU poke na konferenci Kernel Recipes 2019.
Počet sad změn v OpenStreetMap dosáhl 100 milionů. Uživatel Lamine Ndiaye přidal budovy ve vesnici Nianiane v Senegalu.
Byla vydána nová stabilní verze 2.92 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek v oznámení o vydání a na YouTube.
Společnost Framework představila svůj první produkt: Framework Laptop. Jedná se o modulární notebook, který bude možné "libovolně" konfigurovat, upgradovat a opravovat. Podrobnosti budou zveřejňovány postupně. V prodeji by měl být v létě [Hacker News].
Společnost Red Hat představila program "Red Hat Enterprise Linux (RHEL) for Open Source Infrastructure" aneb Red Hat Enterprise Linux zdarma pro open source projekty.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 190. sraz, který proběhne v pátek 26. února od 17:00 na Jitsi Meet.
Po open source ergonomickému trackballu (dnes Classic Trackball) a open source myši představila společnost Ploopy nový open source Nano Trackball (GitHub). Trackball bez tlačítek a kolečka. Pouze kulička.
ldd
, protože ten vypíše jen již splněné závislosti, tj. se kterými knihovnami je již zkompilovaný MPlayer slinkován.
Mě jde skutečně o úplný seznam všech možných závislostí MPlayeru. Otázka zní: jak to zjistím?
Ještě dodám, že na stránkách MPlayeru jsem našel výčet závislostí jen na nějakou historickou verzi 0.9 a teď máme 1.0-pre7, takže mě tam také pokud možno neposílejte.
Děkuji za všechny nápady jak takovou věc zjistit. ("mplayer dependencies" na Googlu vcelku mlčí anebo odkazuje na prastaré věci)
dga? ( virtual/x11 ) directfb? ( dev-libs/DirectFB ) dts? ( media-libs/libdts ) dvd? ( dvdread? ( media-libs/libdvdread ) ) encode? ( media-sound/lame dv? ( >=media-libs/libdv-0.9.5 ) ) esd? ( media-sound/esound ) gif? ( ||( media-libs/giflib media-libs/libungif ) ) ggi? ( media-libs/libggi ) gtk? ( media-libs/libpng virtual/x11 =x11-libs/gtk+-1.2* =dev-libs/glib-1.2* ) jpeg? ( media-libs/jpeg ) libcaca? ( media-libs/libcaca ) lirc? ( app-misc/lirc ) lzo? ( dev-libs/lzo ) mad? ( media-libs/libmad ) matroska? ( >=media-libs/libmatroska-0.7.0 ) nas? ( media-libs/nas ) nls? ( sys-devel/gettext ) vorbis? ( media-libs/libvorbis ) opengl? ( virtual/opengl ) png? ( media-libs/libpng ) samba? ( >=net-fs/samba-2.2.8a ) sdl? ( media-libs/libsdl ) svga? ( media-libs/svgalib ) theora? ( media-libs/libtheora ) live? ( >=media-plugins/live-2004.07.20 ) truetype? ( >=media-libs/freetype-2.1 ) xinerama? ( virtual/x11 ) jack? ( >=media-libs/bio2jack-0.4 ) xmms? ( media-sound/xmms ) xanim? ( >=media-video/xanim-2.80.1-r4 ) sys-libs/ncurses
./configure
znám jako svoje boty, překládám si MPlayer už nějaký ten pátek. Ale co třeba všechny ty systémové a Xorgové knihovny? Ty z toho např. nevyčtu.
ldd
. Jenže já bych mu také chtěl vybral co možná nejlepší knihovny na používání. Všiml jsem si, že při ./configure
se často stává, že se hledá nějaká fce v nějaké knihovně, ale když se nenajde tato konkrétní, tak se třeba najde jiná, z jiné knihovny a použije se pak ta. Takže to také problém nereší, protože v jiném systému by MPlayer mohl použít třeba jinou knihovnu pro určitou fci než na mém systému, kde tu knihovnu třeba nemám, ale mám tu alternativní. Takto tedy opět nezískám úplný seznam knihoven.
Ale lidičky, existuje nějaký způsob jak seznam závislostí zjistit třeba ze zdrojových kódů? Třeba nějakým scriptem to progrepovatDefinuj závislost...
#if defined(HAVE_KNIHOVNA_VERZE1) #include <knihovna.h> /* ... */ #elif defined(HAVE_KNIHOVNA_VERZE2) #include <knihovna2.h> /* ... */ #endif
Tiskni
Sdílej: