Byla vydána verze 9.1 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a informačním videu.
Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem zůstává El Capitan od HPE (Cray) s výkonem 1,809 exaFLOPS. Druhý Frontier má výkon 1,353 exaFLOPS. Třetí Aurora má výkon 1,012 exaFLOPS. Nejvýkonnější superpočítač v Evropě JUPITER Booster s výkonem 1,000 exaFLOPS je na čtvrtém místě. Nejvýkonnější český superpočítač C24 klesl na 192. místo. Karolina, GPU partition klesla na 224. místo a Karolina, CPU partition na 450. místo. Další přehledy a statistiky na stránkách projektu.
Microsoft představil Azure Cobalt 200, tj. svůj vlastní SoC (System-on-Chip) postavený na ARM a optimalizovaný pro cloud.
Co způsobilo včerejší nejhorší výpadek Cloudflare od roku 2019? Nebyl to kybernetický útok. Vše začalo změnou oprávnění v jednom z databázových systémů a pokračovalo vygenerováním problém způsobujícího konfiguračního souboru a jeho distribucí na všechny počítače Cloudflare. Podrobně v příspěvku na blogu Cloudflare.
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) první RC verze GIMPu 3.2. Přehled novinek v oznámení o vydání. Podrobně v souboru NEWS na GitLabu.
Eugen Rochko, zakladatel Mastodonu, tj. sociální sítě, která není na prodej, oznámil, že po téměř 10 letech odstupuje z pozice CEO a převádí vlastnictví ochranné známky a dalších aktiv na neziskovou organizaci Mastodon.
Byla vydána nová major verze 5.0 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek i s náhledy a videi v obsáhlých poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Cloudflare, tj. společnost poskytující "cloudové služby, které zajišťují bezpečnost, výkon a spolehlivost internetových aplikací", má výpadek.
Letos se uskuteční již 11. ročník soutěže v programování Kasiopea. Tato soutěž, (primárně) pro středoškoláky, nabízí skvělou příležitost procvičit logické myšlení a dozvědět se něco nového ze světa algoritmů – a to nejen pro zkušené programátory, ale i pro úplné začátečníky. Domácí kolo proběhne online od 22. 11. do 7. 12. 2025 a skládá se z 9 zajímavých úloh různé obtížnosti. Na výběru programovacího jazyka přitom nezáleží – úlohy jsou
… více »Byla vydána nová verze 2.52.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 94 vývojářů, z toho 33 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Zdravim, mam maly problem s VMWare workstation 4.5.2 na MDK 10.1. Instalace samotna probehla v poradku, nasledne jsem podle instrukci spustil vmware-config.pl a odpovedel na vsechny konfiguracni otazky, VMWare si zkompiloval potrebne moduly k jadru, protoze pro muj system predkompilovane nemel a vse funguje presne tak, jak ma.
Samotny problem nastava po restartu celeho systemu - pokud se pokusim spustit VMWare, dostanu hlaseni, ze nebyl spravne nakonfigurovan pro bezici kernel a ze jej jako root musim nakonfigurovat prikazem vmware-config.pl. Kdyz to udelam a potvrdim vsechny prednastavene volby z predchozich konfiguraci, VMWare si znovu zkompiluje vmmon a vmnet moduly a vse zase funguje zcela bez problemu az do vypnuti systemu. Pritom pouzivam pouze jedine jadro (distribucni 2.6.8) a oba moduly jsou evidentne pred spustenim vmware-config.pl zavedeny:
Stopping VMware services:
Virtual machine monitor [ OK ]
Bridged networking on /dev/vmnet0 [ OK ]
DHCP server on /dev/vmnet1 [ OK ]
Host-only networking on /dev/vmnet1 [ OK ]
DHCP server on /dev/vmnet8 [ OK ]
NAT service on /dev/vmnet8 [ OK ]
Host-only networking on /dev/vmnet8 [ OK ]
Virtual ethernet [ OK ]
Nema nekdo tuseni, jak se zbavit nutnosti po kazdem startu znovu konfigurovat VMWare? Pri pouzivani to zdrzuje a znemoznuje mi to zpristupnit VMWare ostatnim uzivatelum (mohl bych sice umoznit sudo vmware-config.pl, ale... proste to neni cesta, kterou bych se chtel vydat). Myslim si, ze problem bude jen v chybejicim pravu zapisu u nejakeho souboru nebo podobne pytlovine, nemuzu ale vubec prijit na to, kde presne je zakopany dobrman. Za kazdou radu predem dik.
rm /etc/vmware/not_configured
for a in `seq 0 9`; do
mknod /dev/vmnet$a c 119 $a > /dev/null 2>&1
done
mknod /dev/vmmon c 10 165 > /dev/null 2>&1Diky za radu, cely problem je (jak se zda), pouhopouze v existenci souboru /etc/vmware/not_configured, o kterem jsem prve nevedel. Bohuzel nevim, kdy a co tu mrchu vytvari (vyzkousel jsem upravit /etc/init.d/vmware podle Tve rady i podle navodu na http://wiki2.archlinux.org/index.php/Installing%20Vmware, ktery se trosku lisi, ale stejne tam ten soubor nakonec vzdycky je).
Problem vyresim skriptem spoustenym pri startu systemu, ktery not_configured odstrani (stejne potrebuju provadet jeste nekolik kroku, aby VMWare melo pristup i k zarizenim, ktera potrebuju - konkretne paralelni port a zvuk)
Tiskni
Sdílej: