O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
SHELL=/bin/bash PATH=/sbin:/bin:/usr/sbin:/usr/bin MAILTO=root HOME=/ # run-parts 01 * * * * root nice -n 19 run-parts /etc/cron.hourly 02 4 * * * root nice -n 19 run-parts /etc/cron.daily 22 4 * * 0 root nice -n 19 run-parts /etc/cron.weekly 42 4 1 * * root nice -n 19 run-parts /etc/cron.monthly 01 * * * * iwpriv wlan0 writemif 62 190 # +6dBm 01 * * * * iwpriv wlan1 writemif 62 160 # +9dBm 01 * * * * touch /root/JSEMTUrun parts jsou (zřejmě) pro spouštění složek "hourly, daily..." ty daší věci (iwpriv, touch) jsou moje (to první je nastavení výkonu wifi karty a todruhý je vytvoření souboru, bohužel ani jedno nefunguje. Nevíte někdo proč? Zkoušel jsem i:
01 * * * * root touch /root/JSEMTUale je to to samý za radu budu vděčnej, díky
crontab
.)
serive crond restarta nic
01 * * * * (cd /root; /bin/touch JSEMTU)
crontab
, jak se to má dělat správně? Ještě jeden nápad: běží vám vůbec ten démon?
K čemupak nám asi slouží proměnná EDITOR
? Nechce se mi věřit, že byste si v manuálové stránce příkazu crontab
zmínky o ní dokázal nevšimnout… A už vůbec ne tomu, že byste se na tu manuálovou stránku ani nepodíval… :-)
-e Edit the current crontab using the editor specified by the VISUAL or EDITOR environment variables. The specified editor must edit the file in place; any editor that unlinks the file and recreates it cannot be used. After you exit from the editor, the modified crontab will be installed automatically.
cat ~/muj_crontab 30 3 * * * /sbin/haltpak zadate prikaz:
crontab ~/muj_crontab pripadne(ted jsi nejsem uplne jisty) z uctu roota nasledujici crontab -u jmeno_uzivatele ~/muj_crontab (pokud to chcete spustit pod uzivatelem, pokud to pobezi pod rootem, tak to je jedno)Jestli ten uzivatel ma neco v crontabu zjistite pomoci crontab -l.
01 * * * * touch /root/JSEMTUcopak tohle asi dělá? každou první minutu v hodině se "dotkne" souboru "JSEMTU" a ne každou minutu jak jsem chtěl
Tiskni
Sdílej: